کد مطلب: 59500
 
زوایای پنهان حاکمیت دود بر شهر تهران
 
بنزین وارداتی با اکتان ۹۵ با نفتا ترکیب و پس از رساندن به بنزین با استاندارد یورو۲ عرضه می‌شود، بنابراین باید از مسئولان پالایش و پخش پرسید بنزین وارداتی دارای چه استانداردی است.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۰۴
بنزین وارداتی با اکتان ۹۵ با نفتا ترکیب و پس از رساندن به بنزین با استاندارد یورو۲ عرضه می‌شود، بنابراین باید از مسئولان پالایش و پخش پرسید بنزین وارداتی دارای چه استانداردی است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس مدارس شهر تهران برای سومین روز متوالی به دلیل آلودگی هوا تعطیل شد.

این اقدام در حالی صورت گرفت که مسئولان سازمان محیط زیست و وزارت نفت از دو سال قبل، علت آلودگی هوای تهران و کلانشهرها را عرضه بنزین پتروشیمی عنوان و اعلام کردند قرار است به جای بنزین تولید داخلی که با استفاده از ریفورمیت پتروشیمی‌ها در پالایشگاه‌ها به استاندارد یورو۴ می‌رسید اقدام به واردات بنزین با استاندارد یورو۴ کنند.

از این جهت تولید بنزین یورو۴ در داخل کشور قطع و مقرر شد تا واردات بنزین یورو۴ آغاز شود به طوری که در سال جاری واردات بنزین به میانگین روزانه ۸.۵ میلیون لیتر رسید که نسبت به سال گذشته بیش از ۱۰۰ درصد رشد داشته است.

مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران اخیرا اعلام کرده استانداردهای موجود در بنزین تولیدی در کشور از سوی اداره استاندارد، شهرداریها و سازمان کنترل کیفیت هوا چک و برای اطمینان بیشتر به صورت تصادفی از این محصول نمونه برداری و به آزمایشگاه‌های معتبر بین المللی در کشورهایی همچون آلمان فرستاده می شود.

سعید محجوبی اضافه می کند بنزین وارداتی به کشور براساس استانداردهای زیست محیطی بین المللی و با عدد اکتان ٩٥ با نفتای تولیدی مخلوط و با اکتان ٨٧ به عنوان بنزین معمولی عرضه می شود، از سوی دیگر همه بنزین‌های وارداتی به کشور باید استانداردهای سازمان بین المللی SGS را داشته باشد.

این گزارش حاکی است با بررسی مصاحبه مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی که با سایت اطلاع رسانی وزارت نفت (شانا) انجام شد، باید گفت این مقام مسئول در هیچ جای مصاحبه صحبت از استاندارد بنزین وارداتی نمی‌کند و تنها به همان جمله که عدد اکتان بنزین وارداتی ۹۵ است اکتفا می کند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد گفته مسئولان مربوطه مبنی بر اینکه بنزین وارداتی دارای استاندارد یورو۴ است تنها یک ادعا است که ارگان مسئول (سازمان استاندارد) این ادعا را تایید نمی کند.

یادآور می شود طبق مصوبه ۹۳/۲/۱۹ شورای عالی استاندارد تکلیف نظارت بر بنزین وارداتی برعهده سازمان استاندارد است اما تا کنون سازمان استاندارد هیچ گونه اظهار نظری مبنی بر اینکه بنزین وارداتی دارای استاندارد یورو۴ است نکرده است.

بنابراین اظهارات سعید محجوبی و یا هر فرد مسئول دیگر در شرکت ملی پالایش و پخش در خصوص اینکه بنزین وارداتی دارای استاندارد یورو۴ است را نمی توان پذیرفت زیرا قانون وظیفه اظهار نظر در این مورد را به سازمان استاندارد واگذار کرده است.

از طرف دیگر مسئولان شرکت ملی پالایش و پخش فراورده‌های نفتی مدعی هستند که در ۸ کلانشهر بنزین با استاندارد یورو۴ عرضه می شود و حتی یکی از مسئولان شرکت ملی پخش به خبرنگار فارس گفت هم اکنون در تهران ۱۲.۵ میلیون لیتر بنزین یورو۴ عرضه می شود.

این گزارش اضافه می‌کند پیگیری‌های خبرنگار فارس حاکی است ۷۰ درصد از بنزین وارداتی در انبارهای شرکت ملی پخش فراورده های نفتی با نفتا مخلوط شده تا به استاندارد یورو۲ برسد و بخشی دیگر از این بنزین نیز برای اکتان افزا به پالایشگاه ها تحویل داده می شود. که البته در مصاحبه سعید محجوبی با سایت شانا به ان اشاره شده است.

بنابراین به طور قطع می توان گفت بنزین وارداتی نه تنها دارای استاندارد یورو۴ نیست بلکه از استاندارد یورو۲ نیز بی بهره است و در داخل کشور به این استاندارد می رسد.

اگر این گفته خبرنگار فارس صحیح نیست باید از مسئولان شرکت ملی پالایش و پخش پرسید چرا بنزین وارداتی با نفتا ترکیب می‌شود و اکتان آن از ۹۵ به ۸۷ تقلیل می یابد؟

موضوع دیگری که باید به آن اشاره کرد طبق آمارها و اطلاعات شرکت ملی پالایش و پخش علی رغم آنکه مسئولان این شرکت مدعی هستند عرضه بنزین یورو۴ در ۸ کلانشهر صورت می‌گیرد اما در هیچ کدام از این کلان شهرها بنزین یورو۴ عرضه نمی شود بلکه بنزین عرضه شده در واقع بنزین اصلاح شده است.

در اینجا باید گفت مصرف بنزین در ۸ کلانشهر حدود ۴۰ میلیون لیتر است و همانطور که پیشتر گفته شد حدود ۱۳ میلیون لیتر بنزین در تهران مصرف می شود و در حال حاضر تنها پالایشگاه امام خمینی اراک قابلیت تولید بنزین با استاندارد یورو۴ را دارد. طبق گفته مسئولان شرکت ملی پالایش و پخش بخش عمده‌ای از این بنزین تولید در تهران مصرف می شود بنابراین اگر قبول کنیم در تهران بنزین با استاندارد یورو۴ عرضه می شود باید از مسئولان شرکت ملی پخش پرسید که در ۷ کلان شهر دیگر چه نوعی بنزینی عرضه می شود؟ و آیا بنزین اصلاح شده را می توان به عنوان بنزین با استاندارد یورو۴ معرفی کرد؟

بررسی شاخص های بنزین اصلاح شده نشان می دهد با استنادارد تکلیفی ۴۹۰۴ که شاخص های بنزین یورو۴ را نشان می دهد مغایر است بنابراین نمی توان گفت در ۸کلانشهر بنزین یورو۴ عرضه می شود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵