کد مطلب: 96536
 
قیمت نفت کاهش یافت
اوپک و متحدانش تمام کارت‌هایشان را بازی کردند!
غلبه فاکتور آمریکایی بازار نفت
 
قیمت نفت امروز (دوشنبه ۱۳ آذر) در اولین روز بازگشایی بازارها پس از نشست موفقیت‌آمیز اوپک و غیراوپک و تمدید توافق نفتی، با غلبه فاکتور آمریکایی بازار نفت، کاهش یافت. با این حال، قیمت نفت هنوز در بالاترین نرخ از اواسط سال ۲۰۱۵ تاکنون مبادله می‌شود.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۰۴
قیمت نفت امروز (دوشنبه ۱۳ آذر) در اولین روز بازگشایی بازارها پس از نشست موفقیت‌آمیز اوپک و غیراوپک و تمدید توافق نفتی، با غلبه فاکتور آمریکایی بازار نفت، کاهش یافت. با این حال، قیمت نفت هنوز در بالاترین نرخ از اواسط سال ۲۰۱۵ تاکنون مبادله می‌شود.
به گزارش نکونیوز، قیمت نفت در سه ماه گذشته میلادی (سپتامبر، اکتبر و نوامبر) در مجموع روند افزایشی خود را حفظ کرد با این حال این قیمت تنها یک روز پس از نشست موفقیت‌آمیز اوپکی‌ها و متحدان غیراوپکی‌شان در وین کاهش یافت تا زنگ هشدار در بازار نفت به صدا درآید.
اوپک و غیراوپک نه تنها در وین، توافق نفتی را تا پایان سال ۲۰۱۸ تمدید کردند بلکه با لغو معافیت نیجریه و لیبی از این طرح کاهش تولید نفت، عدم‌قطعیت‌هایی
یک روز پس از بازی کردن تمام کارت‌ها توسط اوپک قیمت نفت کاهش یافت. علت این امر نگرانی نسبت به افزایش فعالیت‌های حفاری و افزایش تولید نفت آمریکا است. درست در زمانی که اوپکی‌ها در اواخر سال ۲۰۱۶ تصمیم به کاهش تولید نفت گرفتند، شرکت‌های فعال در صنعت شیل آمریکا نیز تصمیم به افزایش سرمایه‌گذاری‌ها در سال ۲۰۱۷ گرفتند!
که ممکن بود تولید نفت اوپک را بیش از حد پیش‌بینی‌شده افزایش دهد، نیز حذف کردند. افزایش تولید نفت لیبی و نیجریه در اواسط سال ۲۰۱۷ از عوامل کاهش قیمت نفت بود و حالا اطمینان بیشتری حاصل شده که این دو کشور نیز مجبورند در قالب توافق نفتی، سطح افزایش تولید نفت خود را مهار کنند.
در واقع اوپک و متحدان غیرعضوش، مهم‌تر از همه روسیه، تمام کارت‌های خود را بازی کردند: توافقی که نتیجه آن کاهش تولید روزانه حدوداً ۱.۸ میلیون بشکه‌ای نفت بود، تمدید شد تا مشخص شود از طرف ۲۴ کشور طرف این توافق، ضربه‌ای بازار نفت وارد نمی‌شود.
با این حال یک روز پس از بازی کردن تمام کارت‌ها توسط اوپک قیمت نفت کاهش یافت. علت این امر نگرانی نسبت به افزایش فعالیت‌های حفاری و افزایش تولید نفت آمریکا است. تعداد دکل‌های فعال حفاری نفتی در آمریکا در هفته گذشته ۲ عدد افزایش یافت و به ۷۴۹ عدد رسید. این بالاترین میزان دکل‌های فعال نفتی در آمریکا از اواخر ماه سپتامبر تا کنون است.
یک سال پیش تعداد دکل‌های فعال نفتی در آمریکا ۴۷۷ عدد بود و درست در زمانی که اوپکی‌ها در اواخر سال ۲۰۱۶ تصمیم به کاهش تولید نفت گرفتند، شرکت‌های فعال در صنعت شیل آمریکا نیز تصمیم به افزایش سرمایه‌گذاری‌ها در سال ۲۰۱۷ گرفتند! این امر افزایش فعالیت‌های حفاری و افزایش تولید نفت آمریکا را رقم زد.
تولید نفت آمریکا در دهه ۷۰ میلادی در بالاترین میزان آن، یعنی ۹.۶ میلیون بشکه در روز بود. حالا تصور همگانی این است که این رکورد تا پایان سال ۲۰۱۷ (پایان همین ماهی که در آن قرار داریم)، شکسته می‌شود. تولید نفت آمریکا در ماه سپتامبر، بنا به گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا، ۹.۵ میلیون بشکه در روز بوده است.
اوپک و روسیه کارت جدیدی برای بازی کردن در بازار نفت در دست ندارند و افزایش تولید نفت آمریکا ممکن باعث شود تا یک بار دیگر قیمت‌ها از سطح کنونی پایین‌تر بیایند.
در حال حاضر نفت خام برنت با کاهش ۲۷ سنتی در ۶۳ دلار و ۴۶ سنت به ازای هر بشکه مبادله می‌شود. قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدییت نیز با کاهش ۴۳ سنتی به ۵۷ دلار و ۹۳ سنت به ازای هر بشکه رسیده است.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵