کد مطلب: 33896
 
کاهش صادرات نفت خام آذربایجان
 
صادرات نفت خام جمهوری آذربایجان در ماههای ژانویه تا ژوئیه سال ٢٠١٤ میلادی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ١,٥ درصد کاهش یافت.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۲۰:۲۳
صادرات نفت خام جمهوری آذربایجان در ماههای ژانویه تا ژوئیه سال ٢٠١٤ میلادی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ١,٥ درصد کاهش یافت.

به گزارش خبرگزاری رویترز از باکو، یک منبع آگاه در اداره گمرک جمهوری آذربایجان گفت: در پی افت تولید میدانهای بزرگ نفتی آذرباجیان، صادرات نفت این کشور در هفت ماه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ١,٥ درصد کاهش داشته است.

وی افزود: صادرات نفت آذربایجان از ٢٠,٢٢٩ میلیون تن در هفت ماه نخست سال ٢٠١٣ به ١٩.٩٤١ میلیون تن در هفت ماه نخست امسال کاهش یافته است..
افت تولید از میدان نفتی آذری-شیراگ-گونشلی، سبب نگرانی مقامهای آذری شده است.

شرکت بی پی انگلیس، شرکت دولتی نفت آذربایجان و شریکانش پارسال تلاش کردند تا با اعلام اینکه تولید نفت این میدان تثبیت شده است، از نگرانیها بکاهند.
کل تولید نفت آذربایجان سال گذشته و برای نخستین بار از سال ٢٠١١ میلادی افزایش یافت.

یک منبع آگاه در اداره گمرک آذربایجان هفته گذشته اعلام کرده بود که به دلیل افت تولید میدان آذری-شیراگ-گونشلی، تولید نفت و میعانات گازی این کشور در هفت ماه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه پارسال ٢,٨ درصد کاهش داشته است.
صادرات نفت از مسیر روسیه و با خط لوله باکو-نوروسیسک نیز از ٩٩٣ هزار و ١٧٠ تن در هفت ماه نخست پارسال به ٥٩٣ هزار و ٨٤٨ تن در هفت ماه نخست امسال کاهش یافته است.

صادرات نفت با خط لوله باکو-سوپسا و از مسیر گرجستان نیز از دو میلیون و ٢٦١ هزار تن در هفت ماه نخست پارسال به دو میلیون و ٤٤٢ هزار تن در هفت ماه نخست امسال افزایش داشت.
صادرات نفت آذربایجان با خط لوله باکو-تفلیس-جیحان و از مسیر گرجستان و ترکیه نیز در هفت ماه نخست امسال به ١٦ میلیون و ٣٦١ هزار تن کاهش یافت، این این در حالی است که صادرات نفت از این مسیر در مدت مشابه سال گذشته ١٦ میلیون و ٤٣٢ هزار تن بود.

صادرات نفت به وسیله خط راه آهن و از مسیر گرجستان نیز از ٥٤٢ هزار و ٣٤٢ تن در هفت ماه نخست پارسال به ٥٤٢ هزار و ٥٢١ تن در هفت ماه نخست امسال افزایش یافت.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵