کد مطلب: 83233
 
سخنان شاهدایی در افتتاحیه 4 پروژه
 
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی از درآمد ۱۵ میلیارد دلاری با فروش خالص ۲۸ میلیون تن محصولات پتروشیمی خبر داد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۷ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۲۳
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی از درآمد ۱۵ میلیارد دلاری با فروش خالص ۲۸ میلیون تن محصولات پتروشیمی خبر داد.

به گزارش ایسنا، مرضیه شاهدایی در مراسم افتتاح طرح های پتروشیمی فاز ۲ کاویان، تخت جمشید پارس، MEG مروارید با بیان اینکه در عسلویه، ۳۰ مجتمع پتروشیمی در حال تولید هستند، گفت: از مهم ترین خاصیت های صنعت پتروشیمی جلوگیری از خام فروشی است. با افتتاح فاز های پارس جنوبی اولویت صنعت پتروشیمی استفاده حداکثری از گاز است و طرح های جدید با رویکرد تکمیل زنجیره ارزش، برنامه‌ریزی می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه ایران جزو معدود کشورهایی است که همه خوراک‌های پتروشیمی را در اختیار دارد، اظهار کرد: اجرای طرح‌های صنعت پتروشیمی در آینده پرچم‌دار سرمایه‌گذاری خارجی و انتقال فناوری به داخل کشور خواهد بود.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان اینکه ۵۲ مجتمع تولیدی در صنعت پتروشیمی فعالیت می‌کنند، گفت: ظرفیت اسمی این مجتمع‌ها ۶۰ میلیون تن در سال است و تولید این مجتمع‌ها تا سال گذشته ۵۱ میلیون تن بود. فروش خالص پتروشیمی به داخل و خارج، ۲۸ میلیون تن معادل ۱۵ میلیارد دلار است.

شاهدایی با اشاره به افتتاح چهار طرح پتروشیمی توضیح داد: با افتتاح این چهار طرح، دو میلیون تن به ظرفیت محصولات پتروشیمی کشور اضافه می شود. این طرح‌ها ۸۸۳ میلیون دلار سرمایه‌گذاری داشته است.

وی با بیان اینکه از سال ۱۳۹۲ تا کنون، ۱۳ طرح پتروشیمی به بهره‌برداری رسیده است، اظهار کرد: ۵.۲ میلیون تن به ظرفیت محصولات تولیدی کشور اضافه شده است.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در مورد طرح های سال ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ نیز توضیح داد: در سال ۱۳۹۶، هفت طرح و در سال ۱۳۹۷، ۱۰ طرح به بهره برداری می رسد. به طور کلی تا پایان سال ۱۳۹۷، ۳۰ طرح پتروشیمی به بهره برداری می رسد و ۲۰ میلیون تن به ظرفیت کشور اضافه می شود.

شاهدایی ادامه داد: همچنین پتروشیمی پردیس ظرف ۱۰ تا ۱۵ روز آینده به بهره‌برداری می‌رسد. پتروشیمی مرجان اوایل تابستان و فاز یک پتروشیمی بوشهر نیز امسال به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی با اشاره به نقشه راه توسعه صنعت پتروشیمی در برنامه ششم توسعه اظهار کرد: نقشه راه توسعه صنعت پتروشیمی در برنامه ششم توسعه علاوه بر تکمیل طرح های باقی‌مانده در برنامه پنجم، تعریف حدود ۲۵ طرح جدید بر اساس خوراک‌هایی که داخل کشور استفاده می‌شود و همچنین استفاده حداکثری از گاز طبیعی است.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به پنج طرح بالادستی که وزارت نفت به شرکت ملی پتروشیمی منتقل شده، گفت: مجموعا ۳۰ طرح پتروشیمی وجود دارد که توسعه آن‌ها نیاز به ۴۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری دارد. همچنین ۱۵ میلیارد دلار برای تکمیل طرح‌های باقی‌مانده نیاز است.

شاهدایی در ادامه در مورد مناطق مدنظر برای توسعه پتروشیمی توضیح داد: توسعه ماهشهر، لاوان، کیش، قشم، بوشهر، جاسک و چابهار به دلیل انکه کنار دریای عمان و خلیج فارس قرار دارند، مناطقی هستند که برای توسعه صنعت پتروشیمی مدنظر قرار گرفته اند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵