داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 108642
 
افزایش یک میلیون تنی گندم
 
نشست مشترک وزیر جهاد کشاورزی با اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران و فعالان اقتصادی برگزار شد، وزیر گفت: راندمان آب در کشاورزی از ۳۷ به ۴۴ درصد افزایش یافت.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۸
نشست مشترک وزیر جهاد کشاورزی با اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران و فعالان اقتصادی برگزار شد، وزیر گفت: راندمان آب در کشاورزی از ۳۷ به ۴۴ درصد افزایش یافت.
به گزارش خبرگزاری فارس، نشست مشترک محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی با اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران و فعالان اقتصادی امروز در محل اتاق ایران برگزار شد.

در این نشست بازرگانان و فعالان بخش خصوصی مشکلات خود در زمینه تجارت فرآورده‌ها و محصولات کشاورزی را مطرح کردند و وزیر جهاد کشاورزی هم پاسخ‌های مقتضی و اقدامات دولت در زمینه تسهیل تجارت در بخش کشاورزی را عنوان کرد.

حجتی در مورد انتقادات برخی فعالان اقتصادی که هزینه‌ آب که در بخش کشاورزی مصرف می‌شود، گفت: هیج جای دنیا آب ۳ دلاری در حوزه کشاورزی استفاده نمی‌شود و نباید ذهن‌مان را با این مسائل مخدوش کنیم.

حجتی در پاسخ به اینکه مطرح می‌شود،عمده آب در حوزه کشاورزی مصرف می‌شود، گفت: در همه جای دنیا این طور است که آب شیرین در بخش کشاورزی مصرف بیشتری دارد و در قرآن کریم هم هر جا بحث آب بوده، همواره فرموده است که از آب برای شما انواع میوه ساخته‌ایم.

وزیر جهاد کشاورزی در ادامه گفت:‌ تاریخ نشان می‌دهد که مردم کشور ما بیش از هر کشوری قدر آب را می‌دانند، فقط کافی است که ما ملزومات آنها را فراهم کنیم تا بتوانند در آن صرفه‌جویی کنند.

حجتی این را هم گفت که طی سالهای گذشته واردات بی‌رویه و پول نفت ما را تنبل کرده و شاید در این زمینه کار مهمی انجام نداده‌اند وگرنه شواهد تاریخی نشان می‌دهد که ایرانیان ابداعات و اختراعات بسیار خوبی از جمله قنات در کشور داشتند.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به برداشت بی‌رویه در دشت‌های کشور گفت: ۶۱۰ دشت در کشور داریم و برای هر دشت مطالعه انجام شود و فرمول خاصی برای تعادل‌بخشی به آنها ایجاد شود.

وی در پاسخ به کسانی که از بهره‌وری آب در بخش کشاورزی انتقاد دارند، گفت: طی پنج سال گذشته سالانه ۶ درصد بهره‌وری آب را افزایش دادیم که در هیچ جای دنیا چنین مسئله‌ای وجود نداشته است،‌ راندمان انتقال آب را هم از ۳۷ به ۴۴ رسانده‌ایم که در نوع خود بی‌نظیر است.

وی همچنین اشاره کرد که اگرچه سال گذشته اتفاقات ناگواری برای بخش کشاروزی از قبیل سرمازدگی ۲۹ بهمن و گرمای بی‌سابقه در کرمان در زمان گرده‌افشانی پسته رخ داد و تولید را به شدت کاهش داد، اما توانستیم تولید گندم را یک میلیون تن نسبت به سال گذشته افزایش دهیم و میزان تولید امسال به ۹.۵ میلیون تن رسید، همچنین تولید شکر نیز به ۲.۵ میلیون تن افزایش یافت و تولید کلزا هم از ۶۰ هزار تن به ۳۴۰ هزار تن رسید.

حجتی این عملکرد خوب را مرهون همکاری بخش‌های مختلف کشاورزی و به ویژه سرمایه‌گذاری ۹ هزار میلیارد تومان در مزرعه و در بخش آب و خاک عنوان کرد.

حجتی به این مسئله هم اشاره کرد که میزان بارش در ایران یک سوم میانگین جهانی است و در حالی که در دنیا ۶۵ درصد محصولات به صورت دیم به عمل می‌آید، اما در ایران مجبور هستیم ۹۰ درصد تولید خود را از طریق آبیاری تأمین کنیم.

وزیر جهاد کشاورزی در پاسخ به کسانی که مطرح کردند باید قیمت آب کشاورزی بالا رود تا تکنولوژی به این بخش وارد شود، گفت: ما باید به کمک کشاورز برویم و به جای گران کردن آب، امکان بهره‌ور کردن آب را دراختیار آنها بگذاریم، اگر ما آب را گران کنیم، تبعات آن به خود مردم برمی‌گردد.

وی همچنین گفت که واردات آب مجازی در دستورکار دولت قرار گرفته است و محصولات متراکمی مانند ذرت دانه‌ای به جای اینکه در کشور تولید شود، از کشورهای دیگر وارد می‌شود، البته بنا داریم که ذرت دانه‌ای را در قالب کشت سراسر زمینی تولید کنیم.

وزیر جهاد کشاورزی در ادامه گفت:‌ برخی از تصمیماتی که در بخش کشاورزی گرفته می‌شود، اگرچه ما هم در آن مشارکت داریم، اما نظر قطعی ما نیست، اما مجبور هستیم بپذیریم، چراکه منافع ملی در آن دخیل است.

وی با طرح مثالی در این مورد گفت: ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی که برای بخش کشاورزی درنظر گرفته شده، اگر ارز نیمایی می‌شد، به سود بخش کشاورزی بود، اما ما مجبور هستیم منافع ملی را درنظر بگیریم.

وزیر جهاد کشاورزی درباره افزایش برخی قیمت‌ها گفت: قیمت ارز سال گذشته ۳ هزار و ۲۰۰ تومان اما امسال به ۴ هزار و ۲۰۰ تومان افزایش پیدا کرده، از سوی دیگر قیمت برخی نهاده‌ها در بازارهای جهانی هم افزایش یافته است و اینها در مجموع، روی قیمت تمام شده و قیمت محصولات داخلی تأثیرگذار بوده است.

وزیر جهاد کشاورزی در ادامه به انتقاداتی درباره پیمانسپاری ارزی اشاره کرد و گفت: مملکت ارز دارد و در صورت عدم تأمین، کار تولید با مشکل مواجه می‌شود و در این شرایط برخی مطرح می‌کنند که پیمانسپاری ارزی انجام نشود. واقعیت این است که بانک مرکزی می‌گوید من ارز ندارم و دولت هم که تا آخر خواست که صورت خود را با سیلی سرخ نگه دارد.د بانک مرکزی می‌گوید که من تقاضایی که با ارز نیمایی به وجود می‌آید را نمی‌توانم تأمین کنم و اگر اینها تأمین نشود بدانید که چه اتفاقی می‌افتاد و هم ین امروز هم بانک مرکزی نیاز به دلار داشت، شاید در گذشته نیازی نداشت.

حجتی گفت که سران سه قوه اختیارات ویژه‌ای را به بانک مرکزی برای تأمین ارز داده‌اند و تأییدی آنها نیز کامل انجام شده است.

وزیر جهاد کشاورزی درباره انتقاد از جلوگیری از صادرات گفت: من ۳، ۴ ماه پیش هشدار د ادم که تنش‌های قیمتی پیش می‌آید و نگذارید جهش‌ها اتفاق بیفتد و راهکار این بود که اجازه ندهیم که سرکوب نرخ ارز ایجاد شود و بانک مرکزی بخواهد با تزریق دلار بازار را کنترل کند.

وی گفت: اقتصاددانان و کارشناسان هم به این نتیجه رسیده‌اند که سرکوب نرخ ارز مصلحت کشور نیست و اقتصاد باید آرام آرام خودش را با شرایط سازگار کند.

وزیر جهاد کشاورزی همچنین در پاسخ به جلوگیری از صادرات برخی از محصولات گفت: ما سالانه ۵ میلیون تن گوجه فرنگی تولید می‌کنیم، اما با اتفاقات اخیر ارزی در طول ۲ تا ۳ ماه یک میلیون تن گوجه‌فرنگی و رب گوجه صادر شد و در این میان بسیاری مطرح می‌کنند که دولت در این زمینه عکس‌العملی نشان ندهد.

وی در ادامه گفت:‌دولت در زمینه تأمین کالاهای اساسی هیچ مشکلی ندارد و حتی اگر شرایط سخت‌تر هم بشود که بعید می‌دانم سخت‌تر بشود راهکارهایی را پیش‌بینی کردیم.

وزیر جهاد کشاورزی همچنین گفت: بنده به زنجیره کشاورزی معتقد هستم و باید بخش کشاورزی و صادرکنندگان به ویژه در محصولات فسادپذیر همه با همدیگر متحد و گره بخورند.

وزیر جهاد کشاورزی درباره قاچاق زعفران هم گفت: متأسفانه زعفران کشور از سوی کشور افغانستان قاچاق می‌شود واز آنجا به کشورهای دیگر به ویژه اروپا صادر می‌شود که نوسان نرخ ارز در این زمینه بسیار تأثیرگذار بود.

وزیر جهاد کشاورزی در پاسخ به انتقاد از عدم پرداخت به موقع و به اندازه خسارت‌های کشاورزی گفت: حداقل ۱۲ هزار میلیاردتومان سالانه خسارت کشاورزی در کشور برآورد می‌شود که با یک‌هزار میلیارد تومان نمی‌توان اینها را رتق و فتق کرد، بالاخره طبیعی است که نمی‌توان یک فیل را با فنجان آب داد.

وزیر جهاد کشاورزی همچنین درباره مصوبه دولت برای پرداخت خسارت‌های کشاورزان و استمحال وام آنها و انتقاداتی که درباره عدم اجرای آن وجود داشت، گفت: از زمان تصویب این مصوبه ما به دنبال اجرایی کردن آن هستیم، اما نمی‌دانم چرا در این سیستم برخی فکر می‌کنند که این پول زور است که می‌خواهند به کشاورز بدهند در حالی این یک حق است، قدم به قدم دنبال می‌کنیم و امیدواریم که نقاط ضعف‌ها را نهایی کنیم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس،‌ امروز وزیر جهاد کشاورزی در حاشیه دیدار با اعضای اتاق بازرگانی درباره نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی اعلام کرد، وزارت جهاد کشاورزی براساس قانون در مردادماه امسال فهرست خرید تضمینی محصولات کشاورزی را به سازمان برنامه و بودجه ارائه داده است و ما هم منتظر تصویب نهایی در شورای اقتصاد هستیم.

حجتی اقرار کرد که براساس قانون نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی باید به موقع اعلام شود.

وزیر جهاد کشاورزی در پاسخ به اینکه آیا قیمت پیشنهادی قیمت گندم چقدر است و آیا افزایش صورت گرفته است، گفت:‌ما هم منتظر تصویب نهایی هستیم که اعلام شود.

وزیر جهاد کشاورزی همچنین درباره تأمین کالاهای اساسی در کشور گفت: همه برنامه‌ریزی‌ها به طور کامل برای تأمین کالاهای اساسی انجام شده و حتی پیش‌بینی‌هایی انجام شده که در صورت طولانی شدن تحریم‌ها اجرایی خواهد شد.

حجتی همچنین در پاسخ به اینکه با آغاز فصل زراعی، برنامه تأمین نهاده‌های دامی چگونه است، گفت: نهاده‌های دامی کشور برنامه‌ریزی شده و همه آنها تأمین است، اخیرا مشکلی درباره تأمین کود به دلیل اعتصاب کامیون‌داران وجود داشت که این مشکل برطرف شده، کود مورد نیاز هم کاملا وارد شده و بخشی هم در داخل تولید می‌شود و دراختیار کشاورزان قرار می گیرد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵