داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 79742
 
سدها در انتظار فروردین
 
وضعیت منابع آبی کشور وخیم است اما آنطور که پیش‌بینی می‌شود در ماه‌های اسفند، فروردین و اردیبهشت میزان بارندگی‌ها مطلوب خواهد بود و شاید از این طریق بتوان کسری ورودی آب به سدها را جبران کرد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۰۲
وضعیت منابع آبی کشور وخیم است اما آنطور که پیش‌بینی می‌شود در ماه‌های اسفند، فروردین و اردیبهشت میزان بارندگی‌ها مطلوب خواهد بود و شاید از این طریق بتوان کسری ورودی آب به سدها را جبران کرد.

به‌گزارش ایسنا، بر اساس اعلام هواشناسی علی‌رغم اینکه در سه ماه آتی میزان بارندگی‌ها افزایشی خواهد بود اما میزان دما یک تا ۱.۵ درجه سانتیگراد نسبت به وضعیت نرمال بیشتر پیش‌بینی شده است با این وجود وزارت نیرو انتظار دارد که وضعیت نابه‌سامان منابع آبی با شرایط بارندگی ماه‌های آینده جبران شود.

بر اساس آمار ارائه شده میزان کل بارندگی در کشور تا کنون ۵۳ میلی‌متر ثبت شده و این در حالی است که سال گذشته میزان بارش‌ها ۱۲۷ میلی‌متر بوده که نسبت به مدت مشابه امسال ۲.۵ برابر بوده است.

این آمار گویا این است که میزان بارش‌های امسال تا این تاریخ نسبت به سال گذشته ۵۸ درصد و نسبت به درازمدت ۴۲ درصد منفی بوده به‌طوری‌که در حوزه خلیج فارس و دریای عمان میزان بارش‌ها با ۵۱ درصد کاهش و در حوزه دریای خزر هشت درصد و در دریاچه ارومیه ۱۰ درصد کاهش داشته است.

علاوه‌بر این به جز در شش استان مابقی استان‌ها به شدت با کاهش بارندگی روبه‌رو بوده‌اند، تاجایی‌که در استان فارس ۷۸ درصد، کرمانشاه ۵۴ درصد، خوزستان ۵۴ درصد، ایلام ۴۸ درصد، کردستان ۳۶ درصد، کهکیلویه و بویراحمد ۴۶ درصد و در استان هرمزگان ۹۳ درصد میزان بارش‌ها منفی بوده است.

همچنین تا تاریخ ۲۲ دی‌ماه کل آبی که به سدهای کشور وارد شده هفت میلیارد مترمکعب بوده در حالی که سال گذشته در این مدت ۱۱ میلیارد مترمکعب آب به سدهای کشور وارد شده به عبارت دیگر ورودی آب به سدهای کشور ۳۷ درصد کاهش داشته است.

نگاه گذرا به آمار وضعیت منابع آبی کشور گویا این است که در حال حاضر شرایط منابع آبی به‌شدت وخیم است اما بر اساس پیش‌بینی‌های در نظر گرفته شده به‌نظر می‌رسد که اگر در ماه‌های آتی شاهد وضعیت نرمال بارندگی‌ها باشیم شرایط تا حد قابل توجهی بهبود می‌یابد.

Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵