۱
 
کد مطلب: 32743
 
نگاهی به گفت و گوی سایت نزدیک به حدادعادل با وزیر سابق نفت
آقای قاسمی!از کدام پیشرفت سخن می گویید؟
 
رستم قاسمی وزیر سابق نفت در گفت و گو با پایگاه خبری وابسته به غلامعلی حداد عادل، به برخی ابهامات و شبهات در مورد عملکرد وزارت نفت در دوران خود پاسخ داد
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۲۳
رستم قاسمی وزیر سابق نفت در گفت و گو با پایگاه خبری وابسته به غلامعلی حداد عادل، به برخی ابهامات و شبهات در مورد عملکرد وزارت نفت در دوران خود پاسخ داد.
به گزارش نکونیوز، رستم قاسمی چهارمین وزیر نفت دولتهای محمود احمدی نژاد بود که حدود دو سال پس از برکنار سید مسعود میرکاظمی به عنوان وزیر نفت فعالیت کرد اما برخی اقدامات او در آن زمان از جمله، عدم پیشرفت پروژه های نفت، گاز و پتروشیمی، آلودگی بنزین تولیدی در پتروشیمی ها و برخی اقدامات دیگر همچنان با شبهاتی روبروست. قاسمی که پیش از وزارت نفت، جانشین فرماندهی قرارگاه خاتم الانبیا سپاه بود و بسیاری از پروژه های بخش انرژی پس از روی کارآمدن دولت احمدی نژاد به این قرارگاه واگذار شد، پس از روی کار آمدن دولت جدید، ریاست ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران و عراق را بر عهده دارد. قاسمی در تازه ترین گفت و گوی تفصیلی خود که اولین گفت و گو پس از پایان دوره وزارت او محسوب می شود به پرسشهای پایگاه خبری نماینده که توسط امیر ابراهیم رسولی از نزدیکان غلامعلی حدادعادل اداره می شود پاسخ گفت. هر چند که در این گفت و گو، که بیشتر حالتی حمایتی و رپرتاژی دارد، نه تنها هیچ ابهامی برطرف نشده بلکه ابهامات تازه ای هم ایجاد شده است. در بخشی از این گفت و گو از رستم قاسمی در مورد "شانتاژهایی" که درباره عملکرد او در دوره تصدی مسئولیت وزارت نفت صورت گرفته سوال شده است. صرفنظر از اینکه به کار بردن واژه هایی همچون شانتاژ در یک گفت و گو، رسانه را از حالت بی طرف خارج می کند، پاسخ قاسمی به این پرسش جالب است. آقای قاسمی در این زمینه گفته : "پارس جنوبی یک نماد ملی است و باید در دوران تحریم آن را ارزیابی کرد؛ باید در دورانی که کالا، تجهیزات و منابع مالی نداشتیم و اگر هم بود جا به جایی پول ها چه سختی هایی داشت آن را ارزیابی کرد. با اینکه من آقای لاریجانی را فردی منطقی و منصف می دانم به نظر به دلیل گزارشات ناصحیحی
اینکه آقای قاسمی می گویند آنچه در پارس جنوبی ساخته شد از توتال و شل سریعتر بود ای کاش می گفتند منظور کدام پروژه است؟ آمارها نشان می دهد که هیچ پروژه ای در پارس جنوبی وجود ندارد که از زمان روی کار آمدن دولت احمدی نژاد آغاز شده و در همان دولت در طول هشت سال به ثمر رسیده باشد
که به وی در پارس جنوبی داده شده ایشان اظهاراتی داشتند که برخلاف واقع است و من همان زمان هم پاسخ ایشان را به صورت کامل دادم. در پارس جنوبی یک افتخار بزرگ ملی در شرایط تحریم ساخته شد و من آمادگی دارم که در رسانه ملی با هرکسی که در مورد پارس جنوبی حرف و حدیثی دارد و یا در مورد پیشرفت های پارس جنوبی تردید دارد، مناظره کنم. قاطعانه می گویم افتخاراتی که در پارس جنوبی در زمان تحریم ایجاد شد از توتال و شل سریعتر و ارزانتر ساخته شد. درصد پیشرفت آمار و ارقام پروژه های ساخته شده توسط شرکت های خارجی و مقایسه با پیشرفت های چند سال اخیر بیانگر این است که فرصت هایی که توسط صنعتگران و متخصصین و شرکت های داخلی به وجود آوردند یک اعجاز بزرگ اقتصاد مقاومتی است و متعلق به شخص بنده هم نیست بلکه متعلق به همه سازندگان و متخصصان داخلی است که در پارس جنوبی به نوعی فعالیت داشتند. حرفهای زیادی در مورد پارس جنوبی وجود دارد که در وقت خود خواهم گفت. طبق برنامه و زمان بندی، پارس جنوبی باید تا ۲۴ ماه بعد از دولت دهم تکمیل و پرونده آن بسته شود و امیدوارم این اتفاق بیفتد."
البته مشخص نیست آقای قاسمی از کدام پیشرفت سخن می گویند. بر اساس برآوردها، پروژه های 36 ماهه پارس جنوبی که در دوران وزارت سید مسعود میرکاظمی و با حضور محمود احمدی نژاد در عسلویه قراردادهای آن منعقد شد، باید تا بهار سال 1392 به بهره برداری می رسید، اما بعید است این پروژه ها تا دو سال آینده یعنی 6 سال پس از انعقاد قرارداد هم افتتاح شود. پراکنده کردن امکانات محدود کشور در زمان تحریمها بر روی پروژه های متعدد در پارس جنوبی هم موجب شد، فازهایی که پیش از فازهای 36 ماهه کلید زده شده بودند نیز با تاخیر در بهره برداری مواجه شوند به طوریکه برخی از این پروژه ها به مرز 100 ماه رسیدند. اینکه آقای قاسمی می گویند آنچه در پارس جنوبی ساخته شد از توتال و شل سریعتر بود ای کاش می گفتند منظور کدام پروژه است؟ آمارها نشان می دهد که هیچ پروژه ای در پارس جنوبی وجود ندارد که از زمان روی کار آمدن دولت احمدی نژاد آغاز شده و در همان دولت در طول هشت سال به ثمر رسیده باشد و به همین دلیل اظهارات آقای قاسمی را می توان به دیده تردید نگریست.
در بخش دیگری از این گفت و گو، وزیر نفت سابق از موضوع تولید بنزین در پتروشیمی ها که این روزها جنجال فراوانی ایجاد کرده و اسناد آلوده بودن آن تقدیم مجلس شده است، به راحتی می گذرد و به ذکر این نکته اکتفا می کند که " من نمی خواهم وارد این فضا شوم ولی در زمان تصدی آقای میرکاظمی بر وزارت نفت ایشان با ابتکار خوبی که تنها راه برای کشور هم بود از طریق پتروپالایشگاه ها به تولید بنزین دست یافتند. بر اساس گزارشاتی که آزمایشگاه های معتبر کشور داشتند و هنوز هم دارند این بنزین ها هیچ مشکلی نداشتند و کارشناسان مختلف نفت هم بارها به عناوین مختلف مدارک و اسناد سلامت این بنزین ها را منتشر کرده اند."
البته کسی منکر زحمات آقای قاسمی در دوره تصدی بر وزارت نفت نیست و همگان اعتراف دارند که در این دوره پس از دورانی از بی ثباتی، ثباتی نسبی در این مجموعه حاکم شده بود. اما ذکر تعاریفی از پیشرفت در این دوره، بدون هیچگونه سندیتی، مشکلی از مشکلات بخش انرژی کشور حل نمی کند.
Share/Save/Bookmark


الیاس
Finland
۱۳۹۳-۰۵-۰۲ ۰۳:۱۵:۲۱
برای رستم قاسمی همین بس که ژنرالها نتونستن نفت کشور رو بفروشن و دوباره همین گروهبان سپاهی رو اوردن نفتو بفروشه
 
نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵