کد مطلب: 35254
 
تداوم افزایش تولید نفت ایران
از کاهش تولید نفت عراق خوشحال نباشیم
 
میزان تولید نفت ایران در ماه گذشته باز هم افزایش یافت و این درحالیست که میزان تولید نفت رقیب اصلی ایران در اوپک یعنی عراق و همچنین عربستان کاهش یافته است؛ اما آیا این به معنی خارج شدن عراق از عرصه رقابت تولید نفت خواهد بود؟
تاریخ انتشار : جمعه ۲۱ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۲۰:۳۹
میزان تولید نفت ایران در ماه گذشته باز هم افزایش یافت و این درحالیست که میزان تولید نفت رقیب اصلی ایران در اوپک یعنی عراق و همچنین عربستان کاهش یافته است؛ اما آیا این به معنی خارج شدن عراق از عرصه رقابت تولید نفت خواهد بود؟
به گزارش نکونیوز، آمارها حاکی از کاهش ۵۵ هزار و ۲۰۰ بشکه ای تولید نفت عربستان در ماه اوت است اما این کشور در تولید نفت همچنان دست نیافتنی به نظر می رسد چراکه در همان ماه این کشور روزانه ۹ میلیون و ۸۵۷ هزار بشکه نفت تولید کرده است. بنابراین طبیعی است که هیچ کشوری نمی تواند در تولید نفت داعیه رقابت با عربستان را داشته باشد. اما وضعیت در مورد عراق تفاوت دارد. طی سالهای اخیر به موازات تحریمهایی که میزان تولید ایران را کاهش داد، با فعالیت گسترده شرکتهای غربی در عراق، تولید نفت همسایه غربی ایران به شدت افزایش یافت، بطوریکه این کشور فاصله خود را با ایران افزایش داد. در ماه اوت امسال اما میزان تولید نفت
این آمارها شاید در نگاه اول به معنای کاهش اختلاف ایران و عراق در تولید نفت و نزدیک شدن ایران به این کشور باشد اما دورنمای آن به گونه ای نیست که بتوان امیدوار بود فاصله ایران با عراق در ماههای آتی نیز کمتر شود
عراق با توجه به ناامنی های جدید در این کشور برای سومین ماه متوالی کاهش یافت که این کاهش این بار روزانه ۶۳ هزار بشکه بوده است. این درحالیست که تولید نفت ایران طبق گزارش اوپک در ماه اوت نسبت به ماه قبل از آن ۱۴ هزار و ۷۰۰ بشکه در روز افزایش یافته و به ۲ میلیون و ۷۶۹ هزار بشکه در روز رسیده است. این آمارها شاید در نگاه اول به معنای کاهش اختلاف ایران و عراق در تولید نفت و نزدیک شدن ایران به این کشور باشد اما دورنمای آن به گونه ای نیست که بتوان امیدوار بود فاصله ایران با عراق در ماههای آتی نیز کمتر شود. چراکه اولا عراق با تولید روزانه ۳ میلیون و ۱۲ هزار بشکه نفت در روز در ماه گذشته، حدود ۲۵۰ هزار بشکه در روز بیش از ایران نفت تولید می کند و ثانیا چشم اندازی که عراق برای افزایش تولید نفت خود ترسیم کرده، چشم اندازی جاه طلبانه است که حتی اگر علیرغم تمامی مشکلات و ناآرامی های سیاسی و نظامی، نیمی از پیش بینی آنها تحقق یابد به معنای برابری تولید نفت عراق با ظرفیت فعلی تولید نفت ایران است. عراق می خواهد به تولید ۸ میلیون بشکه در روز دست یابد که اگرچه بلندپروازانه به نظر می رسد، اما با توجه به سرمایه گذاری گسترده و حضور فعال شرکتهای چند ملیتی در قالب کنسرسیومهایی که در آن نه تنها شرکتهای غربی و آمریکایی بلکه حتی شرکتهای روسی و بعضا شرقی هم مشارکت دارند، پیش بینی می شود شاهد رشد تولید ناگهانی نفت عراق از نیمه دوم سال ۲۰۱۵ باشیم. اما چشم انداز تولید نفت ایران فعلا در حد ۵ میلیون بشکه در روز است که اگرچه دست یابی به آن امکانپذیر است اما تحقق آن هم نمی تواند ما را به عراق برساند. شاید با سرعت بخشیدن به توسعه میادین مشترک نفتی از یک سو و افزایش میزان تزریق و افزایش ضریب بازیافت میادین قدیمی نفتی از سوی دیگر، بتوانیم برای افزایش هر چه بیشتر میزان تولید نفت ایران در سالهای آتی امیدوار باشیم. ولی فعلا نمی توان از کاهش مقطعی تولید نفت عراق ابراز خشنودی کرد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵