کد مطلب: 103926
 
اوپک، زنگنه و پیشنهاد ایران
 
با تصمیم کشورهای عضو اوپک در نشست جمعه و تصمیم نشست وزارتی کشورهای عضو و غیرعضو اوپک در روز شنبه، پایبندی ۱۰۰ درصدی به توافق قبلی (توافق نوامبر ۲۰۱۶) تا پایان سال ۲۰۱۸ برقرار خواهد بود.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳ تير ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۰۹
با تصمیم کشورهای عضو اوپک در نشست جمعه و تصمیم نشست وزارتی کشورهای عضو و غیرعضو اوپک در روز شنبه، پایبندی ۱۰۰ درصدی به توافق قبلی (توافق نوامبر ۲۰۱۶) تا پایان سال ۲۰۱۸ برقرار خواهد بود.
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، چهارمین نشست وزارتی اوپک و غیر اوپک روز گذشته در وین بدون حضور وزیر نفت ایران برگزار شد. زنگنه که پس از یکصد و هفتاد و چهارمین نشست اوپک در روز جمعه، وین را به مقصد تهران ترک کرده بود، روز گذشته در نشست وزارتی اوپک و غیراوپک حضور نداشت.

نشست دیروز اوپکی ها و کشورهای بزرگ صادرکننده نفت غیر اوپک که با حضور فعال وزرای روسیه و عربستان برگزار شد، نتیجه ای جز تأیید نتیجه نشست روز جمعه اوپک نداشت و به قول وزیر نفت ایران "همان شد که از ابتدا گفتیم"

زنگنه روز جمعه پس از نشست 174 اوپک در خصوص نتیجه این نشست گفت: "این همان طرحی بود که از ابتدای ورودم به وین مطرح کردم و خوشبختانه همان شد."

طبق اعلام دبیرخانه اوپک، متن بیانیه چهارمین نشست وزارتی اوپک و غیر اوپک که در راستای توافق نشست 174 اوپک صادر شد، به شرح زیر است:

«چهارمین نشست وزارتی اوپک و غیراوپک امروز به ریاست مشترک سهیل المزروعی، رئیس دوره‌ای اجلاس اوپک و وزیر انرژی امارات و الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه برگزار شد. این نشست بر حق مردم و ملت‌ها بر حاکمیت دائمی بر ثروت‌ها و منابع طبیعی خود تأکید کرد.

همچنین بر پایبندی مستمر کشورهای تولیدکننده نفت حاضر در توافق جهانی کاهش تولید نفت به بازار باثبات، منافع مشترک کشورهای تولیدکننده، عرضه کارآمد، اقتصادی و امن به مصرف‌کنندگان و بازگشت منصفانه سرمایه‌گذاری تأکید شد و بهبود کلی وضع و جو روانی بازار و بازگشت اعتماد و سرمایه‌گذاری به صنعت نفت مورد توجه قرار گرفت.

در این نشست قطعنامه نشست 171 اوپک در نوامبر 2016 مبنی بر کاهش روزانه یک میلیون و 200 هزار بشکه از تولید کشورهای عضو اوپک و همچنین کاهش روزانه 600 هزار بشکه از تولید کشورهای غیر عضو اوپک، از جمله روسیه، مورد توجه قرار گرفت.

توافق جهانی کاهش تولید نفت که در دسامبر 2016 به دست آمد، مورد توجه قرار گرفت و اشاره شد که کشورهای عضو این توافق از سطح لازم برای پایبندی فراتر رفته و پایبندی آنها در ماه مه امسال به 147 درصد رسیده است.

بر این اساس، چهارمین نشست وزارتی اوپک و غیراوپک تصمیم گرفت که کشورهای عضو توافق تلاش کنند که به مجموع سطح توافق پایبند باشند که از اول ژوئیه سال 2018 برای ماه‌های باقی مانده از توافق به طور داوطلبانه به 100 درصد پایبندی برسد و کمیته وزارتی اوپک و غیر اوپک باید بر مجموع سطح پایبندی نظارت کند و به نشست وزارتی اوپک و غیراوپک گزارش دهد.

این نشست از کمیته وزارتی اوپک و غیراوپک، کمیته فنی مشترک و دبیرخانه اوپک برای همکاری سازنده و کارآمد در ارائه شفافیت لازم برای تضمین این که تصمیم‌های مربوط به موقع اتخاذ شوند، سپاسگزاری کرد.

این نشست تصمیم گرفت که نشست وزارتی اوپک و غیراوپک آینده، در ماه دسامبر سال 2018 میلادی در وین، پایتخت اتریش، برگزار شود.»

به گزارش تسنیم، با تصمیم کشورهای عضو اوپک در نشست جمعه و تصمیم نشست وزارتی کشورهای عضو و غیرعضو اوپک در روز شنبه، پایبندی 100 درصدی به توافق قبلی (توافق نوامبر 2016) تا پایان سال 2018 برقرار خواهد بود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵