کد مطلب: 49024
 
وزير نفت يك حرف مي زند و مديران نفت و گاز حرفي ديگر!
سرگيجه در سياستهاي صادرات گاز ايران
 
در حاليكه وزير نفت اولويت صادرات گاز ايران را صادرات به اروپا نمي داند، ساير مديران مجموعه نفت و گاز مواضع ديگري مطرح مي كنند تا سرگيجه در سياستهاي صادراتي گاز ايران به اوج خود برسد.
تاریخ انتشار : جمعه ۲۲ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۲۰:۲۵
در حاليكه وزير نفت اولويت صادرات گاز ايران را صادرات به اروپا نمي داند، ساير مديران مجموعه نفت و گاز مواضع ديگري مطرح مي كنند تا سرگيجه در سياستهاي صادراتي گاز ايران به اوج خود برسد.
به گزارش نكونيوز، بيژن زنگنه وزير نفت روز ۱۹ ارديبهشت ماه در گفت و گو با وال استريت ژورنال گفت : صادرات گاز به اروپا اولویت ما نیست، چرا که این کار پرهزینه و دارای موانع حقوقی است. اين اظهارنظر در شرايطي مطرح شد كه به دليل تحريمها و همچنين كمبود ميزان گاز توليدي در كشور، عملا امكان صادرات گاز ايران به اروپا هم وجود ندارد و به همين دليل وزارت نفت قصد دارد فعلا صادرات گاز به عمان، عراق و همچنين پرونده فرسايشي صادرات به پاكستان را پيگيري كند. اما با وجود اعلام موضع صريح وزير نفت، ساير مديران نفت و گاز همچنان با آب و تاب از سناريوهاي صادرات گاز به اروپا سخن مي گويند و جالب اينجاست كه همه اين اظهارنظرها درباره صادرات گاز به اروپا بعد از موضع صريح وزير نفت مطرح شده است.
روز ۲۷ ارديبهشت عليرضا كاملي مديرعامل شركت ملي صادرات گاز ايران، عليرغم آنكه از اولويت براي صادرات گاز به كشورهاي منطقه سخن گفت اما در عين حال گفت كه صادرات گاز تنها به کشورهای منطقه محدود نخواهد بود و سايت رسمي اين شركت هم از همين تيتر براي نشر خبر مديرعامل استفاده كرد.
يك روز بعد در ۲۸ ارديبهشت ماه علي ماجدي معاون امور بین‌الملل وزیر نفت با تشریح ۳ مسیر ایران برای صادرات گاز به اروپا با تاکید بر اینکه ایران با روسیه برای حضور در بازار گاز اروپا رقابتی ندارد، اعلام کرد: ایران به دنبال یک معامله برد – برد گازی با کشورهای اروپایی است. وي افزود : ایران با توجه به در اختیار داشتن بزرگترین ذخایر متعارف گاز جهان از پتانسیل تامین بلند مدت گاز کشورهای اروپایی برخوردار است.
روز اول خرداد ماه نيز نوبت به عزيز الله رمضاني مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی گاز از ۷ سناريو براي صادرات گاز ايران به اروپا سخن گفت.
امروز جمعه ۲۲ خرداد هم قمصري مدير امور بين الملل شركت ملي نفت ايران گفته : صادرات سالانه ۲۵ تا ۳۰ میلیارد مترمکعب گاز طبیعی به کشورهای عضو اتحادیه اروپا یکی از برنامه های اولویت دار اقتصاد انرژی ایران پس از لغو تحریم ها است و يكي از خبرگزاريها اين اظهارنظر را به عنوان موضع جديد ايران براي صادرات گاز به اروپا نقل كرده كه مغاير با سياست اعلامي توسط وزير نفت است.
صرفنظر از اينكه آيا ايران بايد يا مي تواند صادرات گاز به اروپا را در اولويت قرار دهد يا خير، به نظر مي رسد انتشار مصاحبه هاي متعدد درباره صادرات گاز ايران به اروپا از سوي مديران مختلف نفت و گاز، آن هم در شرايطي كه وزير نفت به صراحت، اولويت فعلي كشور را صادرات گاز به كشورهاي منطقه اعلام كرده، حاصلي جز سردرگمي در مخاطبان و ايجاد تلقي پراكندگي در سياستگذاري در حوزه نفت ندارد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵