کد مطلب: 108967
 
وزير امور خارجه جمهوري اسلامي تاكيد كرد
ايران در شرايط اضطرار مذاكره نمي‌كند
 
وزير امور خارجه كشورمان در گفت‌وگو با يك شبكه تلويزيوني چين تاكيد كرد كه ايران در شرايط اضطرار با امريكا مذاكره نمي‌كند و اين امريكايي‌ها هستند كه بايد به ميز مذاكره بازگردند.
تاریخ انتشار : شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۱۳
به گزارش ايرنا ظريف در اين مصاحبه كه از شبكه فونيكس پخش شد، در مورد چالش‌هاي پيش رو ميان ايران و امريكا گفت: شرايط و روابط به همين حالت چالشي ادامه خواهد يافت و بعيد مي‌دانم امريكايي‌ها با وجود همه تصميم‌گيري‌هاي نابخردانه‌اي كه داشته‌اند، تصميم بر تشديد اين حالت در روابط خود با ايران بگيرند. ظريف افزود: ما براي هر شرايطي آماده هستيم و مردم ايران نشان داده‌اند با جديت از كشورشان دفاع مي‌كنند و ما دنبال درگيري نيستيم و بعيد هم مي‌دانم كس ديگري هم دنبال درگيري باشد.
با امريكا مذاكره نمي‌كنيم
وزير امور خارجه جمهوري اسلامي ايران در پاسخ به اين سئوال كه تحليلگران چيني معتقدند ايران بعد از شش ماه چاره‌اي جز مذاكره با امريكا ندارد، گفت: فكر مي‌كنم تحليلگران چيني بعد از شش ماه، تحليلشان را عوض مي‌كنند. ما هيچ‌وقت در شرايط اضطرار با امريكا مذاكره نخواهيم كرد، طرفي كه از مذاكره خارج شد، ايران نبود، امريكايي‌ها تا هشت ماه قبل در برجام حضور داشتند و با ما مذاكره مي‌كردند ولي آن را ترك كردند و خودشان بايد به مذاكره برگردند. ظريف اظهار داشت: فكر مي‌كنم تحليلگران چيني به اين نتيجه خواهند رسيد كه امريكا چاره‌اي ندارد جز اينكه تصميم خود را عوض كند. وزير امور خارجه جمهوري اسلامي ايران افزود: امريكا نمي‌تواند جلو صادرات نفت ايران را بگيرد و اگر بخواهد جلو صادرات ما را بگيرد، مجبور است وارد سياست‌هايي شود كه دنيا را به آشوب خواهد كشاند.
پيش بيني امروز را مي‌كرديم
او در پاسخ به اين سئوال كه اگر سه سال پيش كه برجام را امضا كرديد مي‌دانستيد امريكا از آن خارج مي‌شود چكار مي‌كرديد؟ گفت: اگر به سه سال قبل بر مي‌گشتيم حتما سختگيري بيشتري انجام مي‌داديم. ظريف ادامه داد: اما اينطور نيست كه سه سال پيش، پيش بيني احتمال امروز را نداشتيم ولي آيا اينكه مي‌شد به يك توافق بهتر از توافق فعلي رسيد به نظر من دشوار بود. او تصريح كرد: اگر امروز بخواهيم توافق را دوباره بنويسيم اولا كه بعيد مي‌دانم امكان رسيدن به توافق وجود مي‌داشت و اگر هم بتوانيم به توافق برسيم چيزي شبيه توافق سه سال پيش مي‌بود.
چين مهم‌ترين طرف تجاري ايران است
ظريف در پاسخ به سئوالي در مورد وضعيت ساز و كار مالي اروپا با ايران تاكيد كرد سياست خارجي ما سياست واكنش به اروپا نيست اروپا هم مهم‌ترين طرف تجاري ما نيست مهم‌ترين طرف تجاري ما چين، روسيه و همسايگان ما هستند ما با اين كشورها مكانيسم‌هاي خود را ايجاد كرده ايم. او گفت: البته ما به دنبال اين نيستيم كه با كشورهاي اروپايي ارتباط نداشته باشيم معتقديم كشورهاي اروپايي نيز مانند چين و روسيه بايد وظايف خود را در برابر برجام نشان دهند و اگر اين كار را نكنند بيانگر اين است كه اروپا نمي‌تواند طرف قابل اعتمادي براي دنيا باشد. ظريف تاكيد كرد با اين حال ما نمي‌خواهيم روابطمان را با دنيا به هم بزنيم و روابط را با كشورهاي همسايه و چين و روسيه ادامه خواهيم داد. رييس دستگاه ديپلماسي جمهوري اسلامي ايران افزود: اروپايي‌ها هم به ما گفتند كه با وجود مخالفت‌هاي امريكا مشغول كار روي «ساز و كار مالي» هستند ولي ما هيچ‌وقت منتظر اروپا نبوديم و اكنون هم منتظر نيستيم.
فرزندانم در ايران هستند
وزير امور خارجه جمهوري اسلامي ايران همچنين در مورد زمزمه اخراج فرزندان مقامات ايران كه در امريكا ساكن هستند گفت: فرزندان تعداد محدودي از مقامات ايراني در امريكا هستند كه آنها هم شخصا و بر اساس شرايط زندگي و كارشان اين تصميم را اتخاذ كرده‌اند. او ادامه داد: خوشحالم كه فرزندانم در ايران هستند؛ دوري از خانواده شرايط خوبي نيست در جواني مجبور بودم قبل از انقلاب دور از خانواده باشم و اين مشكل را كاملا احساس مي‌كنم، بنابراين احساس نمي‌كنم كسي از اين تصميم امريكا ناراحت شود. همكاري ما با چين بيشتر از گذشته خواهد بود
ظريف ادامه داد: توقعي كه از دوستان چيني داريم اين است وقتي امريكايي‌ها از سياست قلدري استفاده مي‌كنند دوستان چيني ما نسبت به روابط ديرينه تاريخي با ايران توجه داشته باشند. او ادامه داد: به تصميم‌هاي دولت چين احترام مي‌گذاريم و همكاري بسيار خوبي هم با پكن داريم و معتقدم اين همكاري بيشتر از گذشته ادامه خواهد يافت. به گفته ظريف، دولت‌هاي ايران و چين در كنار دولت‌هاي ديگر بايد به امريكا نشان دهند كه دنياي امروز دنياي امريكا يا غرب نيست واقعيت اين است كه ديگر نه غرب مركز عالم است و نه همه تصميمات عالم در غرب گرفته مي‌شود. رييس دستگاه ديپلماسي جمهوري اسلامي ايران با اشاره به اينكه اكنون چين بزرگ‌ترين بازيگر اقتصادي جهان است تاكيد كرد تبديل چين به دومين تامين كننده بودجه سازمان ملل نشان‌دهنده نقش محوري منطقه و اهميت چين در آينده دنيا است. وي گفت: به نظر من نقش چين خيلي مثبت و سازنده است، به خصوص براي ايران آن هم با توجه به نزديكي سياست‌هاي اصولي ايران و چين.
ايران شريك قابل اعتماد چين است
وزير خارجه جمهوري اسلامي ايران افزود: دولت و مردم چين مي‌دانند ايران يك شريك قابل اعتمادي است، ايراني‌ها هيچ‌وقت تامين انرژي براي چين را با ملاحظات سياسي آميخته نمي‌كنند. به گفته وي چين براي ما يك دوست قابل اعتماد است و مي‌خواهم چيني‌ها هم اطمينان داشته باشند كه علاقه ايران به چين يك علاقه راهبردي است نه تاكتيكي و مقطعي.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵