کد مطلب: 40140
 
درآمدهای مالیاتی جایگزین درآمد نفتی کشور
 
یکی از منابع مطمئن درآمدی که می تواند جایگزینی مناسب برای درآمدهای پرنوسان نفتی باشد، درآمدهای مالیاتی است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۳۴
یکی از منابع مطمئن درآمدی که می تواند جایگزینی مناسب برای درآمدهای پرنوسان نفتی باشد، درآمدهای مالیاتی است.

به گزارش شانا، علی طیب نیا امروز (چهارشنبه ٢٦ آذر ماه) در پیامی به همایش سیاستهای مالی و مالیاتی ایران، بر ضرورت توجه همزمان به افزایش درآمدهای مالیاتی و رونق کسب و کار تاکید کرده است.

در این پیام آمده است: هم اکنون عمده منبع درآمدی اداره کشور و بودجه عمومی دولت از طریق درآمدهای نفتی تامین می شود به طوری که در سالهای اخیر، سهم بالای منابع نفتی از درآمدهای عمومی دولت، اثرهای محدودکننده ای بر مالیه دولت داشته است.

از این رو توجه به سهم درآمدهای غیرنفتی در نظام درآمدی دولت می تواند راهنمایی مناسب برای سیاستگذاری در زمینه افزایش سهم منابع مالیاتی به عنوان منبع پایدار در ترکیب منابع درآمدی دولت باشد.

طیب نیا در این بیانیه یادآور شد: دولت مصمم است با توجه به سیاستهای ابلاغی در اسناد بالادستی و با نگرش علمی به مسائل مختلف در عرصه های اقتصادی کشور، تغییرهای اساسی در این عرصه ایجاد کند.

در این مسیر در حوزه نظام مالیاتی اگرچه تلاشها و اقدامهای قابل توجهی در دو دهه اخیر برای توسعه نظام مالیاتی کشور انجام شده است که با هیچ برهه ای از تاریخ اقتصاد ایران قابل قیاس نیست، با این وجود مالیات هنوز به جایگاه واقعی خود در اقتصاد به عنوان یک ابزار تامین مالی پایدار برای دولت و ابزار سیاستگذاری اقتصادی دست نیافته است. این مسئله جدای از مشکلاتی که گریبانگیر نظام مالیاتی است، به نقش پررنگ درآمدهای نفتی در اقتصاد باز می گردد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان این که این مشکل ساختاری سبب شده است که نه تنها نقش مالیات و تاثیرهای اقتصادی آن مورد غفلت قرار گیرد، بلکه مالیات حتی به منزله ابزار مناسب تامین بودجه نیز نقش مطلوب خود را ایفا نکند، تصریح کرده است: معافیت بخش قابل توجهی از اقتصاد کشور که هم اکنون و براساس برآوردها بالغ بر ٤٣ درصد کل تولید ناخالص داخلی را شامل می شود، پایین بودن نقش مالیات در اقتصاد کشور، نسبت پایین مالیات به تولید ناخالص داخلی، سهم اندک مالیات در تامین مالی هزینه های جاری دولت و نسبت پائین مالیات به درآمدهای عمومی دولت جملگی از کمرنگ بودن جایگاه مالیات در اقتصاد کشور حکایت دارد.

طیب نیا با اشاره به این که درآمدهای مالیاتی، یکی از منابع مطمئن درآمدی جایگزینی مناسب برای درآمدهای پرنوسان نفتی به شمار می رود، عنوان کرده است: مالیات دو اثر عمده و فزاینده دارد که نباید از نظر دور داشت، نخست توجه به مالیات جز با رونق تولید داخلی میسر نیست که همین توجه منجر به توجه مضاعف به توانمندیهای تولید داخلی می شود، دوم رونق کسب و کار و تولید داخلی خود منجر به افزایش پایه مالیاتی و به تبع آن رشد درآمدهای مالیاتی می گردد، از این رو توجه به مالیات به توجه مضاعف به تولید داخلی نیز منجر می شود و بالعکس.

در بخش دیگری از این پیام آمده است: لازمه رشد اقتصادی کشور انجام سرمایه گذاری است و سرمایه گذاری نیز در صورتی محقق می شود که محیط مناسب و امنیت لازم برای آن فراهم باشد.

محیط مطلوب جهت انجام سرمایه گذاری تحت تاثیر عوامل مختلفی است.

شرایط کلان اقتصادی و ثبات آن جهت گیریهای سیاست داخلی و خارجی، تضمین حقوق مالکیت، سیاستهای دولت در قبال فعالیتهای تولیدی و بخش خصوصی، شرایط بازار کار، ایجاد زیرساختها، میزان سهولت در تامین مالی، ثبات و شفافیت در قوانین و در نهایت سیاست گذاریهای مالیاتی از جمله عوامل موثر بر تصمیمهای سرمایه گذاران و در نتیجه رشد اقتصادی کشور است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵