داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 68122
 
اقدامهای دولت برای اقتصاد مقاومتی
 
ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی اقدامهای دولت را در ٢ ماه نخست امسال برای عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی، تشریح کرد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۰۸
ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی اقدامهای دولت را در ٢ ماه نخست امسال برای عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی، تشریح کرد.

به گزارش شانا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در نخستین جلسه امسال خود (٩ فروردین ماه) به منظور اقدام برای عملیاتی شدن اقتصاد مقاومتی و با عنایت به فرمایشات مقام معظم رهبری در ابتدای سال ١٣٩٥، تشکیل کارگروه ملی تسهیل و رفع موانع تولید را با مسئولیت وزارت صنعت، معدن و تجارت و با هدف تسهیل در امور واحدهای تولیدی ِ مشکل دار، تصویب کرد.

در همین راستا در هجدهمین جلسه این ستاد در ١٦ فروردین ٩٥، مسئولیت برنامه رونق تولید و تعیین تکلیف ٧٥٠٠ واحد تولیدی مشکل دار با هدف فعال نمودن آنها، به وزارت صنعت، معدن و تجارت واگذار شد.

برای عملیاتی شدن این تصمیمها، تاکنون اقدامهای زیر انجام شده است:

١. ابلاغ دستورعمل تأمین مالی بنگاههای کوچک و متوسط (متوقف و فعال زیر ظرفیت اسمی) توسط بانک مرکزی که مبتنی بر آن تسهیلاتی در اختیار واحدهای تولیدی کوچک و متوسط (زیر صد نفر کارکن) قرار گرفته و وجود چک برگشتی و تسهیلات معوق، محدودیتی برای اعطای این تسهیلات ایجاد نمی کند.

لازم به اشاره است اولویت پرداخت تسهیلات مزبور، بنگاههایی هستند که تسهیلات قبلی را در محل موضوع قرارداد تسهیلات اعطایی صرف کرده اند، از بازار فروش مناسب برخوردار هستند و به دلیل عدم وصول مطالبات خود از دولت و شرکتهای دولتی در ایفای تعهدات خود به شبکه بانکی یا کمبود نقدینگی با مشکل مواجه شده اند.

٢. ابلاغ بخشنامه صدور گواهی موضوع تبصره یک ماده ١٨٦ قانون مالیاتهای مستقیم برای واحدهای تولیدی کوچک و متوسط توسط سازمان امور مالیاتی کشور:

دراین بخشنامه ادارات کل امور مالیاتی موظف شده اند بدهی مالیاتی قطعی شده آن دسته از واحدهای تولیدی کوچک و متوسط که از طریق کارگروههای تسهیل و رفع موانع تولید استانها برای دریافت تسهیلات به بانکها و موسسات اعتباری معرفی می شوند، به صورت پلکانی در حداکثر زمان ممکن قانونی تقسیط و ظرف یک هفته نسبت به صدور گواهی مزبور اقدام کنند.

٣. ابلاغ مصوبه شماره ١٨٥٤٩/ ت ٥٣٠٩٧ ه مورخ ١٩ اردیبهشت ٩٤ هیئت وزیران که در آن شرکتها و واحدهای کوچک و متوسط تولیدی صنعتی، کشاورزی و خدماتی به منظور بهره مندی از تسهیلات و تعهدات از شمول تصویبنامه شماره ٢١١٨٤٩/ ت ٣٩٣٩٩ ه مورخ ٢٦ اسفند ٨٦، بندهای ٣ و ٤ جزء ج تصمیم نامه شماره ٥٠٥٨٢/٨٤٥٧٠ مورخ ٢٦ مهر ٩٣ و نیز شرط عدم بدهی جاری و چک برگشتی مستثنی شده اند.

٤. ابلاغ بخشنامه سازمان تأمین اجتماعی مبنی بر توقف اجرائیات مربوط به بدهی های معوق تأمین اجتماعی و وصول نشدن مطالبات مذکور از محل تسهیلات دریافتی بنگاههای تولیدی کوچک و متوسط از بانکها.

تمهیدات مزبور در راستای جامه عمل پوشاندن به بند نخست محورهای مطرح شده در سخنان مقام معظم رهبری در روز نخست سال، مبنی بر احیا و به حرکت درآوردن تولید داخلی بوده و با توجه به تمرکز آن بر بنگاههای کوچک و متوسط و نیز اولویتهای اشاره شده برای واحدهای دریافت کننده تسهیلات، انتظار می رود با تزریق نقدینگی بطور مستقیم به تولید، مشکلات ناشی از کمبود سرمایه در گردش بنگاه های کوچک و متوسط حل شود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵