کد مطلب: 105032
 
ایران، روسیه، آمریکا و معادلات جدید بازار نفت
تنها ماندیم؟
 
دیدار روسای جمهوری آمریکا و روسیه اگرچه معامله قرن نداشت اما دیداری سرنوشت ساز بود که از سیاست تا اقتصاد و از جمله بازار نفت را می تواند تحت تاثیر قرار دهد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۶ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۱۳
دیدار روسای جمهوری آمریکا و روسیه اگرچه معامله قرن نداشت اما دیداری سرنوشت ساز بود که از سیاست تا اقتصاد و از جمله بازار نفت را می تواند تحت تاثیر قرار دهد.
به گزارش نکونیوز، پس از خروج دونالد ترامپ از برجام و برنامه ریزی برای تحریم های جدید بر ضد ایران از جمله تحریم های نفتی که سه ماه پس از سایر تحریمها و از نیمه آبان ماه آغاز خواهد شد، اقتصاد ایران وارد فضای مبهمی شد که سرمایه گذاری در صنعت نفت را نیز با تردید مواجه ساخت. بطوریکه در همان زمان، شرکت پرتامینا اندونزی که قرار بود توافقنامه ای با ایران امضا کند انصراف داد و نه تنها توتال از توسعه فاز۱۱ پارس جنوبی عقب نشینی کرد بلکه سایر شرکتهایی هم که طی دو سال اخیر با ایران تفاهمنامه امضا کرده بودند، تمایلی برای تداوم فعالیت در ایران و سرمایه گذاری در پروژه های نفت و گاز نشان نداده اند.
از سوی دگیر بازار فروش نفت ایران هم با تهدیدهای آمریکا دچار محدودیتهایی خواهد شد و همین حالا کشورهایی همچون کره جنوبی و ژاپن، از برنامه خود برای کاهش خرید نفت از ایران خبر داده اند. حتی علیرغم حمایت جدی اتحادیه اروپا از برجام با وجود خروج آمریکا، شرکتهای اروپایی که غالبا غیردولتی هستند برای خرید نفت ایران دچار تردید شده اند و همین امر می تواند میزان فروش نفت ایران را در ماههای آتی کاهش دهد.
در این میان صرفا چین و هند اعلام کرده اند به خرید نفت از ایران ادامه می دهند و روسها هم در سفر اخیر علی اکبر ولایتی به مسکو، هرچند به طور روشن موضع خود را اعلام نکرده اند، اما به نظر می رسد آنها هم اگر قصد تداوم همکاری با ایران را داشته باشند – که شکل آن روشن نیست – به تهاتر علاقه دارند و شاید نفت در برابر کالا که در دوره قبلی تحریمهای شورای امنیت سازمان ملل بر ضد ایران فشارهای فراوانی به کشور وارد کرد، دوباره تکرار شود.
دیدار اخیر پوتین و ترامپ، نشانه روشنی از تمایل دو کشور آمریکا و روسیه برای تعامل است و این تعامل، نه لزوما تعاملی دوستانه، بلکه تعاملی در جهت حفظ منافع ملی هر دو کشور محسوب می شود. منافعی که با وضعیت فعلی ایران، هم در بازار نفت و هم در سوریه مغایرت دارد.
به عبارت صریح تر به نظر می رسد روسها با گرفتن امتیازاتی از آمریکا، حاضر شوند تعامل خود را با ایران کاهش دهند که این موضوع هم می تواند در حوزه نفت و هم در حوزه دیپلماسی منطقه ای و بویژه در سوریه باشد. در چنین شرایطی باید دید تمایل آمریکا چیست و از بین کاهش فروش نفت ایران و کاهش حضور ایران در سوریه، و شاید هم هر دو، کدام را ترجیح می دهد. هرچند آنچه قطعی به نظر می رسد تمایل روسیه برای معامله با آمریکا بر سر ایران و احتمال تنها ماندن ایران در زمان تحریم نفت است. در چنین شرایطی، تکیه به روسیه و رها کردن اتحادیه اروپا کار اشتباهی به نظر می رسد چراکه اتحادیه اروپا حداقل در ظاهر، پایبندی بیشتری به عهد خود داشته. ضمن اینکه روسیه هم عضوی از گروه مذاکره کننده برجام است و توافق با کلیت گروه ۵، بهتر از توافق جداگانه با کشورهای عضو است تا ایران از آخرین شانس های خود برای تنها نماندن در بازار نفت استفاده کند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵