کد مطلب: 84214
 
آرامکو مالک بزرگ‌ترین پالایشگاه آمریکا
عربستان چگونه جا پای خود در آمریکا را سفت کرد؟
عقب‌نشینی مجدد ترامپ
 
ترامپ در مبارزات انتخاباتی خود عربستان سعودی را به قطع واردات نفت تهدید کرده بود؛ اما حالا واردات نفت خام آمریکا از عربستان سعودی افزایش یافته و علاوه بر این، عربستان کنترل ۱۰۰ درصدی بزرگ‌ترین پالایشگاه آمریکا را در دست گرفته است.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۰۰
ترامپ در مبارزات انتخاباتی خود عربستان سعودی را به قطع واردات نفت تهدید کرده بود؛ اما حالا واردات نفت خام آمریکا از عربستان سعودی افزایش یافته و علاوه بر این، عربستان کنترل ۱۰۰ درصدی بزرگ‌ترین پالایشگاه آمریکا را در دست گرفته است.
به گزارش نکونیوز، شرکت نفت عربستان، سعودی آرامکو، با خرید سهم شرکت رویال داچ شل، مالکیت قطعی و تام و تمامِ پالایشگاه پورت آرتور واقع در سواحل خلیج مکزیک در ایالت تگزاس آمریکا را به دست آورده است.
پیش از این سعودی آرامکو، ۵۰ درصد سهام این پالایشگاه را در اختیار داشت و بقیه سهام متعلق به شرکت شل بود. معامله بین شل و آرامکو از سال گذشته در جریان بود، اما هم‌اکنون این معامله کامل شده و شل فروش سهام خود به آرامکو را رسماً تأیید کرده است.
پالایشگاه پورت آرتور، بزرگ‌ترین پالایشگاه آمریکای شمالی با ظرفیت پالایش ۶۰۰ هزار بشکه نفت خام در روز است و جواهرات پالایشگاه‌های آمریکا نامیده می‌شود. علاوه بر این پالایشگاه، آرامکو مالکیت کامل ۲۴ ترمینال توزیع سوخت را به دست آورده و حق انحصاری فروش بنزین و گازوئیل با برند رویال داچ شل را نیز در ایالت‌های جورجیا، کارولینای شمالی، کارولینای جنوبی، ویرجینیا، مریلند، بخش شرقی تگزاس و بخش عمده فلوریدا تصاحب کرده است!
عربستان همواره سعی داشته تا از طریق خرید پالایشگاه در کشورهایی که مشتری نفت آن هستند، بازار خود را تضمین کند. با این حال، تملک کامل پالایشگاه پورت آرتور گام بسیار بزرگی محسوب می‌شود و عربستان با این اقدام توانسته جای خود در بازار آمریکا را سفت‌تر کند.
عربستان در ماه فوریه، ۱.۳ میلیون بشکه در روز نفت به آمریکا صادر کرده که نسبت به فوریه ۲۰۱۶ افزایش ۳۲ درصدی را نشان می‌دهد.
ترامپ در دوران مبارزات انتخاباتی خود می‌گفت که در صورتی که عربستان و سایر کشورهای عربی برای مبارزه با داعش، از نیروی زمینی خود استفاده نکنند، واردات نفت از آن‌ها را قطع خواهد کرد. وی در دوران ریاست جمهوری خود نیز بر خودکفایی آمریکا در حوزه انرژی تأکید بسیاری داشت. اما حالا نه تنها هیچ کدام از این موارد صورت نگرفته، بلکه عربستان با خیال راحت می‌تواند صادرات نفت به آمریکا را نیز افزایش دهد، چرا که مالکیت بزرگ‌ترین تأسیسات پالایشی این کشور را به دست آورده است.
محمد بن سلمان، فرزند پادشاه عربستان و جانشین ولیعهد این کشور و دونالد ترامپ در ماه مارس سال جاری در کاخ سفید با هم دیدار کردند و احتمال ترامپ برای انجام این معامله به شرکت آرامکو چراغ سبز نشان داده است. مقامات سعودی دیدار با ترامپ را «نقطه عطفی» در روابط بین عربستان و آمریکا توصیف کرده بودند.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵