میدان گازی فرزاد A در نقشه با فلش مشخص شده که فرزاد B در شمال آن قرار دارد. پارس جنوبی هم در سمت راست نقشه مشخص است.
 
 
 
کد مطلب: 82793
 
صنعت نفت در هفته ای که گذشت
از گروکشی هند تا برنامه جدید قطر
 
پس از پایان تعطیلات نوروز که مهمترین رویدادهای نفتی آن، امضای توافقات نفتی و گازی بین ایران و روسیه در رییس جمهور و هیات همراه به روسیه و همچنین بازدید وزیر نفت از پارس جنوبی بود، روز دوشنبه ۱۴ فروردین، نخستین روز کاری رسمی سال با انتشار نامه وزیر نفت به مقام معظم رهبری منتشر شد.
تاریخ انتشار : جمعه ۱۸ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۳۵
پس از پایان تعطیلات نوروز که مهمترین رویدادهای نفتی آن، امضای توافقات نفتی و گازی بین ایران و روسیه در رییس جمهور و هیات همراه به روسیه و همچنین بازدید وزیر نفت از پارس جنوبی بود، روز دوشنبه ۱۴ فروردین، نخستین روز کاری رسمی سال با انتشار نامه وزیر نفت به مقام معظم رهبری منتشر شد.
به گزارش نکونیوز، وزیر نفت با ارسال نامه‌ای به محضر حضرت آیت‌‍‌الله خامنه‌ای مقام معظم رهبری، از سخنان ایشان درباره عملکرد وزارت نفت در سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل قدردانی کرد. در ابتدای این نامه آمده بود :"بیانات حضرت مستطاب عالی در نخستین روز سال نو در حرم مطهر رضوی(ع) و ابراز محبت و رضایتمندی از عملکرد وزارت نفت در سال "اقتصاد مقاومتی، اقدام وعمل"، موجب مباهات، سربلندی و انگیزش بیشتر مدیران و کارکنان صنعت نفت شد. لذا به نمایندگی از مدیران و جمع بزرگ کارکنان، پیمانکاران و دیگر عوامل موثر در این صنعت عظیم، مراتب قدردانی و احترام خود را به محضر مبارک جنابعالی تقدیم داشته و اعلام مینماید که در سال جدید نیز که آن را به عنوان سال "اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال" نامگذاری فرمودهاید، صنعت نفت کماکان برای تحققِ شعارِ سال، نهایت تلاش خود را به کار خواهد بست."
البته این نامه نیز حاشیه هایی ایجاد کرد. رسانه های منتقد دولت مدعی شدند در سخنان رهبری در حرم مطهر رضوی در مشهد، تقدیر خاصی از عملکرد وزارت نفت وجود نداشت که وزیر را به نوشتن نامه به ایشان مجاب کند. اما حامیان دولت، اشاره رهبری به رشد تولید و صادرات نفت را نشانه ای از رضایت ایشان ذکر کردند. بدین ترتیب نخستین روز کاری سالی که در آن شاهد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و رقابت دو جریان سیاسی اصلی کشور خواهیم بود، با نخستین مجادله منتقدان دولت با وزیر نفت آغاز شد.
متن کامل نامه وزیر نفت به مقام معظم رهبری را در لینک ذیل بخوانید: 
نامه وزیر نفت به مقام معظم رهبری

گروکشی نفتی هند و پاسخ ایران
کشمکش های ایران و هند برای توسعه میدان گازی فرزاد ب در نهایت به گرو کشی ختم شد و روز ۱۵ فروردین ماه اعلام شد که هندی ها در صورت رد اعطای امتیاز توسعه میدان فرزاد ب به این کشور توسط ایران، میزان خرید نفت خود از ایران را در سال ۲۰۱۷، به میزان یک پنجم کاهش می دهند. این درحالیست که آخرین مهلت هندی ها برای توافق با ایران برای توسعه این میدان شهریور ماه گذشته بود، اما تعلل هندی ها و عدم جذابیت پیشنهادات آنها و همچنین مماشات وزارت نفت موجب شده تکیلف این میدان هنوز نامعلوم باقی بماند.
گزارش نکونیوز درباره گروکشی هندی ها را در لینک ذیل بخوانید:
اختلافات ایران و هند بر سر چیست؟

روز چهارشنبه بیژن زنگنه وزیر نفت در پاسخ به این تهدیدگفت که نمی‌توان با زبان تهدید قرارداد نوشت و در صورتی که هند واردات نفت خود را از ایران کاهش دهد، ایران ضرری نمی‌کند، چرا که نفت ایران به اندازه کافی مشتری دارد.
سخنان زنگنه را در لینک ذیل بخوانید:
پیشنهاد هندی‌ها چیزی عاید ایران نمی‌کرد

البته روز پنجشنبه (دیروز) اعلام شد که بازوی خارجی بزرگترین شرکت اکتشاف نفت و گاز هند در نظر دارد بیش از ۳ میلیارد دلار در بلاک گاز طبیعی فرزاد B ایران هزینه کند. شرکت ONGC Videsh ماه گذشته به دولت ایران طرح بازبینی شده‌ای برای این بلاک ارائه کرد که این شرکت قادر خواهد بود ظرف مدت ۵ سال توسعه دهد. ان کی ورما، مدیرکل این شرکت در بمبئی به خبرنگاران گفت: این شرکت اکنون منتظر نظر تهران است. ایران به این خبر واکنشی نشان نداده است. 

طرح جدید قطری‌ها در پارس جنوبی
در شرایطی که مسوولان نفتی کشورمان از برابر شدن میزان برداشت روزانه ایران با قطر از میدان مشترک پارس جنوبی در سال جاری خبر داده اند، در هفته ای که گذشت خبرهایی درباره برنامه جدید قطری ها برای توسعه میدان مشترک با ایران – که در قطر، گنبد شمالی نامیده می شود – در رسانه ها منتشر شد. سعد شریده الکعبی مدیرعامل شرکت قطر پترولیوم گفته است که طرح جدید توسعه قطری‌ها در میدان عظیم گازی گنبد شمالی، روزانه ۲ میلیارد فوت مکعب، معادل ۴۰۰ هزار بشکه نفت در روز، ظرفیت خواهد داشت و ظرف ۵ تا ۷ سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.
گزارش نکونیوز در این زمینه را در لینک ذیل بخوانید: 
طرح جدید توسعه قطری‌ها در پارس جنوبی

پاسخ شرکت ملی گاز به شایعه گرانی گاز
درحالی که احتمال افزایش قیمت گاز یا تغییر در نحوه محاسبه قیمت این حامل انرژی در روزهای گذشته مطرح شده و ابلاغ مصوبه‌ای از سوی هیات دولت در آبان ماه ۱۳۹۵ مبنی بر حذف پلکانی فروش گاز باعث شد شائبه‌ افزایش قیمت گاز در سال جدید در اذهان عمومی ایجاد شود، شرکت ملی گاز اعلام کرده است گازبهای سال ۹۶ مطابق با گاز بهای سال ۹۴ محاسبه خواهد شد. شرکت ملی گاز ایران چهارشنبه شب در اطلاعیه‌ای اعلام کرد قرار است تعرفه مصارف بخش خانگی مطابق تعرفه‌های ابلاغی سال ۱۳۹۴ و به صورت زمانبندی ۷ ماه برای ماه‌های گرم (از ۱۶ فروردین الی ۱۵ آبان) و پنج ماه سرد سال (از ۱۶آبان الی ۱۵ فروردین) به صورت پلکانی و اقلیم های تعریف شده محاسبه شود. بر این اساس هزینه تعرفه گازبهاء بخش خانگی در سال ۱۳۹۶ تا زمان ابلاغ مصوبه جدید هیچگونه افزایشی نسبت به سال ۱۳۹۴ نداشته و هرگونه اخبار منتشره در این خصوص نیز تکذیب می گردد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵