کد مطلب: 70020
 
اعتراض به صندوق بین المللی پول
 
دولت آذربایجان افزون بر انتقاد از عدم واکنش صحیح صندوق بین المللی پول به سقوط قیمت نفت اعلام کرد که بسیاری از کشورهایی که دارای منابع غنی انرژی هستند برای وام گیری سراغ این صندوق نمی روند.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۸ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۲۶
دولت آذربایجان افزون بر انتقاد از عدم واکنش صحیح صندوق بین المللی پول به سقوط قیمت نفت اعلام کرد که بسیاری از کشورهایی که دارای منابع غنی انرژی هستند برای وام گیری سراغ این صندوق نمی روند.

به گزارش روزنامه فایننشال تایمز، سمیر شریفف، وزیر امور مالی آذربایجان گفت: صندوق بین امللی پول اعلام کرده که کاهش قیمت نفت تأثیر مثبتی بر اقتصاد جهانی خواهد داشت، اما این هنوز اتفاق نیفتاده است؛ طلب کمک مالی از صندوق بین المللی پول برای برخی کشورها ننگ محسوب می شود و این سبب شده که بسیاری از آنها حتی برای دریافت وام برای رفع مشکلات بسیار کوچک خود به این صندوق مراجعه نکنند.

حتی در بحبوحه افت قیمت جهانی نفت، تعداد زیادی از کشورها به دلیل بهره پایین وامهای بانک جهانی از گرفتن وام فوری از صندوق بین المللی پول خودداری کردند. بانک جهانی هفته گذشته اعلام کرد که مجموع مبلغ وام اعطا شد در سال مالی جاری تا پایان ماه ژوئن بالغ بر ٦١ میلیارد دلار بوده که نشان دهنده افزایش تقاضا برای این بانک است.

آذربایجان که ٩٥ درصد از صادرات آن را مواد هیدروکربری تشکیل می دهد، مبلغ چهار میلیارد دلار وام در سال جاری میلادی از این صندوق و بانک جهانی دریافت کرد.

شریفف اعلام کرد آذربایجان که بدهکاری چندانی ندارد و در عوض موجودی صندوق ذخایر ارزی آن به ٣٤ میلیارد دلار می رسد هرگز نیازی به ضمانت پرداخت وام ندارد؛ اما در عوض صندوق بین المللی پول می توانست به این کشور وام با بهره پایین تری (کمتر از هفت درصد) ارائه کند.

صندوق بین المللی پول نیز این مسئله را به فوری بودن وام برای ایجاد تسهیلات جدید در پی بحران مالی جهانی سال ٢٠٠٨ میلادی ربط داد. این تسهیلات را کشورهایی چون مکزیک و کنیا استفاده کردند.

آذربایجان از جمله کشورهایی محسوب می شود که افت قیمت نفت تأثیر چندانی بر وضعیت آن نمیگذارد، اما پس از کاهش یک شبه بهای ارز این کشور در ماه دسامبر، متحمل ٣,٤ درصد دکود اقتصادی در نیمه اول سال جاری میلادی شد.

این وزیر اعلام کرد: اگرچه باکو به منظور اخذ وام پنج میلیارد دلاری برای تأمین سرمایه یک پروژه خط لوله که گاز دریای خزر را برای اولین بار به طور مستقیم به اروپا منتقل می کند با چندین موسسه مالی بین المللی در حال گفتگو است، این کشور حتی بدون گرفتن این وام نیز قادر است سهم سرمایه گذاری خود در این پروژه را که به ١٣ میلیارد دلار می رسد، تأمین کند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵