کد مطلب: 53650
 
تأثیر توافق هسته ای ایران بر بازارهای نفت جهان چیست؟
پنج پرسش و پاسخ درباره نفت ایران
 
علی رغم تلاش هایی برای شکست توافق هسته ای، این توافق معامله ای تمام شده محسوب می شود.
تاریخ انتشار : جمعه ۲۷ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۲۹
علی رغم تلاش هایی برای شکست توافق هسته ای، این توافق معامله ای تمام شده محسوب می شود.
به گزارش گروه ترجمه نکونیوز،هرچند تحلیل گران به اتفاق آرا معتقدند که رفع تحریم ها موجب عرضه بیشتر نفت در بازار می شود، عقاید آنها در خصوص زمانبندی و تأثیر این موضوع متفاوت است. مروری بر برخی پرسشها درباره نفت ایران و پاسخهای مربوط به آن می تواند فرآیند تاثیر توافق هسته ای بر بازارهای نفت جهان را به طور آشکارتری نشان دهد.
سوال اول : نفت خام ایران چه زمانی وارد بازار می شود؟
نویسنده رویترز John Kemp گزارش داده است که بازگشت ایران به سطح قبلی صادرات نفت خام چند سال به طول خواهد انجامید. در حال حاضر ایران مجوز حقوقی صادرات به برخی کشورهای خاص را دارد. آژانس بین المللی انرژی در ژوئن ۲۰۱۴ اعلام کرد صادرات ایران در آن سال ۲۸ درصد افزایش داشته است.
سوال دوم : ایران چقدر نفت خام ذخیره کرده است؟
بسیاری بر این اعتقادند که ایران در حال حاضر مقادیر انبوهی نفت خام بر روی کشتی ها ذخیره کرده است اما بر روی کیفیت و کمیت نفت خام قابل فروش توافق ندارند. تخمین ها از میزان ذخایر نفت خام ایران از ۵۱ میلیون بشکه تا ۷ میلیون بشکه متغیر است. از آنجا که میزان ذخایر نفت خام ایران به طور رسمی و دقیق اعلام نشده است، کارشناسان از طریق شمارش نفتکش های شناور و میزان فرورفتگی آنها در آب این مقادیر را تخمین زده اند. هر چه نفتکش پایین تر برود یعنی نفت بیشتری در خود جای داده است. مقامات ایران وعده داده اند که به محض رفع تحریم ها، ذخایر هیدروکربنی خود را در بازار عرضه می کنند.
سوال سوم : کیفیت نفت ایران چگونه است؟
برخی کارشناسان نفتی این پرسش را مطرح کرده اند که آیا پالایشگاه ها قادر به فرآوری بخش اعظمی از ذخایر ایران خواهند بود؟ مقامات ایرانی اظهار کرده اند که بخش اعظم محصولات هیدروکربنی در انبار های شناور، میعانات پر چگال هستند. از آنجا که میعانات ایران حاوی سولفور و جیوه سمی زیادی هستند چندان بر تقاضای بازار های صادراتی که از نفت خام سبک و شیرین امریکا بهره می برند، تأثیرگذار نخواهند بود.
سوال چهارم : توافق هسته ای ایران چگونه بر صادرات نفت خام امریکا تأثیر خواهد گذاشت؟
این روزها کنگره تنها درگیر توافق هسته ای با ایران نیست بلکه مشغول رفع ممنوعیت صادرات نفت خام امریکا نیز می باشد. بسیاری از تحلیل گران سیاسی حدس می زنند که کنگره تحت فشار بیشتری برای رفع ممنوعیت صادرات به علت توافق ایران قرار بگیرد.
سوال پنجم : سرمایه گذاری خارجی با چه سرعتی پس از رفع تحریم ها وارد ایران می شوند؟
دهه ها خلأ سرمایه گذاری در زیرساخت، اکتشاف و تولید بالادستی، میان دستی و توسعه و نگهداری بخش پایین دستی به این معنی است که ایران به جذب میلیارد ها دلار سرمایه خارجی نیاز دارد تا بتواند سطح صادرات خود را به دوره پیش از تحریم ها برساند. این در حالی است که سرمایه گذاران احتمالا نهایت دقت و وسواس خود را پیش از شروع به سرمایه گذاری در خصوص مشکلات و موانع بالقوه حقوقی و مالی به خرج خواهند داد.
ترجمه: نعیم نوربخش - نکونیوز
منبع: Forbes

Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵