کد مطلب: 87248
 
سوخت یاب، سد راه قاچاقچیان سوخت
 
دستگاه سوخت یاب الکترو مغناطیسی می تواند هرگونه فرآورده نفتی جاسازی شده در کف یا سقف کامیون را از فاصله سه متری تا 300 متری شناسایی کند.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۲۲
دستگاه سوخت یاب الکترو مغناطیسی می تواند هرگونه فرآورده نفتی جاسازی شده در کف یا سقف کامیون را از فاصله سه متری تا 300 متری شناسایی کند.

«قاچاق» واژه ای با حروفی کم اما آثارتخریبی فراوان؛ پدیده ای شوم که آسیب هایی جدی و گسترده برپیکره اقتصاد ملی کشور وارد و فعالیت های اقتصادی،سیاسی،اجتماعی و فرهنگی را متاثرازخود کرده است.
برای این واژه پنج حرفی در فرهنگ لغت، معانی مختلفی عنوان شده که «ربودن، عمل پنهانی و گریزان بودن» از آن جمله است، اما در اصطلاح گمرکی، منظوراز آن «تقلب درنقل وانتقال بدون پرداخت عوارض گمرکی وسود بازرگانی» است.
برپایه این تعریف تخصصی، هرکالای وارداتی به کشور، بدون ثبت معاملات قانونی آن از سوی دولت، ممنوع است و قاچاق محسوب می‏ شود.
وجود برخی نقاط ضعف دراقتصاد کشوربه لحاظ وابستگی به درآمدهای نفتی، اتکا به مصرف اقلام وارداتی، همچنین وابستگی بسیاری از صنایع به قطعات وفناوری، این فرصت را برای کشورهای سلطه گر ایجاد کرده است تا آنها نیزازحربه فشار وتحریم اقتصادی استفاده کنند.
مقام معظم رهبری به منظور مقابله با این توطئه بیگانگان، موضوع «اقتصاد مقاومتی» را مطرح کرده اند که تحقق آن در گرو برنامه‏ریزی برای رفع نقایص موجود در اقتصاد و اصلاح و بهبود آنهاست.
مبارزه با قاچاق به عنوان یکی از ابزارهای اصلاح نقاط ضعف اقتصاد، سال هاست که از سوی دستگاه های مسئول در این حوزه پیگیری و تلاش می شود تا با به کارگیری شیوه ها و تجهیزات مختلف و به روز، این پدیده شوم نابود شود.
به تازگی درپایانه مرزی «سرو» در آذربایجان غربی، کاوشگری با نام «سوخت یاب الکترومغناطیس» به کار گرفته شده که توانسته است در کاهش قاچاق فرآورده به وسیله کامیون های خارجی (ترکیه - عراق) نقش 100 درصدی ایفا کند. به منظور آگاهی ازعملکرد این دستگاه سوخت یاب الکترو مغناطیس، «هفته نامه مشعل» با احمد مجرد، مدیر شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه آذربایجان غربی (ارومیه) گفت وگو کرده است.
مدیر شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه آذربایجان غربی گفت: دستگاه سوخت یاب، نقش مهمی در جهت ارتقای سلامت اداری کارکنان عملیاتی و کاهش بسیار محسوس قاچاق دارد؛ ضمن این که ازسوء استفاده های احتمالی در این زمینه نیز جلوگیری می کند.
مجرد افزود: دستگاه سوخت یاب به کمک اثرهای «الکترواستاتیک» و شبیه سازی آن روی آنتن دستگاه، مواد سوختی پنهان را آشکار می سازد و بر اساس نیاز کاربر، این مواد پنهان را از یک لیتر تا یکهزار لیتر و بیشتر شناسایی می کند.
مدیر شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه آذربایجان غربی ادامه داد: دستگاه سوخت یاب مغناطیسی که هم اکنون در مرز سرو مورد استفاده قرار گرفته، به وسیله یکی از شرکت های دانش بنیان استان آذربایجان غربی طراحی، ثبت اختراع و ساخته شده است و مشابه خارجی هم ندارد. فناوری ساخت این کاوشگر(دستگاه سوخت یاب) ثبت اختراع جهانی شده و گواهی ثبت اختراع بین المللی آن تا 20 سال آینده به نام مهندس گلشنی است.
وی اضافه کرد: دستگاه سوخت یاب الکترو مغناطیسی که از 15 اردیبهشت ماه امسال در کنترل فروش مرزی جایگاه سرو به کار گرفته شده است، می تواند هرگونه فرآورده نفتی جاسازی شده در کف یا سقف کامیون را از فاصله سه متری تا 300 متری شناسایی کند.
مجرد بیان داشت: این دستگاه همچنین قابلیت آن را دارد که از پشت هر گونه مانع یا حایل داخل باک، مقدار سوخت را در کمتر از پنج ثانیه به کاربر اعلام کند. ساخت دستگاه سوخت یاب الکترومغناطیسی، همچنین این امکان را ایجاد کرده است که بتوان افزون بر روش های الکترواستاتیک، از اثر و خاصیت دو قطبی های الکتریکی، برای شناسایی و غلبه بر استتار مواد نفتی پنهان استفاده کرد.
مدیر شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه آذربایجان غربی با بیان این که برای جست و جوی مواد پنهان، روش هایی متداول وجود دارد که ارسال امواج، تابش لیزر، تابش امواج سونار و اشعه ایکس از آن جمله است، گفت: در بیشتر این روش ها اگر نمونه مورد جست و جو با مواد ویژه ای استتار شده باشند؛ به طوری که نفوذپذیری امواج در آنها را نا ممکن کند، جست و جو با شکست رو به رو خواهد شد.
وی یادآور شد: روش های مزبور در فواصل دور کاربرد ندارد و تنها می توان یک نوع ماده را شناسایی کرد؛ در حالی که استفاده از دستگاه سوخت یاب الکترو مغناطیس، شناسایی مواد سوختی پنهان را از فواصل دور، حتی از داخل آب، خاک یا استتارهای دیگر امکان پذیر کرده است.
مجرد افزود: دستگاه های «ایکس ری» که در بیشتر گمرک های کشور استفاده می شود؛ قیمت بالای 10 میلیارد ریال دارد اما قیمت تمام شده دستگاه سوخت یاب در حدود 400 میلیون ریال بوده و برای جلوگیری از قاچاق سوخت نیز متناسب تر است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵