کد مطلب: 101829
 
مذاکره برای افزایش تولید نفت
 
«استیو منوچین» وزیر خزانه داری (دارایی) آمریکا گفت کشورش با شرکت های بزرگ تولید کننده نفت درباره راه های افزایش عرضه نفت و جبران هر گونه تاثیر احتمالی اعمال دوباره تحریم های ایران مذاکره کرده است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۱۱
«استیو منوچین» وزیر خزانه داری (دارایی) آمریکا گفت کشورش با شرکت های بزرگ تولید کننده نفت درباره راه های افزایش عرضه نفت و جبران هر گونه تاثیر احتمالی اعمال دوباره تحریم های ایران مذاکره کرده است.
روزنامه انگلیسی فایننشال تایمز امروز (چهارشنبه) در گزارشی با اعلام این خبر افزود: منوچین در گفت و گو با خبرنگاران در واشنگتن دی سی با بیان اینکه 'تلاش هایی برای کاهش خطرات احتمالی ناشی از کاهش صادرات نفت ایران صورت می گیرد'، افزود: مذاکرات متعددی با طرف هایی مختلف درباره گروه هایی مختلف داشته ایم که علاقه دارند برای جبران این مساله عرضه نفت خود را افزایش دهند.
وزیر خزانه داری آمریکا گفت، انتظار ندارد قیمت نفت بالاتر برود و این تاثیر تا حدی در قیمت های کنونی بازار نفت وجود داشته است.
منوچین از اشاره به نام کشورهای مذاکره کننده با آمریکا درباره افزایش احتمالی تولید نفت خود خودداری کرد اما عربستان دارای ظرفیت افزایش تولید و از حامیان اصلی خروج آمریکا از توافق هسته ای بوده است.
وی مدعی شد: ما به دنبال اطمینان دادن درباره توازن در عرضه و تقاضا هستیم. بخشی از پیشنهاد تمدید زمانی قبل از اجرایی شدن تحریم ها اجازه به دیگر تولید کنندگان نفتی برای تقویت تولید خود است.
منوچین در پاسخ به پرسشی درباره استثناهای موجود برای کشورهایی که خرید نفت خود را بشدت کاهش می دهند، از ارزیابی این مساله که کاهش «چشمگیر» چه مقدار خواهد بود، خودداری کرد و تنها گفت آمریکا در قبال متحدانش که اقدام به خرید انرژی، نفت و دیگر محصولات از ایران می کنند حساس است و به آنها برای پایان دادن به قراردهای کنونیشان زمان خواهد داد.
منوچین بارها تاکید کرد که هدف آمریکا مذکراه برای دستیابی به توافقی جدید با ایران است. وی مدعی شد این برای مردم ایران و حفاظت از جهان خوب خواهد بود.
فایننشال تایمز در ادامه گزارش خود افزود: تصمیم ترامپ برای خارج کردن آمریکا از یک توافق بین المللی بر سر برنامه هسته ای ایران، نگرانی ها را درباره افزایش بهای نفت، فشار بر مصرف کنندگان و توقف رشد جهانی برانگیخته است.
اظهارات منوچین در حالی مطرح شده که عربستان به حفظ ثبات در بازار و رشد جهانی اعلام تعهد کرده است.
وزارت انرژی عربستان عصر سه شنبه (دیروز) با صدور بیانیه ای اعلام کرد که این کشور «از ثبات بازارهای نفت، منافع تولید کنندگان و مصرف کنندگان و ادامه رشد اقتصادی جهان حمایت می کند.»
در این بیانیه همچنین آمده است: عربستان با تولید کنندگان اصلی نفت در داخل و خارج اوپک و مصرف کنندگان اصلی همکاری خواهد کرد تا تاثیر کمبود احتمالی عرضه را جبران کند.
قیمت های نفت روز سه شنبه به دنبال اعلام خروج آمریکا از توافق هسته ای تغییر اندکی داشت. شاخص وست تگزاس اینترمیدیت آمریکا معاملات روز دوشنبه خود با قیمت حدود 70 دلار در هر بشکه به پایان رساند که بسیار نزدیک به سطح روز دوشنبه بود. در حالی که نفت برنت با قیمت حدود 76 دلار در هر بشکه حدود 40 سنت افزایش داشت.
بر اساس این گزارش، قیمت های نفت به دلیل نگرانی ها درباره خروج آمریکا از توافق هسته ای ایران و دیگر مسائل ژئوپلتیکی روند رو به افزایشی داشته است. تاثیر نهایی تصمیم ترامپ در قیمتهای نفت، بستگی به میزان موثر بودن تحریم ها بر صادرات نفتی ایران و تقاضای قوی به دلیل رشد اقتصادی پررونق دارد.
آمریکا علاقه مند به دخالت دیگر تولید کنندگان نفتی به منظور جلوگیری از افزایش قیمت سوخت در داخل این کشور است که می تواند جنجال هایی را برانگیزد.
دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا دیشب (سه‌شنبه شب) به وقت ایران، با تکرار اتهام و توهین علیه ایران اعلام کرد که دولتش دیگر در برجام نخواهد ماند.
منابع خبری سه شنبه شب گزارش دادند در پی این سخنان دونالد ترامپ قیمت نفت در بازارهای جهانی کاهش یافت.
به گزارش خبرگزاری رویترز، قیمت هر بشکه نفت خام برنت دریای شمال با 1.7 درصد کاهش به 74.85 دلار رسید.
همچنین هر بشکه نفت خام «وست تگزاس اینترمدیت» آمریکا نیز با 2.4 درصد کاهش به 69.06 دلار رسید.
بنابر گزارش رویترز به نقل از کارشناسان حوزه نفت، افزایش نرخ برابری دلار با دیگر ارزها نیز بر نوسانات قیمت نفت در بازارهای جهانی تاثیر گذاشته است.
فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بلافاصله پس از اعلام تصمیم رئیس‌جمهوری آمریکا تأکید کرد که این اتحادیه به توافق هسته‌ای با ایران پایبند است.
سران انگلیس، آلمان و فرانسه نیز با انتشار بیانیه جداگانه‌ای حمایت خود را از برجام اعلام کردند.
حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران نیز دقایقی پس از اعلام خروج آمریکا از برجام اعلام کرد که به وزارت امور خارجه دستور داده است ظرف چند هفته آینده با کشورهای اروپایی و روسیه و چین، رایزنی و مذاکره کند و اگر منافع ملت ایران تامین شود، در برجام خواهد ماند
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵