کد مطلب: 109029
 
کاتالیست های بومی قابل رقابت با مشابه خارجی
 
بسیاری از کاتالیست های پر مصرف در صنعت پتروشیمی از سوی شرکت های داخلی بومی سازی شده اندکه قابل رقابت با شرکتهای معتبر خارجی در بازارهای بین‌المللی است.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۷ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۳۸
به گزارش خبرنگار نکونیوز به نقل از نیپنا، جلیل سبحانی مدیر عامل شرکت (اسپک) در مورد کاتالیست های پتروشیمی که تولید صنعتی شده اند اظهار کرد: کاتالیست ها در سه دسته تولید می شوند دسته اول فلزات گرانبها هستند که بیشتر در پالایش و پخش و پتروشیمی های بوعلی، نوری و بندر امام مورد استفاده است این دسته تقریبا بالای ۹۰ درصد بومی سازی شده اند و مشکلی در تولید داخل مرتبط با این دسته نداریم. دسته دوم کاتالیست های بیس متال است که در پتروشیمی های اوره و آمونیاک، متانول و فولاد کشور کاربرد دارد که این دسته نیز بالای ۹۰ درصد بومی سازی شده است.
وی افزود: دسته سوم کاتالیست های مورد استفاده در صنعت پتروشیمی کاتالیست های پلیمری مانند زیگلرناتا است که در حال حاضر ۴۰ تا ۵۰ درصد از آنها بومی سازی شده و پیش بینی می کنم باقیمانده آنها نیز تا پایان شهریور در مجموعه اسپک و همکاری پتروشیمی جم و یکی از مجتمع های دیگر پیش می رود تا به تولید صنعتی برسد.
سبحانی در مورد کاهش واردات کاتالیست در صنعت پتروشیمی خاطرنشان کرد:بسیاری از کاتالیست ها بومی شده است و در حال حاضر با همکاری شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی اقدامات و همکاری های خوبی صورت گرفته است و خوشبختانه اکنون کارهای تحقیقاتی و تولید کاتالیست رونق زیادی پیدا کرده و فعالیت های زیادی به صورت مشترک شکل گرفته است.
سبحانی در مورد صادرات کاتالیست های صنعتی شده گفت : از روز اول تولید کاتالیست برنامه ما صادرات محور بوده است و بعد از تامین نیاز داخلی مازاد تولید صادر خواهد شد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵