داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 97094
 
رنج برای کشاورزان، گنج برای دلالان!
 
مهمترین مشکلات پیش روی کشاورزان، عدم دسترسی به بازار مناسب برای فروش است و همین امر دخالت دلالان و واسطه ها را در بازارهای سنتی محصولات این بخش افزایش می دهد. آنچنان که تنها رنج و زحمت تولید محصولات کشاورزی بر دوش کشاورزان است، در حالیکه سود اصلی این قشر زحمتکش را دلال‌ها و واسطه‌ها به جیب می‌زنند.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۳۵
مهمترین مشکلات پیش روی کشاورزان، عدم دسترسی به بازار مناسب برای فروش است و همین امر دخالت دلالان و واسطه ها را در بازارهای سنتی محصولات این بخش افزایش می دهد. آنچنان که تنها رنج و زحمت تولید محصولات کشاورزی بر دوش کشاورزان است، در حالیکه سود اصلی این قشر زحمتکش را دلال‌ها و واسطه‌ها به جیب می‌زنند.
به گزارش ایسنا، این مشکل در خصوص محصول پسته که از آن به عنوان طلای سبز نام برده می شود نیز وجود دارد. آنچنان که حاصل رنج و زحمت کشاورزان به جیب دلالان و واسطه ها سرازیر می شود تا باغداران پسته از سود اصلی این محصول صادراتی و ارزآور کشور محروم بمانند.

در همین راستا، یک تولیدکننده پسته در استان کرمان به حضور پررنگ واسطه ها در بازار پسته اشاره کرد و با ابراز نارضایتی نسبت به تاثیرپذیری قیمت ها از حضور این گروه های خاص در بازار سنتی، گفت: در سال زراعی جاری با وجود آنکه برداشت محصول از شرایط نسبتاً خوبی برخوردار بود، قیمت ها چندان رضایت بخش نبود.

مهدی حسن زاده در گفت‌وگو با ایسنا، درباره روند قیمت ها در بازار داخلی پسته اظهار کرد: در بازار داخلی به دلیل دخالت واسطه ها در بازار، روند قیمت ها کاهشی بود، زیرا کشاورزان و باغداران که اکثرا خرده مالکان هستند، به دلیل کمبود نقدینگی و چک های بانکی خود مجبور به فروش محصول به هر قیمتی هستند. از این رو، واسطه ها از فرصت استفاده کرده و پسته را به قیمت پایین خریداری می کنند و بعد از مدتی که نوبت عرضه توسط آنها می شود، قیمت ها را بالا می برند. این در حالی است که اگر باغداری بدهی نداشته باشد، می تواند از عرضه محصول خود به قیمت های پایین خودداری کند.

وی افزود: هزینه های ناشی از کاشت سال زراعی آتی، خرید سم و کود، اجاره زمین و بهای آب در مقایسه با سال گذشته دو برابر افزایش یافته، این در حالی است که قیمت ها متناسب با هزینه ها رشد نکرده است. از همین رو، باغداران که رنج و زحمت اصلی را به دوش کشیده اند، سود چندانی نمی کنند و سود اصلی عاید دلالان و واسطه ها می شود.

این باغدار پسته به روند قیمتی دلار و اثرگذاری آن بر بهای پسته اشاره کرد و گفت: طی سال زراعی قبل دلار در محدوده ۳۷۰۰ تومان بوده، این در حالی است که در سال جاری دلار به ۴۲۰۰ تومان نیز افزایش یافته است. با این وجود در حالی که در سال قبل هر کیلوگرم پسته به قیمت حدود هفت دلار از باغداران خریداری می شد، در سال جاری نیز به همان قیمت خریداری می شود. این در حالی است که قیمت های جهانی نیز افزایش یافته است.

وی با اشاره به خرید و فروش پسته در بورس کالا، اظهار کرد: اگر بورس کالا بتواند به جایگاه واقعی خود در این بازار برسد، می تواند در شفافیت قیمت ها موثر واقع شده و مانع از افت کاذب قیمت ها در زمان برداشت محصول به دلیل وجود فعالیت های دلالی شود.

به گفته این باغدار، خواسته کشاورزان و باغداران این است که در کمترین زمان ممکن به نقدینگی دست پیدا کنند تا مجبور به عرضه محصول خود در بازار به هر قیمتی نباشند و بورس می تواند با فراهم کردن امکان تسویه در کوتاه ترین زمان ممکن، در این زمینه به باغداران کمک کند.

حسن زاده با تاکید بر اینکه باید اعتماد لازم نسبت به مزایای عرضه پسته در بورس کالا در بین باغداران و خرده مالکان ایجاد شود، گفت: در صورت حضور خرده مالکان و باغداران پسته در بورس کالا می توان شاهد ساماندهی بازار داخلی و البته صادرات پسته بود. هر چند ممکن است این امر فرآیندی زمانبر باشد تا اعتماد همگانی در بین باغداران نسبت به بورس ایجاد شود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵