۱
 
کد مطلب: 94204
 
301 پروژه با 181 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری
گوشه‌هایی از توسعه شتابان پتروشیمی آمریکا
 
شرکت اکسون موبیل آمریکا با بهره‌برداری از یک فاز جدید، تولید پلی‌اتیلن در یکی از مجتمع‌های پتروشیمی خود در ایالت تگزاس را ۶۵۰ هزار تن در سال افزایش داده و به زودی این مجتمع را با ظرفیت تولید ۲.۵ میلیون تن در سال به یکی از بزرگ‌ترین مجتمع‌های تولید پلی اتیلن در جهان تبدیل می‌شود. این اما، بخش کوچکی از طرح بلندپروازانه شرکت آمریکا برای افزایش حضور در صنعت پتروشیمی است! آمریکا جهش جدیدی در صنعت پتروشیمی را آغاز کرده است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۵۰
به گزارش نکونیوز، اکسون موبیل تولید پلی اتیلن در مجتمع پتروشیمی مونت بلیویو در ایالت تگزاس را ۶۵۰ هزار تن افزایش داده و به زودی با بهره‌برداری از یک فاز دیگر، تولید پلی اتیلن این مجتمع را ۶۵۰ هزار تن در سالِ دیگر، افزایش می‌دهد. این مجتمع که پیش از این ۱.۳ میلیون تن در سال پلی اتیلن تولید می‌کرد به یک مجتمع غول‌پیکر با ظرفیت ۲.۵ میلیون تن در سال تبدیل خواهد شد.
اکسون موبیل تنها دو ماه پس از طوفان هاروی این فاز جدید را به بهره‌برداری رساند. طوفان هاروی باعث شده بود تا بسیاری از مجتمع‌های پتروشیمی واقع در سواحل خلیج مکزیک، تولید خود را متوقف کنند و سیل همراه این طوفان به برخی از این مجتمع‌ها، خسارت وارد کرده بود. این طوفان در مجموع، تولید اتیلن و پلی اتیلن آمریکا را ۶۰ درصد به طور موقت کاهش داد. با این حرکت مشخص شده که سیل و طوفان هم نمی‌تواند جلوی افزایش تولید محصولات پتروشیمی در آمریکا را بگیرد.
اما این تنها چشمه‌ای از برنامه جدید اکسون موبیل برای افزایش حضور در صنعت پتروشیمی است. اکسون موبیل قصد دارد با برنامه‌ای که آن را «توسعه خلیج» نام نهاده، در مجتمع های پتروشیمی، واحدهای پالایشگاهی و پلنت‌های ال ان جی در سواحل خلیج مکزیک، ۲۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کند.
اما اکسون موبیل تنها یکی از شرکت‌های آمریکایی است که حضور خود در صنعت پتروشیمی را افزایش داده است. بنا به داده‌های منتشر شده توسط انجمن شیمی آمریکا، از سال ۲۰۱۰ تاکنون ۳۰۱ پروژه صنعتی شیمیایی در آمریکا با ارزش سرمایه‌گذاری ۱۸۱ میلیارد دلاری تصویب شده است.
حجم وسیعی از محصولات پتروشیمی تولید شده در آمریکا به خارج از این کشور صادر خواهند شد و این امر باعث می‌شود تا سهم شرکت‌های آمریکایی از بازار پتروشیمی دنیا بیشتر شود. این امر ممکن است کاهش قیکت محصولاتی همچون پلی اتیلن را در سال‌های آینده در پی داشته باشد.

گاز شیل و رشد صنعت پتروشیمی در دنیا
افزایش تولید نفت و گاز شیل از طریق پیشرفت عظیم تکنولوژی در حوزه بالادستی باعث شد تا قیمت گاز در آمریکا پایین بیاید و این امر مزیت بسیار بزرگی را به صنعت پتروشیمی آمریکا اعطاء کرد. مدیرعامل اکسون موبیل گفته است که «ما در آمریکا از منابع سرشار و جدید انرژی استفاده می‌کنیم و می‌توانیم با استفاده از مزیت رقابتی ناشی از هزینه‌های پایین‌تر و مواد خام بسیار فراوان، محصولات زیادی به دنیا صادر کنیم.» وی گفته است که «پیشرفت تکنولوژی در بالادست به رنسانسی در صنایع پایین‌دستی آمریکا منجر شده است.»
گاز شیل باعث تولید گاز ارزان قیمت در آمریکا شده و در کنار آن، بهبود تکنولوژی در صنایع پایین‌دست در این کشور باعث شده تا صنعت پتروشیمی آمریکا با سرعت زیاد پیشرفت کند. واضحاً صنعت پتروشیمی آمریکا بازارهای آسیا در چین و هند و غیره را نشانه گرفته‌اند. تکنولوژی پیشرفته و خوراک ارزان به تولید محصولات شیمیایی در آمریکا مزیت رقابتی قابل توجهی می‌دهد و این امر می‌تواند تهدیدی برای صنعت پتروشیمی هر کشوری از جمله ایران باشد.

برای اطلاعات بیشتر بخوانید:
چگونه پتروشیمی آمریکا، صنعت پتروشیمی ایران را تهدید می‌کند؟

دست‌اندرکاران پتروشیمی بخوانند!

زنگ خطر برای تولیدکنندگان پلی اتیلن

اینفوگرافی صنعت شیمیایی آمریکا و مشاغل آن

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


۱۳۹۶-۰۷-۲۷ ۰۰:۴۳:۴۰
دلیل اصلی مشکل وجود نعمت خدادادی نفت و گاز نیست. دلیل اصلی دولتی شدن نفت و گاز است. باید شرکتهای ملی واقعی باشند یعنی سهامشان به همه مردمان یک کشور رایگان توزیع و دولت فقط مالیات بگیرد. نه اینکه این شرکتهای نفتی به سرمایه داران بخش خصوصی بدهند و نه بخش دولتی و نه بخش شبه دولتی، بلکه اینها بایست به مردم که صاحب حقیقی ثروتهای ملی هستند بدهند. در نتیجه این شرکتها دیگر فساد و رانتخواری نبود و دولتها وابستگی بهع رانت نفت نداشتم. تا زمانی دولتها از رانت نفتی استفاده کنند و ملت از حقش از ثروت ملی محروم باشد، همین میشود که بزرگترین نعمت خدادادی را زحمت فکر کنند! نعمت نفت و گاز، برگ برنده ملتهایی مثل ایران است.
 
نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵