کد مطلب: 75836
 
از سیاست‌های ریاضتی تا خصوصی‌سازی آرامکو
هدف از جوان‌گرایی در کابینه عربستان
 
عربستان سعودی آخرین پست کلیدی کابینه خود را که مدت‌ها دست‌نخورده باقی مانده بود تغییر داد تا بدین ترتیب شرایط برای دوره‌ای جدید از حیات اقتصادی این کشور فراهم شود. سالخورده‌ها در پست‌های کلیدی کابینه عربستان کنار رفته‌اند و نسلی جوان‌تر سکان هدایت این کشور را در دست می‌گیرند.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۰۶
عربستان سعودی آخرین پست کلیدی کابینه خود را که مدت‌ها دست‌نخورده باقی مانده بود تغییر داد تا بدین ترتیب شرایط برای دوره‌ای جدید از حیات اقتصادی این کشور فراهم شود. سالخورده‌ها در پست‌های کلیدی کابینه عربستان کنار رفته‌اند و نسلی جوان‌تر سکان هدایت این کشور را در دست می‌گیرند.
به گزارش نکونیوز، ملک سلمان، پادشاه عربستان، ابراهیم العصاف وزیر دارایی ۶۷ ساله سعودی را برکنار و یک فرد جوان‌تر را جایگزین وی کرد. العصاف از سال ۱۹۹۶ وزیر دارایی عربستان سعودی بوده است. از میان پست‌های کلیدی کابینه عربستان، تنها این پست دست نخورده باقی مانده بود.
محمد الجدعان شخصی است که جایگزین ابراهیم العصاف شده است. وی پیش از این رئیس هیئت تنظیم بازار سرمایه در عربستان سعودی بوده است. مقررات‌زدایی از بازار سرمایه و ورود سرمایه‌گذاران خارجی به بازار بورس عربستان در دوره ریاست الجدعان بر این هیئت صورت گرفته است.
ابراهیم العصاف وزیر دارایی پیشین عربستان در سال گذشته مجری سیاست‌های ریاضتی در عربستان بود. رسانه‌های اجتماعی گزارش‌هایی را منتشر کرده‌اند که حاکی از واکنش مثبت مردم عربستان به برکناری وی است. در ویدئوهای منتشرشده رقص و پایکوبی کودکان و اظهار خوشحالی مردم دیده می‌شود.
کسری بودجه عربستان در سال گذشته ۹۸ میلیارد دلار بود و در واکنش به این کسری بودجه، دولت هزینه‌های عمومی را کاهش داد که این امر واکنش‌های منفی را در پی داشته است.
ابراهیم العصاف آخرین فرد از نسل قدیمی مدیران عربستان سعودی بود. پیش از این نیز پادشاه عربستان علی النعیمی وزیر نفت کارکشته این کشور را برکنار و خالد الفالح را جایگزین وی کرده بود.
عربستان سعودی تحت تأثیر کاهش قیمت نفت خود را برای دوره‌ای تازه از اصلاحات اقتصادی آماده می‌کند. چشم‌انداز اقتصادی ۲۰۳۰ عربستان با رهبری محمد بن سلمان تدوین شده است و طبق این چشم‌انداز عربستان می‌خواهد وابستگی خود به قیمت نفت را کاهش دهد.
علاوه بر این، عربستان قصد دارد سهام شرکت نفتی آرامکو را در بازار بورس عرضه کند. انتخاب فردی که بازار بورس را به خوبی می‌شناسد و حتی مشاور ویژه هیئت مدیره بانک مورگان استنلی در عربستان سعودی بوده است، نشان می‌دهد که وزارت دارایی عربستان خود را برای خصوصی‌سازی آرامکو و تبدیل آن به بزرگ‌ترین شرکت بورسی جهان، آماده می‌کند.
با این حال، محمد الجدعان کار ساده‌ای در پیش ندارد. وی باید سیاست‌های ریاضتی‌ای را پیاده کند که ممکن است به مذاق بخش بزرگی از جمعیت جوان عربستان سعودی خوش نیاید. خوشحالی مردم عربستان از انتخاب محمد الجدعان به عنوان وزیر دارایی این کشور احتمالاً به شدت موقتی خواهد بود.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز نیز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵