داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 37586
 
شرط پیشرفت اقتصاد کشور چیست؟
 
عضو یک شرکت صادرکننده مواد معدنی در هرمزگان معتقد است: شرط پیشرفت اقتصاد کشور، از بین بردن تحریم‌ها و جدا شدن اقتصاد کشور از نفت است.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۰۵
عضو یک شرکت صادرکننده مواد معدنی در هرمزگان معتقد است: شرط پیشرفت اقتصاد کشور، از بین بردن تحریم‌ها و جدا شدن اقتصاد کشور از نفت است.

داریوش قنبری مرداسی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه خلیج فارس، اظهار کرد: بیشترین درآمد دولت از صادرات نفت تامین می‌شود، علاوه بر آن ۷۵ درصد بودجه، صرف کارمندان دولتی می‌شود که هیچ ارزآوری برای کشور ندارند و تنها کار خدماتی انجام می‌دهند.

وی با بیان اینکه در کشورهای توسعه یافته، اولین هدف دولت حمایت بی‌دریغ از قشر تولید کننده است، افزود: در کشور ما نیز باید به این قشر توجه ویژه‌ای شود زیرا این تولیدکنندگان هستند که درآمد و سرمایه عمومی کشور را افزایش می‌دهند اما متاسفانه در حال حاضر صنایع بزرگ کشور در حال ورشکستگی است زیرا بیشترین توجه دولت به فروش نفت و بخش خدماتی است.

قنبری ادامه داد: در حال حاضر تنها راه حمایت از بخش خصوصی، اعطای وام‌های کلان و کم بهره به آنها است، باید توجه کرد که صنعت هم مانند ماشین است که اگر به آن بنزین وارد نشود، راه نمی‌افتد و تا زمانی که سرمایه وارد صنعت کشور نشود صنعت رشدی نخواهد کرد.

وی با تاکید بر اینکه کشور از لحاظ مواد معدنی رتبه بالایی در سطح جهانی دارد اما ما حداقل استفاده را از آنها می‌کنیم، بیان کرد: نبود صنایع تبدیلی در کشور سبب شده که مواد را به صورت خام بفروشیم، به طور مثال یک سنگ آهن را به مبلغ "A دلار" به چین می‌فروشیم، آنها روی این سنگ کار می‌کنند و به مبلغ " ۱۰Aدلار" به خود ما می‌فروشند.

قنبری بیان کرد: واردات ماشین‌آلات صنعتی به روز از عوامل موثر در افزایش تولید است که متاسفانه این سرمایه گذاری در کشور ما انجام نمی‌شود و در کشاورزی هنوز به روش‌های سنتی عمل می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه همه می‌دانیم که تنها راه خروج از رکود این است که ارز وارد کشور شود، گفت: زمانی می‌توانیم در کشور ارزآوری کنیم که بتوانیم از کل ظرفیت‌های کشور بهره ببریم، این در حالی است که در حال حاضر تنها ۱۰ درصد کل سرمایه‌های معدنی بکار و ۹۰ درصد باقیمانده دست نخورده مانده است.

این فعال اقتصادی با تاکید بر اینکه قوانین اقتصادی صنعت و معدن باید پایدار باشند، اظهار کرد: در کشور ثبات اقتصادی نداریم، باید در هر شرایطی تولید را زیاد کنیم، کاهش تولید سبب بیکاری می‌شود و این در حالی است که در حال حاضر ۱۲ میلیون نیروی آماده به کار داریم باید برای این حجم افراد کار ایجاد کنیم.

وی افزود: باید قوانین دست و پا گیر را حذف کرد. به طور مثال وقتی یک تولیدکننده معدن با صددرصد ریسک به اکتشاف می‌پردازد، مجوز اکتشاف او نباید بعد از یک سال صادر شود در صورتی که این کار می‌تواند در حداقل زمان انجام شود علاوه بر آن یکی از مهمترین عواملی که سبب دلگرمی فعالان اقتصادی می‌شود جوایز صادراتی است که کشورهای دیگر توجه ویژه‌ای به آن می کنند اما جوایز صادراتی در کشور ما به صفر رسیده است.

قنبری با بیان اینکه بازاریابی در صادرات معقوله بسیار مهمی است، گفت: بازاریابی در اقتصاد دنیا نقش مهمی دارد که در کشور ما بسیار کم رنگ است. اگر بنگاه‌های بازاریابی داشته باشیم ظرفیت‌های کشور به دنیا شناسانده می‌شود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵