کد مطلب: 82568
 
طرح‌های اشتغال‌زا اولویت دولت
 
تلاش و فعالیت دولت یازدهم در روزهای آغازین سال جاری در عرصه داخلی و خارجی نشان داد که دولت حتی در روزهای پایانی آخرین سال هم در مسیراقدام وعمل ، تولید ورونق اقتصادی در حرکت است.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۴ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۱
تلاش و فعالیت دولت یازدهم در روزهای آغازین سال جاری در عرصه داخلی و خارجی نشان داد که دولت حتی در روزهای پایانی آخرین سال هم در مسیراقدام وعمل ، تولید ورونق اقتصادی در حرکت است.


به گزارش ایرنا ، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در نخستین روزهای بهار سال جاری سه سفر استانی و یک سفر خارجی داشت که دستاوردهای آنها راه اندازی چندین طرح در جهت تولید واشتغالزایی و انعقاد چندین قرارداد خارجی بود .
به نظر می رسد با این اقدامات و دستاوردهای آن، در سال جاری که از سوی مقام معظم رهبری به عنوان اقتصاد مقاومتی ، تولید واشتغال نامگذاری شده با چشم اندازی روشنی مواجه خواهیم بود.
نخستین سفر رییس جمهوری به استان خراسان جنوبی بود که در این سفر 16طرح عمرانی و تولیدی با صرف هشت هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری به بهره برداری رسید تا تولید و اشتغال در شرق کشور رونق بگیرد.
افتتاح کارخانه سیمان باقِران با ایجاد اشتغال پایدار مستقیم و ‏غیرمستقیم برای 2 هزارو 350 نفر، ‏ بازدید از بخش های مختلف کارخانه سیمان باقران به عنوان بزرگترین و مهم ترین طرح اقتصادی استان خراسان جنوبی با ظرفیت ‏تولید یک میلیون تن سیمان در سال اولین افتتاح طرح اقتصاد مقاومتی در سال 96 بود.
این طرح که یکی از ٣٦ طرح مهم در راستای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی در کشور است با ‏هدف ایجاد اشتغال پایدار برای ٣٥٠ نفر به طور مستقیم و حدود 2 هزار نفر غیرمستقیم، تثبیت جمعیت ‏در نوار مرزی، ایجاد توسعه در یکی از محروم ترین نقاط کشور و ایجاد بازار صادراتی مناسب با حضور رئیس جمهوری به ‏بهره برداری رسید.‎
سفر دوم رییس جمهوری استان کردستان بود که همزمان با این سفر 23 پروژه اقتصادی و زیربنایی در جهت اشتغالزایی برای شش هزار و 481 نفر به بهره برداری رسید.
در این سفر حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی دستور افتتاح خط انتقال آبرسانی به شهر سقز از سد چراغ ویس، طرح شبکه آبیاری و زهکشی پایاب سد زیویه، طرح فاضلاب شهر سریش‌آباد، 4 طرح پست برق 63.20 کیلو ولت در شهرستان‌های استان و فاز اول شبکه آبیاری و زهکشی پایاب سد زیویه را صادر کرد .
همچنین هفت طرح مخابراتی در قالب 833 پروژه ایجادی و توسعه‌ای، اتصال 339 روستا به اینترنت پرسرعت، فاز یک توسعه تلفن ثابت در 57 روستای استان، طرح شرکت تولیدی کیمیا کاشت اطباء، طرح کنستانتره سنگ آهن شرکت صبا نور، طرح کنستانتره آهن شرکت کیمیا معادن سپاهان، 114 ایستگاه دیجیتال روستایی و دو استودیو مجهز به ویدئو وال، بخشی از قطعه 5 بزرگراه کرمانشاه – میاندوآب، 30 کیلومتر از راه‌های روستایی، 1172 واحد مسکن مهر و تونل انقلاب سنندج از دیگر طرح هایی بود که رییس جمهوری دستور آن را صادر کرد.
در ادامه این سفر به صورت ویدئو کنفرانس، سد قوچم و سد مخزنی چراغ ویس آبگیری شد و همزمان عملیات اجرایی لوله‌گذاری سامانه ژاوه به سورال و طرح احداث باند دوم گردنه صلوات‌آباد و احداث راه اصلی کامیاران – مریوان و باند دوم محور بیجار – زنجان، آغاز گردید.
رییس جمهور در جریان افتتاح این طرح ها ، با اشاره به پروژه‌های مربوط به وزارت نیرو، اظهار داشت: در سال گذشته حدود 900 میلیارد تومان در استان کردستان هزینه شده و در سال جاری نیز اعتباری بالغ بر 800 میلیارد تومان در این زمینه در نظر گرفته شده است.
در تعطیلات نوروزی سال جاری سومین سفر دولت به استان گیلان بود که در این سفر نیز 17 پروژه مهم استانی با سرمایه‌گذاری 2 هزار و 500 میلیارد تومان به منظور اشتغالزایی برای 3 هزار و 600 نفر افتتاح شد .
افتتاح دو پست اسکله بندر کاسپین در منطقه آزاد تجاری – صنعتی انزلی کشتی‌های 12 هزار تنی، راه‌آهن قزوین به رشت در سال جاری و همچنین رشت به آستارا از دیگر طرح هایی بود که با حضور رییس جمهوری به بهره برداری رسید.
رییس جمهوری در این ایام یک سفر خارجی نیز داشت که خروجی آن امضای چهارده سند همکاری میان ایران وروسیه در حوزه های سیاسی، اقتصادی، قضایی و حقوقی و علمی و فرهنگی بود .
موافقتنامه انتقال محکومین بین دولت جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه، پروتکل اصلاح موافقتنامه معاضدت در پرونده های جزائی و مدنی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه، موافقتنامه لغو روادید گروهی گردشگری بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت فدراسیون روسیه، یادداشت تفاهم همکاری وزارت نیروی جمهوری اسلامی ایران و وزارت نیروی فدراسیون روسیه در زمینه تجارت برق، یادداشت تفاهم همکاری در زمینه تربیت بدنی و ورزش میان وزارت ورزش و جوانان جمهوری اسلامی ایران و وزارت ورزش فدراسیون روسیه و یادداشت تفاهم در زمینه ساخت و ساز مسکن و خدمات عمومی بین وزارت راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران و وزارت ساخت و ساز، مسکن و خدمات عمومی فدراسیون روسیه از جمله این اسناد همکاری بود.
از دیگر اسناد همکاری که میان دو کشور به امضا رسید می توان به یادداشت تفاهم بین مرکز ملی تایید صلاحیت جمهوری اسلامی ایران و سرویس فدرال تایید صلاحیت فدراسیون روسیه، یادداشت تفاهم همکاری در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات بین وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی ایران و وزارت مخابرات و رسانه های جمعی فدراسیون روسیه، یادداشت تفاهم همکاری های راهبردی بین راه آهن جمهوری اسلامی ایران و راه آهن روسیه، یادداشت تفاهم بین سازمان انرژی اتمی ایران و شرکت دولتی انرژی اتمی روسیه (روس اتم) در زمینه حمل و نقل مواد هسته ای، یادداشت تفاهم میان شرکت ملی نفت ایران و هلدینگ زمین شناسی روسیه (روس گیالوگیا)، یادداشت تفاهم همکاری بین اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران و بنیاد روس کانگرس، یادداشت تفاهم همکاری بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت گازپروم روسیه در زمینه گاز و قرارداد پروژه برقی کردن خط ریلی گرمسار – اینچه برون و ارسال تجهیزات اشاره کرد.
همچنین با توجه به حضور همزمان نمایندگان بخش خصوصی کشورمان دراین سفر، بازرگانان و فعالان اقتصادی نیز جلسه مشترک و مذاکرات متعددی در حوزه‌های مختلف داشتند و موافقتنامه‌هایی نیز برای همکاری بخشهای خصوصی ایران و روسیه به امضا رسید.
اقدامات صورت گرفته در نخستین روزهای سال جاری نشانگر آنست که دولت مصمم تر از سال گذشته در جهت رونق تولید و پیشرفت های اقتصادی کشور گام برداشته است .
راه اندازی پروژه ها وطرح های زیربنایی در اقصی نقاط کشور می تواند زمینه اشتغال جوانان را فراهم آورد و حرکت در این مسیر گواه همدلی ، همزبانی و اعتقاد دولت بر اجرای منویات مقام معظم رهبری است .
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵