کد مطلب: 86663
 
بازار جهانی نفت در هفته‌ای که گذشت
ابعاد مختلف فشار آمریکا بر قیمت نفت
 
بازار جهانی نفت باز هم هفته بدی را پشت سر گذاشت: قیمت نفت خام برنت در هفته گذشته ۳.۶ درصد کاهش یافت. قیمت نفت هم‌اکنون در پایین‌ترین میزان در پنج هفته گذشته قرار دارد و نشانه‌ها حاکی از این است که مشکل مازاد عرضه، همچنان به طور جدی در بازارها وجود دارد.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۰۱
بازار جهانی نفت باز هم هفته بدی را پشت سر گذاشت: قیمت نفت خام برنت در هفته گذشته ۳.۶ درصد کاهش یافت. قیمت نفت هم‌اکنون در پایین‌ترین میزان در پنج هفته گذشته قرار دارد و نشانه‌ها حاکی از این است که مشکل مازاد عرضه، همچنان به طور جدی در بازارها وجود دارد.
به گزارش نکونیوز، در هفته گذشته همه چیز در بازار نفت تحت تأثیر افزایش غافل‌گیرکننده موجودی انبارهای نفت در امریکا قرار گرفت. موجودی انبارهای نفت که در آمریکا در هشت هفته اخیر رو به کاهش گذاشته بود به یکباره طبق اعلام اداره اطلاعات انژری آمریکا، در هفته منتهی به دوم ژوئن افزایش یافت.
اگر بخواهیم افزایش موجودی انبارهای فرآورده‌های نفتی را هم لحاظ کنیم، در مجموع موجودی انبارهای سوخت و نفت در آمریکا بیشترین افزایش هفتگی را از سال ۲۰۰۸ تاکنون تجربه کرد.
موجودی انبارهای تجاری نفت در آمریکا ۳.۳ میلیون بشکه افزایش یافته و به ۵۱۳.۲ میلیون بشکه رسید. در اولین هفته در ۹ هفته گذشته بود که موجودی انبارهای نفت در آمریکا افزایش می‌یافت. انستیتو نفت آمریکا برآورد کرده بود که موجودی انبارهای نفت در این کشور در هفته منتهی به دوم ژوئن، ۴.۶ میلیون بشکه کاهش بیابد. اما دقیقاً برخلاف این پیش‌بینی، موجودی انبارهای نفت خام در آمریکا افزایش یافت و این امر سقوط قیمت‌ها را در پی داشت. اداره اطلاعات انرژی آمریکا همچنین گزارش داد که موجودی انبارهای بنزین در این کشور ۳ میلیون بشکه افزایش یافته است.
هدف توافق اوپک و غیراوپک از کاهش حدودا روزانه ۱.۸ میلیون بشکه‌ای تولید نفت، خالی کردن انبارهای نفت و رساندن موجودی آن‌ها به زیر میانگین پنج‌ساله بوده است. با این حال، موجودی انبارها هنوز کاهش قابل توجهی نداشته است.
نشانه‌های مازاد عرضه نفت، علاوه بر آمریکا در آسیا نیز وجود دارد. در آسیا، مقدار قابل توجهی نفت مازاد در نفت‌کش‌ها و بر روی دریا ذخیره شده است. رویترز گزارش داده که ۲۵ سوپر تانکر در تنگه مالاکا و تنگه سنگاپور، سوخت مازادِ فروش نرفته را ذخیره کرده‌اند.
در هفته گذشته (هفته منتهی به ۱۹ خرداد)، تعداد دکل‌های حفاری نفتی در آمریکا برای بیست و یکمین هفته متوالی افزایش یافت. در حال حاضر ۷۴۱ دکل فعال نفتی در آمریکا وجود دارد که نسبت به همین هفته در سال گذشته افزایش بیش از دو برابری را نشان می‌دهد.
تحولات نگران‌کننده در صنعت نفت آمریکا در هفته گذشته تنها به همین جا ختم نشد. در حوزه تولید نفت نیز، صنعت نفت آمریگا همچنان در حال دامن زدن به پدیده مازاد عرضه است. اداره اطلاعات انرژی آمریکا هفته گذشته پیش‌بینی کرد که تولید نفت آمریکا در سال ۲۰۱۸ به ۱۰ میلیون بشکه در روز خواهد رسید و رکورد تولید نفت خام این کشور در دهه ۱۹۷۰ را خواهد شکست. تولید نفت آمریکا در دهه ۱۹۷۰، بالاترین میزان خود یعنی ۹.۶ میلیون بشکه در روز را تجربه کرده بود. اداره اطلاعات انرژی آمریکا، همچنین پیش‌بینی کرد که تولید نفت آمریکا در سال جاری میلادی به ۹.۳ میلیون بشکه در روز برسد.
از سوی دیگر، با افزایش تولید نفت لیبی و نیجریه، هفته گذشته اعلام شد که تولید نفت اوپک در ماه مه برای نخستین ماه در سال ۲۰۱۷ افزایش یافته است. پلتس میزان تولید نفت اوپک در ماه گذشته میلادی را ۳۲.۱۲ میلیون بشکه در روز اعلام کرد.
نفت خام برنت در مجموع در هفته گذشته کاهش قیمت ۳.۶ درصدی را تجربه کرد و کار خود را در قیمت ۴۸ دلار و ۳۰ سنت به ازای هر بشکه به پایان برد.
قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدییت نیز در مجموع در هفته گذشته ۳.۸ درصد کاهش یافت. نفت خام پایه آمریکا کار خود را با قیمت ۴۵ دلار و ۸۳ سنت به ازای هر بشکه به پایان برد.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵