داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 105627
 
3 دلیل کاهش ارزش ریال در ایران
 
ارزش ریال از آوریل تاکنون نیمی از ارزش واقعی خود را از دست داده است که دلیل ‌آن ضعف اقتصادی، مشکلات مالی بانک‌های داخل، تقاضای بیش از اندازه برای دلار در داخل ایران به دلیل نگرانی از تأثیر تحریم‌ها است.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۹ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۰۳
ارزش ریال از آوریل تاکنون نیمی از ارزش واقعی خود را از دست داده است که دلیل ‌آن ضعف اقتصادی، مشکلات مالی بانک‌های داخل، تقاضای بیش از اندازه برای دلار در داخل ایران به دلیل نگرانی از تأثیر تحریم‌ها است.
به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از رویترز، پول ریال ایران رکورد جدید کاهش را روز گذشته ثبت کرد دلیل اصلی کاهش ارزش ریال ایران احتمال اعمال نخستین دور تحریم‌های اقتصادی علیه این کشور است. در ماه می دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از توافق هسته‌ای ایران با شش کشور دیگر خارج شد.

واشنگتن تصمیم گرفت تا تحریم‌های جدیدی را علیه ایران اعمال کند و اعلام کرد که سایر کشورها باید واردات نفت خام از ایران را تا 4 نوامبر کاهش دهند و گرنه با اقدامات مالی آمریکا مواجه خواهند شد.

بر اساس قیمت‌های اعلامی از صرافی‌های این کشور، روز یکشنبه ریال ایران به 112 هزار ریال در بازارهای غیررسمی معامله شد، در حالی که این رقم در روز شنبه 97 هزار و 500 ریال بود.

ارزش ریال از آوریل تاکنون نیمی از ارزش واقعی خود را از دست داده است که دلیل ‌آن ضعف اقتصادی، مشکلات مالی در بانک‌های داخلی و تقاضای بیش از اندازه برای دلار در داخل ایران به دلیل نگرانی از تأثیر تحریم‌ها بوده است.

روز شنبه اعلام شد که 18 نفر به دلیل مبادلات غیرقانونی ارز در صرافی‌ها و نیز واردات غیرقانونی خودروهای لوکس بازداشت شده‌اند.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا اعلام کرده است که توافق اخیر هسته‌ای با ایران یکی از بدترین توافق‌ها بوده اما در تلاش است تا راهکاری را در این زمینه پیدا کند.

شرکای اروپایی ایران در این توافق آماده می‌شوند تا بسته از اقدامات اقتصادی را ارائه دهند. در این میان فرانسه اعلام کرد بعید است که قدرت‌های اروپایی بتوانند این بسته را تا قبل از نوامبر آماده کنند.

در 7 آگوست واشنگتن تحریم‌های علیه خرید از ایران به دلار اعمال می‌کند. این شامل طلا، فلزات گرانبها و سایر فلزات اساسی، زغال‌سنگ و صنایع مرتبط با نرم‌افزارها خواهد شد.

بر اساس این گزارش، میزان صادرات نفت ایران احتمالاً به دو سوم کاهش یابد چرا که کشورهای خریدار نفت ایران منابع دیگری را برای تأمین پیدا می‌کنند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵