کد مطلب: 94556
 
دو چهره متفاوت سعودی‌ها در بازار نفت
عربستان، بازیگر رام اوپک
 
عربستان که در سال 2014 چهره یک بازیگر تهاجمی و خشن در بازار نفت به خود گرفته بود که بیش از هر چیز شیفته دامن زدن به جنگ قیمت‌ها بود، رفته رفته به بازیگری رام در درون اوپک تبدیل شد که به شدت مشتاق قیمت‌های مهندسی شده نفت است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۲۸
تحولات یک سال گذشته بازار نفت نشان می‌دهد که عربستان سعودی، بزرگ‌ترین صادرکننده نفت، در دنیا استراتژی نفتی خود را به صورت پایداری تغییر داده و به هر ترتیب قصد دارد، مازاد عرضه موجود در بازار نفت را خاتمه دهد. خالد الفالح وزیر انرژی عربستان امروز صراحتاً گفته که تمرکز عربستان بر کاهش موجودی انبارهای نفت حفظ خواهد شد.
به گزارش نکونیوز، اظهارات امروز خالد الفالح باعث شد که قیمت نفت افزایش یابد و در حال حاضر نفت خام برنت در کانال ۵۸ دلاری مبادله می‌شود.
خالد الفالح گفت که تمرکز کشورهای طرف توافق نفتی بر کاهش موجودی انبارهای نفت به میانگین پنج‌ساله حفظ خواهد شد. موجودی انبارهای نفت در کشورهای صنعتی در حال حاضر ۱۵۹ میلیون بشکه بالاتر از میانگین پنج ساله است و هدف اصلی توافق نفتی این است که با کاهش تولید، موجودی این انبارها به سطح میانگین پنج ساله سقوط کند.
صحبت‌های وزیر انرژی عربستان این گمانه‌زنی را تقویت کرد که در با اتمام توافق نفتی نیز اوپک و غیراوپک به یکباره تولید نفت خود را افزایش نخواهند داد و این افزایش تولید به آرامی و به صورت مهندسی شده انجام خواهد گرفت تا یک بار دیگر مشکل وجود مازاد عرضه در بازار نفت ایجاد نشود.
شواهد حاکی از این است که در بین ۲۴ کشور طرف توافق نفتی در مورد تمدید طرح کاهش تولید نفت تا پایان سال ۲۰۱۸ اجماع وجود دارد. توافق نفتی باعث شد تا از ابتدای ژانویه سال ۲۰۱۷، تولید نفت این کشورها مجموعاً با هدف ایجاد توازن در بازار نفت، حدود ۱.۸ میلیون بشکه در روز کاهش یابد.
عربستان در استراتژی مهندسی بازار نفت خود بسیار جدی بوده است و در ماه‌های گذشته با هدف خالی کردن انبارهای نفت در آمریکای شمالی، صادرات نفت خود به آمریکا را به شدت کاهش داده است. این استراتژی عربستان که از حدود یک سال پیش تاکنون عملیاتی شده است، در نقطه مقابل استراتژی قبلی این کشور قرار دارد که از نیمه سال ۲۰۱۴ دنبال شد. در آن زمان عربستان مخالف هرگونه عرضه مهندسی‌شده نفت به بازارها بود و حدوداً به مدت دو سال، تا آن‌جا که در توان داشت تولید نفت خود را افزایش داد.
اما در ماه‌های گذشته حتی رقابت بر سر تصرف بازارها بین سایر کشورهای عضو اوپک هم باعث نشده که این کشور استراتژی جدید خود را رها کند. عراق در ماه سپتامبر ۸۷۱ هزار بشکه در روز نفت به آمریکا صادر کرد، در حالی که صادرات نفت عربستان سعودی به آمریکا زیر ۶۰۰ هزار بشکه در روز بوده است. عربستان پیش از این بزرگ‌ترین صادرکننده نفت اوپک به آمریکا بوده است.
در واقع عربستان که در سال 2014 چهره یک بازیگر تهاجمی و خشن در بازار نفت به خود گرفته بود که بیش از هر چیز شیفته دامن زدن به جنگ قیمت‌ها بود، رفته رفته به بازیگری رام در درون اوپک تبدیل شد که به شدت مشتاق قیمت‌های مهندسی شده نفت است.
یکی از دلایل دیگری که باعث می‌شود تا عربستان سعودی این استراتژی جدید خود را دنبال کند، تلاش این کشور برای فروش ۵ درصد از سهام آرامکو، شرکت نفت عربستان، در بازارهای بورس است. افزایش قیمت نفت باعث خواهد شد تا سهام آرامکو، با قیمت بالاتری ارزش‌گذاری شود. برخی رسانه‌ها گزارش‌هایی منتشر کرده بودند که عربستان دیگر قصد ندارد سهام آرامکو را در بازارهای بورس عرضه کند و آن را به صورت خصوصی به صندوق‌های سرمایه‌گذاری خواهد فروخت. اما مدیرعامل آرامکو این خبر را تکذیب کرد و گفت که فروش ۵ درصد از سهام آرامکو در نیمه دوم سال ۲۰۱۸، انجام خواهد شد.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵