کد مطلب: 50888
 
نفت ارزان ایران، رویای غول‌های نفتی برای گذر از بحران
شرکت‌های خارجی در جستجوی «ال‌دورادو» در ایران
 
غول‌های نفتی جهان در شرایطی خود را برای ورود به ایران آماده‌ می‌کنند که به اعتقاد برخی کارشناسان، نفت ارزان ایران می‌تواند راه نجاتی برای گذر آنان از بحران سقوط بی‌سابقه قیمت نفت در بازارهای جهانی باشد، بحرانی که از یک سال پیش تاکنون شدت گرفته است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۱ تير ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۲۴
غول‌های نفتی جهان در شرایطی خود را برای ورود به ایران آماده‌ می‌کنند که به اعتقاد برخی کارشناسان، نفت ارزان ایران می‌تواند راه نجاتی برای گذر آنان از بحران سقوط بی‌سابقه قیمت نفت در بازارهای جهانی باشد، بحرانی که از یک سال پیش تاکنون شدت گرفته است.
به گزارش گروه ترجمه نکونیوز، خبرگزاری بلومبرگ می‌نویسد، شرکت‌های بین‌المللی نفت پس از برچیده شدن تحریم‌ها به سرعت به ایران بازخواهند گشت. شرایطی که به این کشور عضو اوپک کمک می‌کند تولید خود را تا پایان دهه دو برابر کند. این بخشی از سخنان پائولو اسکارونی، مدیر اجرایی سابق شرکت «انی» است.
اسکارونی گفته که شرکت‌های خارجی مشتاقانه در انتظار رسیدن به ذخایر فراوان و ارزان‌قیمت نفت ایران هستند و بر همین اساس این کشور می‌تواند تا سال ۲۰۲۰ میلادی، سطح تولید نفت خود را به سطح دهه ۱۹۷۰ میلادی (یعنی چیزی حدود شش میلیون بشکه در روز) برساند. اگرچه خطر بازگشت تحریم‌ها نیز وجود دارد. به‌گفته این مقام ایتالیایی، سرازیر شدن نفت ایران به بازارهای جهانی نفت که همین امروز هم متزلزل است، باعث خواهد شد که قیمت نفت تا پایان دهه همچنان پایین باقی بماند.
اسکارونی در تماس تلفنی با بلومبرگ گفته است: «ایران یکی از سه یا چهار کشوری است که بخشی از ال‌دورادوی نفتی در جهان است (الدورادو، نام افسانه ای شهر گمشده طلاست). در دنیای قیمت نفت که در حال حاضر نفت ارزش کمی دارد و احتمالا ارزش آن کمتر هم خواهد شد، تولید نفت ارزان از اهمیت بسیاری برخوردار است و این چیزی است که در مورد ایران می‌توان از آن مطمئن بود.»
خبرگزاری بلومبرگ می‌نویسد، با این حال بانک آمریکا پیش‌بینی کرده که با توجه به خطر بازگشت تحریم‌ها سرمایه‌گذاری شرکت‌های خارجی در ایران در این دهه همچنان محدود باقی بماند. به‌طوری که خروجی تولید نفت ایران در پایان دهه جاری (۲۰۲۰) میلادی به ۴.۵ میلیون بشکه نفت در روز برسد.
اسکارونی گفته است: «خطر بازگشت دوباره تحریم‌ها در صورت تخطی از بندهای توافق‌نامه هسته‌ای شرکت‌های خارجی را به جای سرمایه‌گذاری بر روی پروژه‌های جدید، بیشتر به سمت نوسازی و بازسازی سایت‌های موجود نفتی سوق می‌دهد.»
به گفته این مقام سابق شرکت انی، ایران برای جذب سرمایه‌گذاری باید شرایط قراردادهای نفتی خود را بهبود ببخشد، قراردادهایی که از گذشته باقی مانده و بار سرریز هزینه‌ها بر دوش شرکت‌های خارجی گذاشته شده است. 
ترجمه : بهاره محبی - نکونیوز
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵