داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 92846
 
فضای مجازی سازنده یا مخرب
 
رشد روز افزون استفاده از فضای مجازی در بین ایرانیان علاوه بر همه مزیت ها و عیب هایی که بر آن مترتب است یک مزیت خوبی که می توان از آن بهره گرفت و به پالایش جامعه پرداخت، استفاده از این فضا برای مبارزه با کاستی ها و معایبی است که این روزها جامعه ایران و ایرانی را درگیرخود کرده است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۷
رشد روز افزون استفاده از فضای مجازی در بین ایرانیان علاوه بر همه مزیت ها و عیب هایی که بر آن مترتب است یک مزیت خوبی که می توان از آن بهره گرفت و به پالایش جامعه پرداخت، استفاده از این فضا برای مبارزه با کاستی ها و معایبی است که این روزها جامعه ایران و ایرانی را درگیرخود کرده است.

به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار اقتصادی ایرنا، فضای مجازی و همگانی شدن آن این امکان را در اختیار قرار می دهد تا از آن برای انذار به کسانی که قدم به راه های ناصواب می گذارند، استفاده کرد ه و با ارائه آموزش های درست و اصولی آنان را به راه درست راهنمایی کرد.
علاوه بر آن می توان از فضای مجازی برای هشدار دادن به مسئولانی که در حیطه وظایف سازمانی خود درست عمل نمی کنند و حقوق دیگران را تضییع می کنند، استفاده کرد.
فضای مجازی به دلیل شفافیتی که ایجاد می کند یکی از موثرترین راه های مبارزه با کسانی است که مقاصد ناصواب خود را در ناشفاف بودن ها دنبال می کنند و جامعه را دستخوش اقدام های نادرست می سازند.
اکنون فضای مجازی در کشور همانند شمعی روشن عمل کرده و با تاباندن نور در هزارتوهای خلاف کاران و تضییع کنندگان حقوق جامعه آنان را برملا می سازد.
یک استاد آی.تی دانشکده علوم و فنون جدید دانشگاه تهران در باره شفاف سازی فضای مجازی گفت: فضای مجازی و هوشمند سازی سامانه ها بهترین و موثر ترین راهکار برای مبارزه با خلاف کاران و صاحبان اندیشه های ناصواب است.
حسین بوبرشاد در گفت و گو با خبرنگاراقتصادی ایرنا افزود:فضای مجازی و هوشمند سازی بر این بستر می تواند مانع بروز بسیاری از تخلف های گسترده در جامعه باشد.
اکنون شاهد آن هستیم که برخی گروه ها در فضای مجازی فعال شده و سعی دارند مسئولانی که وعده های خیالی داده اند را وادار به پاسخگویی کنند و علاوه برآن مردم را به زندگی راحت تر و بهتر و رعایت حقوق شهروندی راهنمایی کنند.
علاوه برآن فضای مجازی می تواند در اختیار مسئولان ارشد جامعه قرار گیرد تا جلوی تضییع هایی که ممکن است زیر مجموعه های آنان بر مردم تحمیل می کنند را بگیرند چنانکه همین اواخر بود که محمد جواد آذری جهرمی وزیرارتباطات و فناوری اطلاعات با دیدن عکسی از تضییع حقوقی که بر یکی از کارمندان شرکت مخابرات رفته بود برای اصلاح این رویه اقدام و حقوق افراد را احیا کرد.
شبکه های اجتماعی با فراهم کردن انگیزه و هدف برای فعالیت رسانه‌ای به ‌طور فزاینده‌ای افراد را به دنیای آنلاین کشانده و همین موضوع سبب شده دیگر روند اطلاعات یک طرفه بدون بازخورد از بین برود.
عمده‌ترین محورهای این فناوری‌های جدید رسانه‌ای، استفاده هم زمان از امکانات آنلاین و دیجیتال در ارتباط با مخاطب است که در این‌ ارتباط جدید، رفتار مخاطب در برابر رسانه هم دچار دگرگونی و از مخاطب منفعل به مخاطب فعال تبدیل شده است.
اکنون این شبکه ها با خلق محیط ‌های دوستانه، امکان برقراری ارتباط و وفاق در زندگی اجتماعی را برای کاربران خود به ارمغان آورده‌اند و این وفاق می تواند منجر به افزایش تعاملات سازنده در بین آحاد جامعه شود و جامعه ای انسانی تر را رقم بزند.
اکنون نقش محوری شبکه های اجتماعی چنان اساسی شده است که بدون آن امکان برنامه ریزی، توسعه و بهره وری در زمینه هایی چون فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و علمی در جهان آینده امکان پذیر نخواهد بود.
شبکه اجتماعی وسیله ای است که همانند همه ابزارهای دیگر جنبه های مثبت و منفی دارد و قضاوت ما در باره آن، به نوع استفاده کاربران بستگی دارد.
برخی مسئولان در تلاشند هراتفاق ناگواری که در جامعه رخ می دهد را به فضای مجازی ارتباط دهند چنانکه در روز های اخیر، حجت الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی اژه ای سخنگوی قوه قضائیه در صد و هجدهمین نشست خبری با بیان اینکه متاسفانه آمار قتل های فجیع در سال ٩٦ نسبت به سال ٩٥ افزایش یافته است، گفت: یکی از دلائل وقوع این قتل ها سو‌ءاستفاده از فضای مجازی است.
وی افزود: برخی موارد مانند آثار فضای مجازی، امنیت مردم را مختل می‌کند.
معاون اول قوه قضاییه ادامه داد: با کمال تاسف قتل های فجیع در سال ٩٦ و همچنین آزار در برخی خانواده ها بیشتر شد ؛ نمی گویم همه بدلیل اثر فضای مجازی است اما با توجه به کار کارشناسی صورت گرفته، یکی از آثار سو فضای مجازی این جنایت هایی است که رخ می دهد البته عواملی چون استعمال مواد روانگردان هم تاثیر دارد.
در واکنش به این سخنان مهدی محسنیان راد استاد علوم ارتباطات در گفت و گو با خبرنگارایرنا به این مسئولان توصیه کرد: بهتراست آنان برای یکبار هم که شده کتاب های تخصصی رسانه و فضای مجازی را مطالعه کنند.

فضای مجازی این روز ها هم فرصت است و هم تهدید که می توان با برنامه ریزی درست و اصولی و نیز آموزش های تخصصی تهدید های آن را تبدیل به فرصت کرد و البته این کار برعهده جامعه دانشگاهی و استادان دانشگاهی است تا با انجام کارهای علمی دقیق و گسترش آن در فضای مجازی جامعه را به سوی جامعه ای عاری از خلاف و سواستفاده هدایت کنند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵