کد مطلب: 88850
 
آیا ایران از پاکستان شکایت می کند؟
 
در حالی که پاکستانی‌ها اعلام کرده‌اند برای واردات گاز از ایران پول ندارند، شواهد نشان می‌دهد حاضرند LNG قطر را که نسبت به واردات گاز از خط لوله قیمت بیشتری دارد را ۳۵ درصد گران‌تر خریداری کنند.
تاریخ انتشار : جمعه ۲۳ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۲
در حالی که پاکستانی‌ها اعلام کرده‌اند برای واردات گاز از ایران پول ندارند، شواهد نشان می‌دهد حاضرند LNG قطر را که نسبت به واردات گاز از خط لوله قیمت بیشتری دارد را ۳۵ درصد گران‌تر خریداری کنند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس ۱۵ سال پیش مذاکره صادرات گاز ایران به پاکستان در حالی آغاز شد که در آن زمان تصمیم براین بود خط لوله‌ای با عنوان خط لوله صلح میان ایران، پاکستان، هند و در نهایت چین احداث شود تا گاز ایران از عسلویه به آسیای شرقی برسد.

در سال ۲۰۰۲ یعنی زمان مذاکرات اولیه شاید کمتر کسی فکر می‌کرد که صادرات گاز ایران به پاکستان در قالب خط لوله صلح، به سنگ بزرگی به عنوان تحریم برخورد کند و امروز که در سال ۲۰۱۷ به سر می بریم فقط سهم ایران در احداث خط لوله صادرات گاز به پاکستان انجام شده باشد.

سال‌های پایانی دولت هشتم در حالی آغاز رایزنی‌های اولیه ایران و پاکستان بود که در نهایت در سال‌های اول دولت نهم مذاکره ایران و پاکستان به نتیجه رسید و قرار بود در سال ۸۶ قرارداد صادرات گاز ایران به پاکستان در قالب خط لوله صلح امضا شود.

اما پس از کش و قوس هایی، اوایل سال ۸۸ بود که قرارداد صادرات گاز ایران به پاکستان میان روسای جمهور دو کشور امضا و در نهایت مقرر شد ۱۱۰۰ کیلومتر از این خط لوله در ایران و ۱۰۰۰ کیلومتر در پاکستان احداث و روزانه ۶۰ میلیون مترمکعب گاز از طریق این خط لوله ۵۶ اینچی به پاکستان صادر شود.

پس از آنکه امضای این قرارداد در صدر اخبار رسانه‌های خارجی قرار گرفت، فشارهای آمریکا به پاکستان به منظور لغو قرارداد صادرات گاز ایران به این کشور تشدید شد؛ به طوری که در تاریخ ۱۴ سپتامبر سال ۲۰۰۹ مجله تایم در یادداشتی با عنوان «چرا پاکستان کمک نمی کند؟» مسئولان این کشور را به دلیل امضای این قرارداد مواخذه کرد.

با تمام این فشارها کار احداث خط لوله صادرات گاز ایران به پاکستان از سال ۸۸ توسط قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا آغاز شد و به اتمام رسید. اما همواره تاکنون مسئولان پاکستانی به دلایل مختلف ازجمله نداشتن منابع مالی کار ساخت این خط لوله را به تعویق انداخته اند و این درحالی است که این کشور درحال وارد کردن گاز مایع (LNG) از کشور قطر است.

پاکستانی‌ها می‌گویند پولی برای پرداخت بهای گاز ایران را ندارند و بارها گفته‌اند هزینه ساخت خط لوله واردات گاز از ایران بسیار زیاد است که به استناد اطلاعات مندرج در رسانه‌های بین المللی، این کشور گاز مورد نیاز خود را از قطر ۳۵ درصد گران‌تر از گاز ایران خریداری می‌کند و بنابراین گفته پاکستانی‌ها که ما پولی برای ساخت خط لوله واردات گاز از ایران نداریم کمی غیر قابل باور است. حتی این نکته که از قول مسئولان ایرانی از جمله وزیر نفت نیز بیان شده است که پاکستان برای پرداخت بهای گاز خود پول ندارد نیز با توجه به پرداخت هزینه سوخت مایع و پرداخت پول خرید LNG از قطر منطقی به نظر نمی‌رسد.

بر اساس این گزارش، اگر اراده‌ای وجود داشته باشد وزارت نفت می‌تواند براساس بند Take Or Pay به دلیل توقف واردات گاز از ایران از سوی پاکستانی‌ها به داوری بین‌المللی شکایت کرده و خسارت قابل توجهی دریافت کند. کاری که درباره قرارداد گازی با ترکیه نیز در سال‌های گذشته چندین بار انجام شده است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵