کد مطلب: 77320
 
دو نتیجه متفاوت در اتریش و ایتالیا
گره خوردن سرنوشت اتحادیه اروپا به انتخابات
 
اروپا روزهای حساسی را پشت سر می‌گذارد. فرآیند خروج انگلیس از اتحادیه اروپا باید به زودی کلید زده شود و همین دیروز رفراندومی در ایتالیا برگزار شد که نتیجه آن به صورت غیرمستقیم ضربه بر پیکر پروژه «اروپای واحد» بود. در اروپا در یک سال آینده، انتخابات‌هایی برگزار می‌شود که ممکن است تبعات سیاسی و اقتصادی جدی برای سایر نقاط دنیا نیز به همراه داشته باشد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۱۵
اروپا روزهای حساسی را پشت سر می‌گذارد. فرآیند خروج انگلیس از اتحادیه اروپا باید به زودی کلید زده شود و همین دیروز رفراندومی در ایتالیا برگزار شد که نتیجه آن به صورت غیرمستقیم ضربه بر پیکر پروژه «اروپای واحد» بود. در اروپا در یک سال آینده، انتخابات‌هایی برگزار می‌شود که ممکن است تبعات سیاسی و اقتصادی جدی برای سایر نقاط دنیا نیز به همراه داشته باشد.
به گزارش نکونیوز، در اروپا دیروز یک انتخابات و یک رفراندوم با نتایج کاملاً متفاوت برگزار شد. اروپاگرایان و طرفداران وحدت اروپا در انتخابات ریاست جمهوری اتریش، نامزد راست افراطی را شکست دادند و در رفراندوم اصلاح قانون اساسی ایتالیا، مردم به این اصلاحات «نه» گفتند و متئو رنزی نخست‌وزیر این کشور حالا باید استعفا کند.
رفراندوم ایتالیا به صورت غیرمستقیم به نزاع بین اروپاگرایان و مخالفان عضویت در اتحادیه اروپا تبدیل شده بود. نخست‌وزیر ایتالیا خود را یکی از هواداران «اروپای واحد» معرفی می‌کرد و در مقابل وی جنبشی به نام «جنبش پنج ستاره» وجود داشت که یکی از خواسته‌هایش برگزاری رفراندوم در مورد ادامه عضویت ایتالیا در اتحادیه اروپاست.
هدف بی‌واسطه رفراندوم در ایتالیا، نه نشانه گرفتن عضویت این کشور در اتحادیه اروپا، بلکه اصلاح قانون اساسی و کاستن از اختیارات مجلس سنای این کشور بود. نخست‌وزیر می‌خواست با این اصلاحات، تمرکز بیشتری در فرآیند اعمال قدرت ایجاد کند و شرایطی را بوجود آورد که تصمیم‌گیری و اعمال قدرت، گرفتار فرآیندهای پیچیده و تو در توی قانون‌گذاری نشود. رنزی می‌گفت که این تغییرات به سریع‌تر شدن روند قانون‌گذاری و ثبات بیشتر دولت‌ها منجر خواهد شد. اهمیت این مسئله زمانی روشن می‌شود که بدانیم از زمان جنگ جهانی دوم تا کنون، بیش از ۶۰ دولت در ایتالیا عوض شده است.
جنبش پنج‌ستاره با مشخص شدن نتیجه رفراندوم در ایتالیا، خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام در ایتالیا شده است. در سال آینده میلادی، در فرانسه، آلمان و هلند نیز انتخابات برگزار می‌شود و احزاب مسلط اروپا بیم آن را دارند که نتایج این انتخابات به عروج راست افراطی و پوپولیسم بیانجامد.
بعد از انتخاب ترامپ و خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، راست افراطی بیش از هرچیز پروژه «اروپای واحد» را تهدید می‌کند. برخی در اروپا، نتیجه رفراندوم دیروز در ایتالیا را نه رأی منفی به اصلاحات قانون اساسی این کشور، بلکه رأی منفی به عضویت در اتحادیه اروپا قلمداد کرده‌اند.
با این حال در انتخابات ریاست‌جمهوری اتریش دیروز نتیجه‌ای کاملاً متفاوت رقم خورد. نامزد حزب راست افراطی اتریش در انتخابات ریاست جمهوری این کشور شکست خورد. نوربرت هوفر نامزد حزب آزادی اتریش در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری این کشور نتیجه انتخابات را به الکساندر فان دربلن واگذار کرد. فان دربلن به صورت مستقل در این انتخابات شرکت کرده بود و حزب سبز اتریش از وی حمایت کرده بود. معاون صدر اعظم آلمان، از نتیجه انتخابات اتریش به عنوان «پیروزی تعقل بر پوپولیسم» یاد کرد.
انتخابات یک سال آینده در اتحادیه اروپا، تبدیل به انتخاباتی بر سر سرنوشت این اتحادیه و پول واحد آن شده است. در صورتی که در این انتخابات احزاب راست افراطی پیروز شوند، وحدت اروپا و پول واحد آن به صورت جدی تهدید خواهد شد. در ابعاد جهانی نیز، پیروزی راست افراطی به معنای حرکت دولت‌ها به سمت اقتصادهای ملی و حمایت‌گرایی و دور شدن از جهانی‌سازی خواهد بود.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵