کد مطلب: 66584
 
جزئیات برگزاری مناقصه بزرگ گازی
 
یک مقام مسئول با تشریح جزئیات برگزاری مناقصه بزرگ گازی ایران از آغاز مذاکرات با شرکت ماروبنی ژاپن برای احداث یک مجتمع پالایش گاز در جزیره کیش خبر داد.
تاریخ انتشار : جمعه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۲۶
یک مقام مسئول با تشریح جزئیات برگزاری مناقصه بزرگ گازی ایران از آغاز مذاکرات با شرکت ماروبنی ژاپن برای احداث یک مجتمع پالایش گاز در جزیره کیش خبر داد.
عبدالرضا حاجی حسین نژاد در گفتگو با مهر درباره آخرین وضعیت توسعه میدان گازی کیش گفت: برای توسعه این میدان گازی ایران در خلیج فارس سه فاز توسعه ای تعریف شده است.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران با اعلام اینکه هدف از توسعه فاز اول میدان کیش تولید روزانه حدود یک میلیارد فوت مکعب (معادل ۲۵ میلیون متر مکعب) گاز طبیعی و بیش از ۱۱ هزار بشکه میعانات گازی است، تصریح کرد: بر این اساس حفاری حدود ۱۴ حلقه چاه در این بخش ساحلی این میدان گازی در دستور کار قرار گرفته است.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه هم اکنون حفاری چاهای فاز اول میدان گازی کیش از پیشرفتی بالغ بر ۷۵ درصد برخوردار است، اظهارداشت: بر اساس برنامه زمانبندی تعریف شده پیش بینی می شود حفاری چاههای ساحلی میدان گازی کیش تا پایان سال جاری به پایان برسد.

وی هچنین با اشاره به پیشرفت عملیات نصب و راه اندازی خطوط لوله بیان کرد: اخیرا قرارداد ساخت نیروگاه این میدان گازی هم امضا شده و سایر تاسیسات ساحلی آن تا پایان امسال آماده راه اندازی خواهند شد.

حاجی حسین نژاد همچنین در خصوص جزئیات برگزاری مناقصه بزرگ احداث یک مجتمع فراورش گاز طبیعی با ظرفیت یک میلیارد فوت مکعب گاز بیان کرد: تاکنون ۹ گروه شامل شرکت های ایرانی و جوینت های خارجی آن در این مناقصه حضور یافته است، تاکید کرد: در کنار شرکت های داخلی، شرکت های بزرگ نفتی از کره جنوبی یا ژاپن، فرانسه و چین به عنوان جوینت شرکت های ایرانی در مناقصه حضور یافته اند.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران ارزش این مناقصه گازی به منظور ساخت مجتمع فرآورش گاز میدان کیش را حدود ۸۰۰ میلیون دلار عنوان کرد و یادآور شد: یکی از شرکت های معتبر حاضردر این مناقصه ماروبنی ژاپن بوده که مذاکرات با این شرکت آسیایی برای حضور در مناقصه آغاز شده است.

به گزارش مهر، میدان گازی کیش یکی از میادین تازه اکتشافی ایران در آب های خلیج فارس و زیر بستر جزیره کیش قرار دارد و یکی از کاندیداهای تامین گاز صادراتی ایران به عمان است.

این میدان از ۳۸.۲ تریلیون فوت مکعب ذخایر گاز طبیعی و حدود ۳۹۸ میلیون بشکه میعانات گازی برخوردار بوده و برای توسعه آن سه فاز تعریف شده است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵