کد مطلب: 62498
 
"نکونیوز" بررسی می کند:
چهار اولویت مدیرعامل جدید پتروشیمی
 
انتخاب مرضیه شاهدایی به عنوان مدیرعامل جدید شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران، اگرچه از این لحاظ که معنای توجه وزیر نفت به نقش زنان در وزارت نفت و همچنین تزریق نیروی جوانی به صنعت است حایز اهمیت به نظر می رسد اما مدیرعامل جدید، راه ختی پیش رو دارد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۳۹
انتخاب مرضیه شاهدایی به عنوان مدیرعامل جدید شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران، اگرچه از این لحاظ که معنای توجه وزیر نفت به نقش زنان در وزارت نفت و همچنین تزریق نیروی جوانی به صنعت است حایز اهمیت به نظر می رسد اما مدیرعامل جدید، راه ختی پیش رو دارد.
به گزارش نکونیوز، خانم شاهدایی میراث دار صنعتی شده که طی سالهای اخیر، با خصوصی سازی نادرست، تکته تکه شده و قدرتی را که سزاوار آن است از دست داده است و از این جهت راه دشواری در پیش دارد. هرچند که مدیرعامل جدید، صنعت پتروشیمی را به خوبی می شناسد. اما اگر بخواهیم اولویت های فعالیت او را برای دوره جدید در نظر بگیریم به چهار اولویت اصلی می رسیم:
۱-تامین خوراک : مهمترین وظیفه صنعت پتروشیمی پس از خصوصی سازی و کاهش تصدی گری، تامین خوراک واحدهای پتروشیمی است. در این مسیر هرچند قیمت خوراک به تازگی تعیین شده اما چگونگی تغییر آن در مقاطع زمانی و تعیین دقیق آن در شرایط فعلی در مورد خوراک گازی و همچنین چگونگی ارائه خوراک مایع به پتروشیمی ها که به تازگی انتقاداتی را موجب شده، می تواند در درازمدت، مشکل ساز باشد. خوراک پتروشیمی برای برخی واحدها، حاوی رانت است و همین امر تعیین قیمت خوراک را با دشواری مواجه می سازد. به نظر می رسد مدیرعامل جدید، اولویت نخست خود را باید در تامین مناسب و به هنگام خوراک برای پتروشیمی ها قرار دهد.
۲-تامین زیرساختها : هرچند احداث مجتمع های پتروشیمی، به بخش خصوصی واگذار شده و شرکت ملی صنایع پتروشیمی، آنگونه که وزیر نفت اعلام کرده، نه می خواهد و نه طبق قانون می تواند در این امر مشارکت کند، اما همچنان تامین زیرساختها و زیربناهای لازم برای احداث مجتمع های پتروشیمی که با ملاحظاتی همچون مکان یابی مناسب با توجه به دسترسی به خوراک و مبادی مصرف همچون صنایع پایین دستی و حتی صادرات همراه است، بر عهده شرکت ملی صنایع پتروشیمی است. لذا مدیریت جدید پتروشیمی باید در این امر فعالانه تر عمل کند تا همچون برخی مقاطع زمانی، شاهد احداث مجتمع های پتروشیمی در هر نقطه بر اساس وعده هایی همچون ایجاد اشتغال و ... نباشیم.
۳-توسعه صنایه تکمیلی : تقویت و توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی در مقطعی چندان مورد توجه قرار نگرفته بود درحالیکه ایجاد اشتغال در پتروشیمی در واقع نه از طریق صنایع بالادست، بلکه در صنایع پایین دست صورت می گیرد و به عبارت دیگر، بخش بالادست پتروشیمی، نه نقطه پایان، بلکه نقطه آغاز برای سرمایه گذاری، ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی در مناطق است. به نظر می رسد شرکت ملی صنایع پتروشیمی می تواند با برنامه ریزی دقیق، نقش بیشتری در توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی بر عهده بگیرد و از این طریق، هم به هدایت صنایع بالادست از منظر تامین خوراک صنایع پایین دست بپردازد و هم به رونق اقتصادی و اشتغالزایی در کشور مدد رساند.
۴-جذب سرمایه خارجی : هرچند واگذاری ها، دست شرکت ملی صنایع پتروشیمی را در توسعه پتروشیمی ها بسته است، اما جذب سرمایه خارجی منافاتی با وظایف ان پی سی ندارد. در شرایطی که بسیاری از فعالان بخش خصوصی داخلی از سرمایه کافی برای احداث تعداد زیادی مجتمع پتروشیمی در یک زمان بهره مند نیستند، شرکت ملی صنایع پتروشیمی می تواند در دوره پسابرجام، از فرصت حضور سرمایه گذاران خارجی برای توسعه صنعت پتروشیمی در کشور استفاده کرده و با هدایت سرمایه ها و ایفای نقش مدیریتی، رونق را به این صنعت در دوره رکود صنایع کشور، بازگرداند. 
شهاب کاشفی
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵