داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 74693
 
از یکه‌تازی نفت تا روزهای سخت بخش ساختمان
سفید و سیاه اقتصاد ایران
 
رشد اقتصادی کشور که در سال ۹۴ روزهای خوشی را پشت سر نمی‌گذاشت، حداقل به لحاظ آماری وضعیت مناسبی را در سه ماهه نخست سال ۹۵ تجربه کرد. با این حال برخی بر این عقیده‌اند که موتور محرکه رشد اقتصادی در فصل اول ۹۵، بخش نفت بوده و بدون اقدامات اساسی این رشد نمی‌تواند در میان مدت حفظ شود.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۱۷
رشد اقتصادی کشور که در سال ۹۴ روزهای خوشی را پشت سر نمی‌گذاشت، حداقل به لحاظ آماری وضعیت مناسبی را در سه ماهه نخست سال ۹۵ تجربه کرد. با این حال برخی بر این عقیده‌اند که موتور محرکه رشد اقتصادی در فصل اول ۹۵، بخش نفت بوده و بدون اقدامات اساسی این رشد نمی‌تواند در میان مدت حفظ شود.
به گزارش نکونیوز، نرخ رشد بخش صنعت در سال ۹۴ منفی ۲.۲ درصد بود. و بنا به اطلاعات منتشر شده توسط مرکز آمار در سال ۹۴، رشد اقتصادی کل کشور ۱.۳ درصد بود که به هیچ‌وجه راضی‌کننده به‌نظر نمی‌رسد.
با این حال، با لغو تحریم‌ها و افزایش حدوداً
أثیر نفت بر رشد اقتصادی فصل اول ۹۵ آنگاه واضح‌تر است که بدانیم در این فصل نرخ رشد استخراج نفت و گاز طبیعی ۵۷.۳ درصد بوده است. در حالی که در سال ۹۴ استخراج نفت و گاز طبیعی، رشد ۳.۶ درصدی را تجربه کرده است. استخراج نفت و گاز در بقیه فصل‌های سال نمی‌تواند به این نحو ادامه داشته باشد.
یک میلیون بشکه‌ای تولید نفت ایران، فصل اول ۹۵ فصل مثبتی برای رشد تولید ناخالص داخلی کشور بود. در این فصل تولید ناخالص داخلی با احتساب نفت رشد ۴.۴ درصدی و بدون احتساب نفت رشد ۲.۹ درصدی را تجربه کرد. این امر نشان می‌دهد که تأثیر نفت در رشد تولید ناخالص داخلی فصل اول سال ۹۵ نسبتاً بالا بوده و بدون نفت، نرخ رشد قابل قبولی توسط اقتصاد ایران تجربه نشده است.
نکته منفی در اقتصاد ایران که هم در سال ۹۴ و هم در فصل اول سال ۹۵ تداوم داشته است، نرخ رشد منفی بخش ساختمان بوده است. بخش ساختمان، بخشی مهم در اقتصاد کشور است که تحرک آن می‌تواند به تحرک بسیاری از بخش‌های اقتصادی کمک کند. با این حال، بخش ساختمان در سال ۹۴، نرخ رشد منفی ۱۶.۷ درصدی و در فصل اول ۹۵ نرخ رشد منفی ۸.۸ درصدی را تجربه کرده است. این امر نشان می‌دهد که وضعیت بخش ساختمان همچنان نگران‌کننده است.
تأثیر نفت بر رشد اقتصادی فصل اول ۹۵ آنگاه واضح‌تر است که بدانیم در این فصل نرخ رشد استخراج نفت و گاز طبیعی ۵۷.۳ درصد بوده است. در حالی که در سال ۹۴ استخراج نفت و گاز طبیعی، رشد ۳.۶ درصدی را تجربه کرده است. استخراج نفت و گاز در بقیه فصل‌های سال نمی‌تواند به این نحو ادامه داشته باشد. لذا اگر سرمایه‌گذاری در سایر بخش‌ها افزایش نیابد نرخ رشد متوسطِ تجربه شده در فصل اول ۹۵ نیز نمی‌تواند ادامه‌دار باشد.
علاوه بر این، یک عامل مهم دیگر نرخ تشکیل سرمایه ثابت ناخالص است که افزایش سرمایه‌گذاری‌ها در اقتصاد کشور را نشان می‌دهد. این عامل هم در سال ۹۴ و هم در فصل اول ۹۵ منفی بوده است و این امر نگرانی‌های اقتصادی را افزایش می‌دهد.
نرخ رشد تشکیل سرمایه ثابت ناخالص در سال ۹۵ برابر با منفی ۱۵.۷ درصد و در فصل اول ۹۵ برابر با منفی ۱۰ درصد بوده است.
در مجموع باید دید که آیا اقتصاد ایران واقعاً می‌تواند دوره رشد پایین را پشت سر بگذارد و وارد مرحله رونق شود یا خیر.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵