۱
 
کد مطلب: 95960
 
نام‌های آشنا در میادین نفتی آزادگان و مجنون
میدان نفتی آزادگان و رقیب عراقی‌اش مجنون را بهتر بشناسید!
 
دو میدان آزادگان در ایران و مجنون در عراق، علی‌رغم مشترک بودن، غول‌هایی هستند که توسعه زیادی نیافته‌اند و اخیراً توسعه هر دو نیز با مشکلاتی مواجه شده است.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۰۵
میدان نفتی مجنون عراق که در ۶۰ کیلومتری بصره قرار دارد، میدان نفتی مشترک با میدان عظیم آزادگان در ایران است. شرکت انگلیسی-هلندی شل در حال حاضر اپراتور یا بهره‌ّبردار میدان نفتی مجنون عراق است و ۴۵ درصد سهام این میدان را نیز در اختیار دارد. با این حال، توسعه میدان مجنون هم، همچون توسعه میدان آزادگان در ایران، به مشکل برخورده است و شرکت شل در ژوئن سال آینده میلادی (سال ۲۰۱۸) سهام خود در این میدان را به شرکت‌های نفتی دولتی عراق واگذار می‌کند و از این میدان خارج می‌شود.
به گزارش نکونیوز، میدان نفتی مجنون عراق که در سال ۱۹۷۵ کشف شد، ۳۸ میلیارد بشکه نفت درجا دارد و در حاضر ۲۱۰ هزار بشکه نفت در روز از این میدان تولید می‌شود. کنسرسیومی به رهبری شل مسئولیت توسعه این میدان را برعهده دارد و شرکت پتروناس مالزی نیز دیگر شریک خارجی شرکت شل است. از قضا هر دو این شرکت‌ها برای توسعه رقیب ایرانی مجنون، یعنی میدان نفتی آزادگان، با شرکت ملی نفت ایران تفاهم‌نامه امضا کرده‌اند.
مناقصه میدان آزادگان در ایران بارها به تعویق افتاده است و دقیقاً مشخص نیست که برنده این مناقصه چه زمانی مشخص می‌شود. از سوی دیگر حدود ۸ ماه دیگر، شرکت شل هم از میدان مجنون خارج می‌شود و از هم‌اکنون رقابت‌های شرکت‌های بزرگ نفتی برای حضور در این میدان آغاز شده است.
شرکت‌های توتال فرانسه، شورون آمریکا، انی ایتالیا و بی پی انگلیس تمایل خود را برای توسعه میدان نفتی مجنون ابراز کرده‌اند. تمایل توتال به توسعه مجنون تاریخی طولانی دارد و از قضا توتال برای توسعه میدان نفتی آزادگان نیز با ایران تفاهم‌نامه امضا کرده است! توتال از دهه ۹۰ میلادی و از همان زمان حکومت صدام علاقه‌مند به توسعه میدان مجنون بود؛ چیزی که تاکنون به آن نرسیده است و در سال ۲۰۰۹ که مناقصه مجنون با حضور ۴۴ شرکت نفتی برگزار شد، توتال و شریک چینی‌اش (سی ان پی سی) در رقابتی نفس‌گیر، مناقصه را به شل و پتروناس باختند.
بی پی انگلیس که تمایل خود برای توسعه میدان نفتی مجنون را ابراز کرده است، در بزرگ‌ترین میدان نفتی عراق یعنی میدان رمیله نیز حضور دارد. این میدان ۱.۴۵ میلیون بشکه در روز نفت تولید می‌کند. انی ایتالیا هم شرکت بهره‌بردار در میدان نفتی زبیر عراق است، میدانی که تولید نفت‌اش ۴۳۰ هزار بشکه در روز است.
شل که از میدان مجنون خارج شود، شرکت‌های نفت دولتی عراق زیر نظر وزارت نفت این کشور، مسئولیت بهره‌برداری از این میدان را بر عهده خواهند داشت تا خللی در تولید نفت این میدان صورت نگیرد. شرکت‌های نفتی خارجی در سال‌های اخیر به مدل‌های قراردادی عراق انتقاد داشته‌اند و در نهایت همین انتقادها، شل را بر این داشته تا پس از مذاکراتی بی‌نتیجه بر سر ادامه کار در این میدان، سهام خود را واگذار کرده و از این میدان خارج شود.
میدان نفتی آزادگان، سومین میدان نفتی بزرگ در دنیا است. این میدان در سال ۱۹۹۸ کشف شد و ذخایر نفت درجای آن ۳۳.۲ میلیارد بشکه تخمین زده می‌شود. این میدان بزرگ‌ترین میدان کشف شده در ایران از دهه ۸۰ میلادی تاکنون است و در جنوب غربی ایران در استان خوزستان قرار گرفته است. تولید نفت از میدان آزادگان در حال حاضر بسیار کمتر از میدان مجنون عراق و در حدود ۱۲۰ هزار بشکه در روز است.
شرکت اینپکس ژاپن عملاً از سال ۲۰۰۴ شرکت توسعه‌دهنده میدان آزادگان بود و در کنسرسیوم توسعه این میدان دارای سهم ۷۵ درصد بود. با این حال، این شرکت ژاپنی به دلیل اختلافات بر سر قیمت قرارداد و همچنین فشارهای آمریکا در سال ۲۰۰۶، بخش عظیمی از سهام خود را به شرکت نفتیران (یکی از شرکت‌های زیرمجموعه شرکت ملی نفت ایران) واگذار کرد و سهم این شرکت در کنسرسیوم به ۱۰ درصد کاهش یافت.
در سال ۲۰۱۰ پس از این که دولت ژاپن، تحت فشارهای آمریکا، تصمیم گرفت که تحریم‌های بیشتری علیه ایران وضع کند، اینپکس به کلی از پروژه توسعه میدان نفتی آزادگان خارج شد. با این حال اینپکس یکی از چند شرکت خارجی است که در دولت یازدهم برای مطالعه میدان نفتی آزادگان با شرکت ملی نفت ایران، تفاهم‌نامه امضا کرد. شل، توتال و پتروناس شرکت‌های مهم دیگری هستند که برای مطالعه این میدان، تفاهم‌نامه امضا کرده‌اند.
میدان نفتی آزادگان تا مدت‌ها به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم می‌شد اما از این به بعد قرار است توسعه میدان آزادگان به صورت یکپارچه انجام شود و دیگر این میدان به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم نشود.
از قضا سرنوشت چینی‌ها در صنعت نفت ایران نیز به نوعی با این میدان گره خورده است. چینی‌ها پس از خروج اینپکس ژاپن، مسئولیت توسعه میدان نفتی آزادگان را بر عهده گرفتند. در دولت دوم احمدی‌نژاد و درست در زمانی که به دلیل آغاز دور جدیدی از تحریم‌ها، شرکت‌های خارجی مشغول ترک ایران بودند، شرکت ملی نفت چین (سی ان پی سی) در مهرماه سال ۸۹ قراردادی با شرکت ملی نفت برای توسعه همه مخازن میدان آزادگان امضاء کرد. قرارداد توسعه میدان آزادگان جنوبی به ارزش ۲.۵ میلیارد دلار در قالب بیع متقابل بین چینی‌ها و شرکت ملی نفت امضا شد و توسعه فاز نخست میدان آزادگان شمالی نیز به شرکت ملی نفت چین واگذار شد. اما شرکت ملی نفت چین در اردیبهشت ۹۳ به دلیل تعلل در اجرای قرارداد، خلع‌ید شد و از طرح توسعه میدان آزادگان جنوبی کنار گذاشته شد. اخراج چینی‌ها از این میدان پس از یک دوره تهدید و اخطار صورت گرفت.
حالا باید سرنوشت میدان آزادگان در ایران و میدان مشترک با آن، یعنی میدان نفتی مجنون در عراق، به کجا ختم می‌شود.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۱۰-۰۵ ۰۸:۲۹:۲۶
فعلا که آقای زنگنه 3 سال دست روی دست گذاشته و فقط وعده و وعید میدن
 
نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵