کد مطلب: 85853
 
بازار جهانی نفت در هفته‌ای که گذشت
قرارداد با توتال تا پیش از تابستان
کاهش قیمت نفت در هفته تمدید توافق تاریخی
 
بازار جهانی نفت در هفته گذشته تحت تأثیر یک شگفتی بزرگ قرار گرفت: در حالی که ۲۴ کشور بزرگ تولیدکننده نفت در اقدامی تاریخی برای تمدید ۹ ماهه طرح کاهش تولید نفت به توافق رسیدند، قیمت نفت بلافاصله پس از توافق آن‌ها ۵ درصد و در کل هفته، حدود ۳ درصد کاهش یافت!
تاریخ انتشار : شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۵
بازار جهانی نفت در هفته گذشته تحت تأثیر یک شگفتی بزرگ قرار گرفت: در حالی که ۲۴ کشور بزرگ تولیدکننده نفت در اقدامی تاریخی برای تمدید ۹ ماهه طرح کاهش تولید نفت به توافق رسیدند، قیمت نفت بلافاصله پس از توافق آن‌ها ۵ درصد و در کل هفته، حدود ۳ درصد کاهش یافت!
به گزارش نکونیوز، در نشست یک‌صد و هفتاد و دوم اوپک در مقر این سازمان در وین، ابتدا اوپکی‌ها برای تمدید ۹ ماهه توافق نفتی به اجماع رسیدند و سپس از ۱۱ کشور غیر عضو اوپکِ طرف این توافق نیز همراهی خود را با تمدید ۹ ماهه آن اعلام کردند. بدین ترتیب توافق تاریخی نفتی که در اواخر سال ۲۰۱۶ بین اوپک و غیراوپک حاصل شده بود تا ۱۱ فروردین ۹۷ تمدید شد.
در چارچوب این توافق که از ابتدای سال ۲۰۱۷ اجرایی شد، ۲۴ کشور عضو اوپک و غیراوپک متعهد شدند که تولید نفت خود را مجموعاً حدود ۱.۸ میلیون بشکه در روز کاهش دهند.
علی‌رغم این که توافق نفتی برای ۹ ماه تمدید شد اما قیمت نفت در همان روز اعلام توافق حدود ۵ درصد کاهش یافت. در کل هفته نیز قیمت نفت خام برنت ۲.۷ درصد و قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدییت ۱.۱ درصد کاهش یافت.
یکی از دلایل کاهش قیمت نفت در هفته گذشته این بود که فعالان بازار نفت انتظار داشتند اوپک مدت توافق را برای ۱۲ ماه تمدید کند یا بر میزان کاهش تولید نفت افزوده شود که هیچ‌کدام از این سناریوها محقق نشد.
بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران که برای شرکت در اجلاس اوپک در وین حاضر شده بود در مصاحبه با خبرگزاری رویترز گفت که ایران امیدوار است امسال قراردادهایی با شرکت‌های بزرگ نفتی نظیر توتال و لوک اویل امضاء کند.
زنگنه پیش از مصاحبه با رویترز در مقر اوپک به خبرنگاران گفته بود: توتال برای تأمین مالی توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی هماهنگی لازم را انجام داده و یک بانک اروپایی برای سرمایه‌گذاری در این طرح توسعه پیدا کرده است. وی همچنین گفت که ایران به امضای قرارداد با توتال برای توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی خیلی نزدیک شده‌ایم.
پاتریک پویان، مدیرعامل شرکت توتال فرانسه نیز دیروز در حاشیه مجمع عمومی سالانه توتال گفت این شرکت برنامه دارد تا پیش از فرا رسیدن تابستان، قرارداد فاز ۱۱ میدان گازی پارس جنوبی را نهایی کند.
پویان گفت، تداوم تعلیق تحریم‌ها از سوی دولت آمریکا، مسیر را برای امضای قرارداد، مهیا کرد. پیش از این در زمستان سال گذشته، مدیرعامل توتال امضای قرارداد فاز ۱۱ پارس جنوبی را به تداوم تعلیق تحریم‌ها در دولت ترامپ منوط کرده بود.
در هفته گذشته، موجودی انبارهای نفت در آمریکا برای هفتمین هفته متوالی کاهش یافته است. موجودی انبارهای نفت در آمریکا به گزارش اداره اطلاعات انرژی این کشور هفته گذشته ۴.۴۳ میلیون بشکه کاهش یافت. با این موجودی انبارها در آمریکا همچنان بالاتر از میانگین پنج‌ساله آن‌ها است.
مهم‌ترین هدف توافق نفتی، کاهش موجودی انبارهای نفت به زیر میانگین پنج‌ساله این انبارها بوده است. در واقع، هدف اوپک و غیراوپک این بوده که با اقدام دسته‌جمعی خود موجودی انبارهای تجاری نفت در کشورهای صنعتی را کاهش داده و به ۲.۷ میلیارد بشکه برسانند.
تعداد دکل‌های حفاری نفتی در آمریکا در هفته گذشته برای نوزدهمین هفته متوالی افزایش یافت با این حال، نرخ افزایش این دکل‌ها، رو به کاهش است. در هفته گذشته، شرکت‌های حفاری آمریکا، دو دکل به دکل‌های فعال نفتی افزودند و تعداد دکل‌ها به ۷۲۲ عدد رسید.
تعداد دکل‌های حفاری نفتی در آمریکا، در یک سال گذشته بیش از دو برابر شده است. با این حال، نرخ اضافه شدن دکل‌ها در آمریکا کاهش یافته و تعداد دکل‌های اضافه شده در این ماه، پایین‌ترین میزان از اکتبر ۲۰۱۶ تاکنون بوده است.
هفته گذشته نفت خام برنت کار خود را با قیمت ۵۲ دلار و ۱۵ سنت به ازای هر بشکه به پایان برد. قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدییت نیز در پایان هفته به ۴۹ دلار و ۸۰ سنت به ازای هر بشکه رسید.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵