کد مطلب: 36965
 
یک روی دیگر سکه روند کاهش قیمت
کاهش قیمت نفت پالایشگاه‌ها را احیا می‌کند؟
 
روند کاهش قیمت برای شرکت‌های انرژی و سرمایه‌گذاران آن‌ها به معنی سود کمتر در ماه‌های آینده خواهد بود اما این سکه روی دیگری هم دارد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۲۰
روند کاهش قیمت برای شرکت‌های انرژی و سرمایه‌گذاران آن‌ها به معنی سود کمتر در ماه‌های آینده خواهد بود اما این سکه روی دیگری هم دارد. غول‌های بزرگ نفتی که اغلب پروژه‌های مشترکی را اجرا می‌کنند احتمالا متوجه شده‌اند که این بخش دوست نداشتنی تجارت (کاهش قیمت نفت) شرایط قابل قبولی را برای بخش پالایش ایجاد می‌کند.
به گزارش گروه ترجمه نکونیوز به نقل از روزنامه وال استریت ژورنال، شرکت‌های نفتی در هفته‌های اخیر درباره تاثیرات کاهش قیمت بر درآمدهایشان گزارش‌هایی را منتشر کرده‌اند. قیمت نفت خام برنت در سه ماهه سوم ۱۶ درصد کاهش یافته است. به نظر می‌رسد این روند نزولی در ماه جاری نیز ادامه دارد به‌طوری که سه‌شنبه (دیروز) از ۱۱۲.۴۰ دلار در پایان ماه ژوئن به بشکه‌ای ۸۸ دلار رسید.
شرکت بریتیش پترولیوم پی ال سی (BP PLC) گفته با کاهش بهای نفت خام برنت نزدیک به ۲۷۵ میلیون دلار از سود سالانه عملیاتی خود را از دست می‌دهد. با این حال عملیات‌های پالایشگاهی شرکت‌های بی پی و رویال داچ شل ـ که در سال‌های اخیر به شدت کاهش یافته و سرمایه‌گذاران ترغیب شده بودند که این صنعت را ترک کنند ـ بار دیگر در حال جان گرفتن است. دلیلش هم کاملا روشن است. عملیات‌های پالایشگاهی و تبدیل نفت به بنزین و دیگر محصولات پالایشگاهی در شرایطی که نفت ارزان‌تر است کاملا به صرفه است. سقوط بهای بنزین و دیگر محصولات پالایشگاهی به‌طور معمول به سرعت و شدت نفت خام نیست.
شرکت بی پی به ازای دلارهایی که برای محصولات تصفیه شده پالایشگاهی هزینه می‌کند، نزدیک به ۵۰۰ میلیون دلار سود سالانه عملیاتی اضافه دریافت می‌کند. این شرکت اعلام کرده که در هفته‌های اخیر قیمت محصولات حاشیه‌ای پالایشگاهی ۵.۷۰ بیشتر از قیمت نفت در سه ماهه چهارم سال گذشته بوده است.
به نوشته وال استریت ژورنال، البته به دلیل ممنوعیت صادرات نفت خام در آمریکا و انجام عملیات‌های پالایشگاهی در بزرگترین شرکت‌های نفتی ایالات متحده، اکسون موبیل و شورون، این شرکت‌ها به اندازه همتایان اروپایی خود از جمله شل و بی پی از کاهش قیمت نفت و شکوفایی صنعت پالایشگاه‌ها خوشحال می‌شوند. چرا که شرکت‌های آمریکایی به دلیل قانون ممنوعیت صادرات پیش تر هم بر روی صنایع پالایشگاهی خود سرمایه‌گذاری عظیمی کرده بودند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵