۱
 
کد مطلب: 58673
 
عبدالحسین بیات در گفت و گو با "نکونیوز" اعلام کرد:
تعیین شرایط خوراک، مهمتر از تعیین نرخ خوراک
 
تعیین قیمت خوراک گاز طبیعی پتروشیمی از آن دست مجادله هایی است که گویی تمامی ندارد و هر طرف تلاش می کند تا توپ را به زمین دیگری بیندازد! اکنون و در آخرین فرصت های باقیمانده که مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی را وادار کرده در آستانه برگزاری همایش بین المللی پتروشیمی (IPF) در تهران، اعلام کند، نرخ خوراک تا هفته آینده، نهایی می شود، نقطه نظرات کارشناسان را در این زمینه جویا شدیم تا ببینیم سرانجام تعیین تکلیف نرخ خوراک پتروشیمی به کجا می انجامد؟
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۹:۵۰
تعیین قیمت خوراک گاز طبیعی پتروشیمی از آن دست مجادله هایی است که گویی تمامی ندارد و هر طرف تلاش می کند تا توپ را به زمین دیگری بیندازد! اکنون و در آخرین فرصت های باقیمانده که مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی را وادار کرده در آستانه برگزاری همایش بین المللی پتروشیمی (IPF) در تهران، اعلام کند، نرخ خوراک تا هفته آینده، نهایی می شود، نقطه نظرات کارشناسان را در این زمینه جویا شدیم تا ببینیم سرانجام تعیین تکلیف نرخ خوراک پتروشیمی به کجا می انجامد؟
انتظار می رود به بهانه تشکیل این همایش و تلاش برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی، سرانجام این غائله پایانی خوش را تجربه کند تا شاید مجتمع‌های پتروشیمی پس از دوسال سردرگمی میان دولت و مسوولان بر سر تعیین نرخ خوراک، حرفی برای گفتن داشته باشند.
عبدالحسین بیات، عضو هیأت مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی، بر این باور است که شرایط خوراک مهم تر از تعیین نرخ خوراک به تنهایی است. گفت و گوی اختصاصی نکونیوز با علدالحسین بیات را می خوانید:
*******
چندی پیش آقای مهندس شعری مقدم اعلام کردند که قیمت خوراک تا پیش از آغاز هفته آتی، یعنی تقریباً زمان برگزاری همایش بین المللی IPF نهایی می شود. آیا این مهم در این مدت کوتاه به انجام خواهد رسید؟ چگونه؟
این مساله در واقع، وابسته به نظر وزارتخانه های نفت، صنعت، معدن و تجارت و امور اقتصاد و دارایی است و گفته ایشان دال بر این است که این موضوع از طریق شرکت ملی صنایع پتروشیمی نیز پیگیری می شود.
اما همانطور که قبلاً هم اعلام کردیم، بیشترین مشکل صنعت پتروشیمی در کنار مساله قیمت خوراک با چشم انداز بلندمدت، عدم قطعیت شرایط قراردادهایش است. به عنوان مثال، بسیاری از صورت های مالی شرکت ها که مشروط اعلام می شود، عمدتاً به علت مشخص نبودن قیمت قطعی خوراک برخی از مجتمع ها و نیز نامشخص بودن شرایط قراردادهای تحویل و دریافت خوراک است. به اعتقاد بنده، مهم تر از تاثیر قیمت خوراک در پروژه ها، حفظ سهامداران در پروژه مربوطه است. برای این کار هم باید شرایط خوراک مشخص شود که ...
شرایط خوب برای خوراک از نظر شما چیست؟
مثلاً کیفیت خوراک در قرارداد تعریف و به آن، پیوست و مشخص شود که چنانچه خوراک دهنده نتوانست به هر دلیلی، کیفیت مورد توافق را تامین کند و به اصطلاح به لحاظ کیفی پایین تر بود، مشمول جریمه و اگر کیفیت بهتر از قرارداد تحویل بود، مشمول پاداش شود که باز این مساله نیز در گران تر شدن قیمت خوراک، خود را نشان خواهد داد.
نکته بعدی که بسیار هم مهم است، بحث کمیت خوراک است که باز در قرارداد توافق و طرفین ملزم به تحویل کمیت توافق شده خوراک، شوند. مثلاً شرایط به گونه ای نباشد که زمستان، میزان کمیت خوراک مورد توافق، تامین نشود، در نتیجه، برخی واحدهای پتروشیمی متوقف شوند که این توقف، مثل زیان عملکردی است که در ماه های دیگر، غیرقابل جبران و نهایتاً باعث ایجاد نااطمینانی در بازار سهام و ابهام در سرنوشت شرکت، می شود و نهایتاً تاثیراتش را در بورس و ... خواهد گذاشت. اینها بیشتر از خود قیمت خوراک، تاثیرگذار است.
متقابلاً باید مشخص و مقرر شود که چنان چه خوراک گیرنده هم، خوراک خوراک دهنده را به هر دلیل، دریافت نکرد، مثلاً واحدش دچار مشکلات فنی، مدیریتی و یا اعتصاب و .... شد، اینجا دیگر خوراک دهنده مقصر نیست و باید خوراک گیرنده در اینجا مشمول جرایم و پرداخت هایی به خوراک دهنده شود.
با رعایت این نکات، عملکرد مدیریت ها در بخش خصوصی اثر خود را بیشتر خواهد گذاشت. مدیرانی که در راستای ارتقای سطح تکنولوژی و بهسازی و بهبود مستمر واحدهای خود گام برمی دارند، قطعاً از بهره وری بیشتری نیز برخوردار خواهند شد. بدین ترتیب، می توانند تابع مطلوبیت صاحبان سهام خود را به سمت حداکثرسازی بیشتر، سوق دهند و این مساله، خود در بازار سرمایه اثر گذاشته و باعث می شود تا علاقه به خرید سهام این شرکت ها، افزایش پیدا کند. این ها از جمله مواردی است که باید در قرارداد مشخص شود.
موضوع بعدی پرداخت خوراک بها بر اساس ریال است. در برخی از شرکت ها، به رغم مبادلات داخلی، پرداخت خوراک بهاشان بر اساس پرداخت ارزی است و این، با سیاست های پولی و ارزی کشور، مغایرت دارد. وقتی مبادلات در داخل کشور انجام می شود و نه خارج از کشور، بنابراین پرداخت خوراک بها نیز باید بر اساس ریال باشد.
این امر، خود یکی از مشکلات اساسی است که حتماً باید در قرارداد به صورت مقطوع ذکر شود و خوراک دهندگان باید از بحث ریالی شدن پرداخت ها، حمایت کنند تا بعدها باعث اختلاف نشود.
خوب، اگر بخواهد همه این موارد حل شود، من بعید می دانم در عرض این دو هفته (یک هفته) اتفاق خاصی بیفتد، ولی اگر صرفاً تعیین قیمت خوراک گاز طبیعی باشد، با پیگیری هایی که NPC می کند و احتمالاً قول هایی که به آقای مهندس شعری مقدم داده اند، امکان دارد که انشاءالله موفق شوند.
یعنی امکان دارد که برای این کنفرانس، به نتیجه ای برسند ولی در عین حال، به باور شما، شرایط خوراک مهم تر از ...
بله. دقیقاً. شرایط تحویل و دریافت خوراک به مراتب مهم تر از قیمت خوراک است و بعد، تعیین بلندمدت قیمت خوراک به مراتب مهم تر از تعیین قیمت خود خوراک است. یعنی از منظر کارشناسی، به جای آن که توقف روی آن باشد که قیمت خوراک چقدر باشد (چه از طرف خوراک گیرنده و چه از طرف خوراک دهنده) که معمولاً این حساسیت بیشتر از سوی خوراک گیرنده است، بهتر است در این زمینه، هرچه زودتر توافقی به عمل آید ولی روی سایر شرایط دریافت و تحویل خوراک، همانطور که گفتم شرایط و توافقات مشخص باشد.
Share/Save/Bookmark


مهدی
۱۳۹۴-۰۹-۲۲ ۲۰:۰۵:۴۷
ایکاش ایشان اندکی سواد در این رشته داشتند.بنزین سرطان زا در دوران صدارت ایشان حاصل نبوغ ایشان وهم قطارانشان میباشد. انشاي ال... در آن دنیا پاسخ گو باشند.
 
نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵