داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 83332
 
عروج حمایت‌گرایی اقتصادی و ملی‌گرایی، این‌بار در انتخابات فرانسه
شلیکی دیگر به تجارت آزاد در راه است؟
 
در رفراندوم خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که ترامپ از دل آن بیرون آمد، رویه‌ای مشاهده شد که این‌بار در انتخابات فرانسه هم دیده می‌شود: نزاع بین تجارت آزاد و حمایت‌گرایی اقتصادی و همزمان بین جهانی‌سازی و ملی‌گرایی. به نظر می‌رسد روندهای مشابهی در مهم‌ترین اقتصادهای دنیا در حال بروز است.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۹ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۲۵
در رفراندوم خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که ترامپ از دل آن بیرون آمد، رویه‌ای مشاهده شد که این‌بار در انتخابات فرانسه هم دیده می‌شود: نزاع بین تجارت آزاد و حمایت‌گرایی اقتصادی و همزمان بین جهانی‌سازی و ملی‌گرایی. به نظر می‌رسد روندهای مشابهی در مهم‌ترین اقتصادهای دنیا در حال بروز است.
به گزارش نکونیوز، انتخابات فرانسه یک‌شنبه هفته آینده (سوم اردیبهشت) برگزار می‌شود. تبلیغات این انتخابات در حال حاضر به صحنه گفتمان‌های اقتصادی متفاوت تبدیل شده است. راست‌ها و چپ‌ها از دو سوی متفاوت به جهانی‌سازی و اتحادیه اروپا حمله می‌کنند و مسئله تا آن‌جا بالا گرفته که فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه از مردم این کشور خواسته است تا با رأی خود به نجات اتحادیه اروپا برخیزند.
مارین لوپن، نامزد حزب ملی‌گرای جبهه ملی فرانسه، راست افراطی را در این انتخابات نمایندگی می‌کند. وی یکی از گزینه‌هایی است که طبق نظرسنجی‌ها به احتمال قوی به دور دوم انتخابات راه خواهد یافت. لوپن صحنه انتخابات فرانسه را صحنه بین «وطن‌پرستی» و رقبای او که وی آن‌ها را در قالب «جهانی‌سازی وحشی» نامگذاری می‌کند، توصیف می‌کند. لوپن بر طبل ملی‌گرایی، خروج از اتحادیه اروپا، حمایت‌گرایی اقتصادی، مبارزه با مهاجران غیرقانونی و حتی نژادپرستی می‌کوبد و با این شعارها طرفداران بسیاری نیز بدست آورده است.
یکی دیگر از نامزدها که به شدت به تجارت آزاد، اروپای واحد و حتی پیمان ناتو حمله می‌کند، ژاک لوک ملانشون است. وی سال‌ها عضو حزب سوسیالیست فرانسه بوده اما از این حزب خارج شده و سعی می‌کند تا با شعارهای تندتر تا طیف وسیعی از پایگاه رأی این حزب را جذب خود کند. ملانشون خواهان کاهش سن بازنشستگی، افزایش دستمزدها، مالیات ۱۰۰ درصدی بر ثروتمندان (همه کسانی که سالانه بیش از۳۶۰ هزار یورو در سال درآمد دارند) و تسهیل قوانین مهاجرتی است. او بر این عقیده است که پیمان‌های موجود در اتحادیه اروپا باعث فاسد شدن سازوکارهای این اتحادیه شده‌اند و این امر باعث ایجاد احساسات ملی‌گرایانه در کشورهای اروپایی شده است.
در مقابل این دو کاندیدایی که یکپارچگی اروپا را تهدید می‌کنند و هر دو نیز احتمال راهیابی‌شان به دور دوم انتخابات وجود دارد، سیاست‌مداران اتحادیه اروپا، احزاب حاکم در کشورهایی نظیر آلمان و نهادهای مالی و صنعتی در فرانسه امیدوارند که امانوئل ماکرون پیروز انتخابات باشد.
ماکرون در دولت اولاند، وزیر اقتصاد بوده و گرایشات میانه دارد. او طرفدار باقی ماندن فرانسه در اتحادیه اروپا، تجارت آزاد، جهانی‌سازی و «اقتصاد رقابتی» است و در صورتی که رأی بیاورد، خیال کسانی همچون آنگلا مرکل در آمریکا راحت می‌شود. با این حال، ماکرون نیز به طور مستقل در انتخابات نامزد شده و هیچ حزبی را نمایندگی نمی‌کند. این بدان معناست که ساختار سیاسی در فرانسه (و احتمالاً اروپا) آن‌چنان با چالش مواجه شده که احزاب تثبیت‌شده نیز جایگاه خود در افکار عمومی را از دست داده‌اند.
به جز ماکرون، فرانسوا فیون که دولت سارکوزی نخست‌وزیر بوده است نیز شانش راهیابی به دور دوم انتخابات را دارد. وی راست میانه را در این انتخابات نمایندگی می‌کند، اما اتهامات فساد مالی به جایگاه وی در افکار عمومی به شدت آسیب زده است. وی متهم است که به خاطر انجام کارهای جزئی (به عنوان دستیار پارلمانی)، به همسرش صدها هزار یورو از منابع عمومی پول پرداخت کرده است.
در صورت پیروزی ملانشون یا لوپن، کابوسی که اتحادیه اروپا به خاطر خروج انگلیس از این اتحادیه یا انتخاب ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا به صورت واقعی با آن روبرو شد، دوباره تکرار خواهد شد.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵