کد مطلب: 76655
 
نشست «اوپک گازی» بوی نفت می‌دهد
زنگنه در مذاکرات دوحه حضور می‌یابد؟
غایبان مذاکرات وزرای نفت اوپک در قطر
 
نشست وزارتی در دوحه از آن جهت است که وزاری برخی از کشورهای عضو اوپک قصد دارند در حاشیه آن در مورد نحوه اجرای طرح فریز نفتی مذاکره کنند و وزیر انرژی روسیه نیز در این مذاکرات حضور خواهد داشت.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۳
مذاکرات اوپکی‌ها برای کاهش سطح تولید نفت و بالا بردن قیمت‌ها آن‌چنان مهم شده است که جلسه امروز و فردای «اوپک گازی» در دوحه نیز بیشتر رنگ و بوی نفت گرفته است تا گاز! خبر مهم شاید این باشد که وزاری نفت ایران و عراق، احتمالاً بزرگ‌ترین غایبان اجلاس دوحه خواهند بود.
به گزارش نکونیوز، هجدهمین نشست وزارتی مجمع کشورهای صادرکننده گاز در حالی امروز و فردا (۲۷ و ۲۸ آبان) در دوحه قطر برگزار می‌شود که بنا به خبر برخی منابع خارجی، وزرای نفت ایران و عراق در این نشست مهم حضور نخواهند داشت. برخی منابع خارجی اعلام کرده‌اند که به جای بیژن زنگنه وزیر نفت، حسین کاظم‌پور اردبیلی، نماینده ایران در هیات عامل اوپک در نشست دوحه حضور خواهد یافت.
مجمع کشورهای صادرکننده گاز به «اوپک گازی» نیز معروف است اما اهمیت این نشست وزارتی در دوحه از آن جهت است که وزاری برخی از کشورهای عضو اوپک قصد دارند در حاشیه آن در مورد نحوه اجرای طرح فریز نفتی مذاکره کنند و وزیر انرژی روسیه نیز در این مذاکرات حضور خواهد داشت.
خبرها حاکی از این است که الکساندر نوواک وزیر انرژی روسیه در حاشیه این نشست با خالد الفالح وزیر انرژی عربستان مذاکره خواهد کرد.
ایران و عراق هر دو خواهان معاف شدن از
ایران و عراق هر دو خواهان معاف شدن از طرح فریز نفتی هستند. وزیر انرژی نیجریه نیز در این مذاکرات حضور نخواهد داشت. نیجریه نیز به دلیل درگیری با معارضان قصد ندارد تولید نفت خود را کاهش دهد.
طرح فریز نفتی هستند. وزیر انرژی نیجریه نیز در این مذاکرات حضور نخواهد داشت. نیجریه نیز به دلیل درگیری با معارضان قصد ندارد تولید نفت خود را کاهش دهد.
اوپکی‌ها در نشست الجزایر به توافق رسیدند که تولید نفت خود را تا محدوده ۳۲.۵ تا ۳۳ میلیون بشکه در روز کاهش دهند. بیش از ۱۸ ساعت مذاکره اوپکی‌ها در وین برای اجرای طرح فریز نفتی موفقیتی نداشت، اما اکنون بیشتر کازشناسان انتظار دارند که توافق بین اوپکی‌ها در نشست ۳۰ نوامبر این سازمان در وین، بر سر چگونگی اجرای توافق الجزایر، حاصل شود.
محمد بارکیندو دبیرکل اوپک نیز اظهار امیدواری کرده است که کشورهای عضو اوپک در نشست ۳۰ نوامبر به توافق برسند. وی گفته است که احتمالاً ما در آخرین مرحله قیمت‌های پایین نفت قرار داریم و قیمت نفت به زودی بالا می‌رود.
با این حال، اختلاف‌نظرهایی نیز بین اعضای اوپک وجود دارد و شاید همین اختلاف‌نظرها علت غیبت وزرای نفت ایران و عراق در نشست دوحه باشد. عربستان تقاضاهایی دارد که اجرایی کردن توافق الجزایر را به مخاطره می‌اندازد. عربستان معتقد است که آمار منابع ثانویه اوپک باید مبنای اجرایی کردن توافق الجزایر باشد. این کشور تقاضا دارد که ایران تولید نفت خود را در سطح فعلیِ گزارش شده توسط منابع ثانویه اوپک، یعنی سطح ۳.۷ میلیون بشکه در روز، فریز کند.
با این حال، ایران می‌گوید سطح تولید فعلی نفت این کشور بیش از ۳.۹ میلیون بشکه در روز است و باید تولید نفت خود را تا سطح پیش از اعمال تحریم‌ها، یعنی حدود ۴ میلیون بشکه در روز، بالا ببرد.
عربستان از عراق نیز تقاضا دارد که تولید نفت خود را کاهش دهد. با این حال، عراق می‌گوید به دلیل جنگ با تروریسم باید از طرح فریز نفتی معاف شوند. عراق و عربستان در مورد میزان تولید نفت عراق برای اجرای طرح فریز نفتی نیز اختلاف نظر دارند. منابع ثانویه اوپک (منبع مورد اعتماد عربستان) تولید نفت عراق را ۴.۶ میلیون بشکه در روز اعلام می‌کنند، اما عراق می‌گوید روزانه ۴.۸ میلیون بشکه نفت تولید می‌کند.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵