کد مطلب: 97148
 
آغاز برداشت از میدان گازی ظهر مصر
 
میدان گازی ظهر مصر که توسعه آن بر عهده شرکت نفتی انی ایتالیاست، تولید خود را آغاز کرده و این کشور یک گام دیگر به هدف خود یعنی خودکفایی در تولید انرژی نزدیک تر شده است.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۴۸
میدان گازی ظهر مصر که توسعه آن بر عهده شرکت نفتی انی ایتالیاست، تولید خود را آغاز کرده و این کشور یک گام دیگر به هدف خود یعنی خودکفایی در تولید انرژی نزدیک تر شده است.
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از بلومبرگ، میدان گازی ظهر مصر که توسعه آن بر عهده شرکت نفتی انی ایتالیاست، تولید خود را آغاز کرده و این کشور یک گام دیگر به هدف خود یعنی خودکفایی در تولید انرژی نزدیک تر شده است.

گاز تولیدی این میدان که بزرگترین میدان فراساحلی دریای مدیترانه محسوب می شود به تاسیساتی در شهر پورت سعید ارسال می شود و تا برای تحویل به شبکه ملی توزیع گاز مصر آماده سازی شود. وزیر نفت مصر، حجم تولید اولیه گاز این میدان را 350 میلیون فوت مکعب در روز اعلام کرده است. به گفت طارق المولا، وزیر نفت مصر، قرار است این رقم در ماه ژوئن به حدود یک میلیارد فوت مکعب و تا پایان سال 2019 به 2.7 میلیارد فوت مکعب برسد.

المولا گفت، تولید گاز از میدان ظهر به پرجمعیت ترین کشور عربی منطقه کمک خواهد کرد تا «به خودکفایی در تولید گاز دست یابد و ضمن کاهش بار هزینه ای وارد شده بر بودجه دولتی، رقم واردات را کم کند.»

این میدان همچنین موجب کاهش فشار وارده بر اقتصاد مصر خواهد شد که بعد از انقلاب سال 2011 به دلیل کمبود منابع ارزی با افت شدیدی مواجه شده است. مصر هم اکنون برای تامین نیازهای انرژی خود، گاز مایع را با قیمت های بالا از سایر کشورها وارد می کند. اما کشف میدان ظهر توسط انی در اوت 2015 این امیدواری ا ایجاد کرده که بخش عمده ای از تقاضای داخلی مصر از این طریق تامین شود و حتی این کشور بتواند مجددا به عنوان یک تامین کننده گاز منطقه شرق مدیترانه خود را مطرح سازد.

محمد ابو باشا، اقتصاددان بانک سرمایه گذاری هرمس در این باره گفت: «یکی از بزرگترین مسائلی که در طی سال های اخیر گریبانگیر مصر بوده، تغییر ماهیت از صادر کننده انرژی به یک وارد کننده انرژی بوده است که به دلیل افزایش مصرف و کاهش تولید اتفاق افتاده است... با کشف منابع گازی جدید، این کشور در حال بازیابی توازن قبلی است و حتی اگر نتواند مجددا به صادر کننده انرژی تبدیل شود، حداقل دیگر کمبودی برای تامین نیاز داخلی اش نخواهد داشت.»
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵