کد مطلب: 81532
 
صنعت نفت در هفته‌ای که گذشت
از رسیدن گاز به زاهدان تا اظهارات ضدونقیض در مورد باسف
 
در هفته‌ای که گذشت با افتتاح طرح گازرسانی از ایرانشهر به زاهدان توسط رئیس‌جمهور، مشعل گاز در میدان گاز زاهدان روشن شد و به این ترتیب گاز به آخرین مرکز استان باقی‌مانده و بی‌بهره از نعمت گاز نیز رسید.
تاریخ انتشار : جمعه ۱۳ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۵۳
در هفته‌ای که گذشت با افتتاح طرح گازرسانی از ایرانشهر به زاهدان توسط رئیس‌جمهور، مشعل گاز در میدان گاز زاهدان روشن شد و به این ترتیب گاز به آخرین مرکز استان باقی‌مانده و بی‌بهره از نعمت گاز نیز رسید.
به گزارش نکونیوز، اگرچه خط لوله هفتم سراسری که گاز را از عسلویه به ایرانشهر منتقل می‌کند، سال ۸۹ مورد بهره‌برداری قرار گرفت، اما سرانجام با تعلل زیاد، خط لوله انتقال گاز ایرانشهر به زاهدان افتتاح شد تا علاوه بر گازرسانی به شهرهای محروم استان سیستان و بلوچستان، مقدمات توسعه صنعتی در منطقه استراتژیک مکران فراهم شود.
رئيس‌جمهور در مراسم افتتاح خط انتقال گاز ايرانشهر به زاهدان گفت: امروز شاهد روشن شدن مشعل گاز در زاهدان هستيم و در آينده شاهد روشن شدن مشعل گاز در زابل، چابهار و در قدم‌هاي بعدي همه شهرستان‌هاي اين استان از شمال تا جنوب و غرب تا شرق گازرساني خواهند شد.
خط انتقال گاز از ايرانشهر به زاهدان به طول ٢٦٢ كيلومتر با قطر ٣٦ اينچ در امتداد خط هفتم سراسري قرار دارد. همزمان با افتتاح خط انتقال گاز به زاهدان، با حضور رئيس‌جمهور عمليات اجرايي احداث خط لوله ايرانشهر به چابهار نيز آغاز شد.

جزئیات بیشتر از مناقصه‌های نفتی در چارچوب IPC
در هفته گذشته جزئیات بیشتری از مناقصه‌های نفتی و گازی کشور در چارچوب قراردادهای جدید نفتی، منتشر شد. وزیر نفت گفت که مناقصه میدان نفتی آزادگان با حضور تعداد معدودی شرکت تا پیش از پایان سال برگزار می‌شود.
سیدنورالدین شهنازی‌زاده، مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت نیز با ذکر این نکته که دیگر میدان آزادگان به دو بخش شمالی و جنوبی تفکیک نخواهد شد، درباره نحوه توسعه این میدان گفت: کار توسعه میدان آزادگان قرار است به صورت یکپارچه انجام شود و شرکت‌‌هایی که در مناقصه حاضر می‌شوند کار توسعه را در منطقه آزادگان به صورت یکپارچه انجام می‌دهند و دیگر میدان آزادگان به صورت تفکیک نخواهد بود.
(تحلیل نکونیوز در این مورد: مناقصه آزادگان، جزئیات بیشتر و ابهامات بیشتر)
وزیر نفت در مورد موضع جدید توتال برای ادامه همکاری با صنعت نفت ایران و توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی نیز گفت: هم اکنون مذاکرات ایران با هیچ کدام از شرکت‌های بین‌المللی متوقف و یا کند نشده است. زنگنه تأکید کرد که مذاکرات با توتال فرانسه ادامه دارد.
غلامرضا منوچهری معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران هم عنوان کرد که تعداد قابل توجهی از نتایج مطالعات توسعه میادین کشور که از سوی شرکت‌های بین المللی انجام شده است، دریافت شده و بررسی این مطالعات در کمیته فنی نفت آغاز شده است. شرکت پرتامینای اندونزی پیشنهادهای خود را برای میادین آب تیمور و منصوری ارائه داده است.
مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت نیز هفته گذشته گجفت که نتایج مطالعات شرکت‎های اینپکس ژاپن و توتال فرانسه برای توسعه میدان آزادگان، آماده و ارائه شده است.

اظهارات ضد و نقیض در مورد حضور باسف در ایران
مدیرعامل باسف، بزرگ‌ترین شرکت شیمیایی جهان، هفته گذشته اعلام کرد که برداشتن تحریم‌های ایران، با سرعتی که آن‌ها ابتدا به ساکن فکر می‌کرده‌اند، صورت نمی‌گیرد و لذا آن‌ها در حال حاضر در حال ارزیابی این موضوع هستند که آیا می‌توانند در ایران سرمایه‌گذاری کنند یا خیر. مهم‌تر از این، مدیرعامل باسف گفت که مذاکرات آن‌ها با طرف ایرانی تنها به اکتشاف و تولید نفت و گاز محدود بوده و «واحدهای فرآوری پتروشیمایی» را دربر نمی‌گیرد.
اظهارات کورت باک مدیرعامل باسف در مورد عدم تمایل این شرکت به سرمایه‌گذاری در بخش پتروشیمی ایران در حالی صورت گرفت که مرضیه شاهدایی مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی و معاون وزیر نفت ۲۰ بهمن گفته بود: شرکت باسف در حال بررسی یک طرح با میزان سرمایه‌گذاری ۴ تا ۴.۶ میلیارد دلاری با یک شرکت ایرانی است. این بررسی در مرحله فنی و اقتصادی قرار دارد و هر زمان به نتیجه نهایی رسید، به قرارداد منجر می‌شود.
وزیر نفت هم در واکنش به اظهارات کورت باک با رد عقب نشینی باسف آلمان، بیان کرد: با این شرکت آلمانی در حوزه بالادستی صنعت نفت و گاز اصلاً گفت‌وگویی نداشته‌ایم.
حسین علیمراد مدیر سرمایه‌گذاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی در پاسخ به این سوال که شرکت باسف آلمان اعلام کرده فقط در سطح بالادستی و اکتشاف و تولید صنعت نفت در ایران مشارکت خواهد کرد و قصد حضور در بخش پایین دستی و از جمله پتروشیمی ایران را ندارد گفت: در روزهای اخیر ملاقاتی با اروپایی‌ها داشتم و اگر چنین مطلبی صحت داشت، در جریان قرار می‌گرفتم. علیمراد با رد انصراف باسف از سرمایه‌گذاری در بخش پتروشیمی کشور گفت: اگر قرار باشد هر تغییری در روند مذاکرات ایجاد شود، مدیر سرمایه گذاری به عنوان کسی که جذب‌کننده سرمایه‌گذاری‌های شرکت‌های خارجی است، باید از این موضوع خبردار شود و تاکنون چنین چیزی نبوده است.
(گزارش نکونیوز در این مورد: حقیقت در مورد حضور باسف در ایران چیست؟)

پرداخت کمک ۲ تا ۴ میلیونی به کارکنان قرارداد موقت صنعت نفت
در هفته گذشته با دستور وزیر نفت مبنی بر پرداخت کمک رفاهی مستقیم به کارکنان قراردادی مدت موقت و در ادامه با تصویب شورای اداری و استخدامی صنعت نفت، تعهد شد که به میزان ١٠ درصد حقوق و مزایای دریافتی سالانه کارکنان قراردادی مدت موقت (حداقل ٢٠ میلیون ریال و حداکثر ٤٠ میلیون ریال) به کارکنان مذکور پرداخت شود. این مبلغ پس از تصویب هیئت مدیره چهار شرکت اصلی، در جهت بهبود نسبی شرایط کارکنان قراردادی مدت موقت تا پایان امسال در قالب کمک رفاهی مستقیم به آنها پرداخت خواهد شد.

مصوبه مجلس درباره واریز ۳۰ درصد درآمد نفت به صندوق توسعه ملی
در هفته گذشته نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی بخش هزینه‌ای جزییات لایحه بودجه سال ٩٦ با بند (الف) تبصره یک این لایحه با واریز ۳۰ درصد از منابع حاصل از صادرات نفت به صندوق توسعه ملی موافقت کردند.
بر اساس این بند سهم صندوق توسعه ملی از منابع حاصل از صادرات نفت خام، میعانات گازی و خالص صادرات گاز، ٣٠ درصد تعیین و مبالغ مذکور به صورت ماهانه واریز و از ماه یازدهم سال محاسبه و تسویه می‌شود. این مصوبه با ١٥٢ رای موافق، ٢ رای مخالف و ٥ رای ممتنع از مجموع ٢١٥ نماینده حاضر در جلسه نهایی شد.
دولت روحانی طی دو سال گذشته، هر سال ۲۰ درصد از درآمد نفتی را به صندوق توسعه ملی واریز می کرد که با مصوبه مجلس، این میزان به ۳۰ درصد افزایش یافت.
(گزارش نکونیوز در این مورد: مصوبه مجلس درباره واریز ۳۰ درصد درآمد نفت به صندوق توسعه ملی/ دولتها چقدر از درآمد نفتی خود را ذخیره کردند؟

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵