کد مطلب: 76295
 
برجام در کانون اظهارات
واکنش‌ها در ایران به انتخاب ترامپ
 
انتخابات آمریکا با یک شگفتی بزرگ خاتمه یافت. ترامپ رسماً به عنوان رئیس جمهور آمریکا برای چهار سال آینده انتخاب شد. در ایران هم مقامات دولتی به انتخاب ترامپ واکنش نشان داده‌اند و هم بازارها.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۰۲
انتخابات آمریکا با یک شگفتی بزرگ خاتمه یافت. ترامپ رسماً به عنوان رئیس جمهور آمریکا برای چهار سال آینده انتخاب شد. در ایران هم مقامات دولتی به انتخاب ترامپ واکنش نشان داده‌اند و هم بازارها.
به گزارش نکونیوز، بازار بورس تهران از نتیجه انتخابات آمریکا در روز چهارشنبه تأثیر پذیرفت و ارزش شاخص کل، ۱۴۶۰ واحد کاهش یافت. قیمت طلا نیز در بازار داخلی در واکنش به افزایش قیمت جهانی این محصول افزایش یافت.
در بازارهای جهانی اگر چه ارزش دلار در برابر ارزهای شاخص نظیر یورو و ین ژاپن، در واکنش به انتخاب ترامپ، کاهش یافته بود با این که حال ارزش دلار آمریکا در بازار آزاد ایران بالا رفت. ترامپ در کمپین انتخاباتی خود به شدت به اوباما بابت توافق هسته‌ای انتقاد کرده بود و شاید نگرانی‌ها نسبت به شرایط اجراییِ برجام در ماه‌های آتی، یکی از دلایل افزایش قیمت دلار در روز جاری بوده باشد.
ترامپ در سخنانی حیرت آور حتی از پاره کردن برجام نیز سخن گفته بود.
امروز علاوه بر بازارها مقامات مختلف دولتی نیز به انتخاب ترامپ واکنش نشان دادند. محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشور در پاسخ به سوالی در مورد انتخابات آمریکا گفت: «ما در امور داخلی دیگر کشورها دخالت نمی‌کنیم. این انتخاب مردم آمریکاست؛ اما هر کس رئیس جمهور آمریکا باشد باید واقعیات جهان و منطقه ما را به درستی بشناسد و با آن با واقع گرایی مواجه شود». ظریف با بیان اینکه ایران و آمریکا روابط سیاسی ندارند؛ گفت: «آنچه آمریکا به عنوان یک تعهد بین‌المللی چندجانبه در برجام پذیرفته است را باید اجرا کند». ظریف در حال حاضر در رومانی به سر می‌برد و این سخنان را در بخارست مطرح کرد.
حسن روحانی رئیس جمهور کشور نیز در جلسه هیئت دولت به انتخابات آمریکا واکنش نشان داد. روحانی تأثیرپذیری سیاست‌های ایران از نتیجه انتخابات آمریکا را رد کرد و در مورد آینده برجام نیز سخن گفت. روحانی خاطر نشان ساخت که «عزت و استقلال ایران در این است که مواضع ما فقط از خواست و اراده مردم ایران اثر می‌پذیرد و با تغییرات در دولت‌های خارجی تغییر نمی‌کند، نتیجه انتخابات آمریکا، اثری در سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران ندارد».
وی افزود: موقعیت آمریکا در جامعه بین‌المللی و افکار عمومی جهان به دلیل سیاست‌های غلط تضعیف شده و شکاف بیشتر با جامعه جهانی و اروپا به این موقعیت، بیشتر ضربه خواهد زد.
رئیس‌ جمهور ادامه داد: عدم ثبات داخلی آمریکا مدت‌ها باقی خواهد ماند و زمان زیادی می‌برد که این اختلافات و مشکلات داخلی حل ‌شود.
روحانی با اعلام اینکه امروز دیگر آمریکا به هیچ وجه بیش از گذشته توانایی استفاده از ایران‌هراسی و ایجاد اجماع جهانی بر علیه ایران را ندارد، افزود: سیاست ایران در تعامل سازنده با جهان و شکسته شدن تحریم‌های هسته‌ای، روابط اقتصادی ایران با همه کشورها را یک مسیر رو به رشد و برگشت ناپذیر قرار داده است.
وی تأکید کرد: هوشمندی ایران در توافق هسته‌ای این بود که برجام را نه به عنوان توافق با یک کشور یا یک دولت بلکه به عنوان یک قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل تثبیت کرد که با تصمیم یک دولت قابل تغییر نیست.
علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی نیز درباره انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گفت: «نتیجه چهل و پنجمین انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نشان داد که سرخوردگی و بی‌اعتمادی اکثریت جامعه [آمریکا] به ساختار و رویه‌های جاری در این کشور واقعی و رو به ازدیاد است».
شمخانی خاطر نشان ساخت که «بی‌توجهی دولتمردان [آمریکا] به خواست اکثریت جامعه که پیام‌های آن به‌وضوح در جنبش [اشغال] وال استریت و اعتراض سرکوب‌شده طبقات غیربرخوردار جامعه آمریکا بروز یافت، شرایط اجتماعی در این کشور را غیرقابل پیش‌بینی کرده است».
شمخانی با بی‌تأثیر عنوان کردن نتیجه انتخابات آمریکا بر سیاست‌ها و اقدامات جمهوری اسلامی ایران در ابعاد سیاسی، اقتصادی و امنیتی اظهار داشت: «اصولاً مشی مستقل و رفتار هوشمندانه جمهوری اسلامی ایران به‌خلاف برخی کشورهای منطقه در هیچ مقطع زمانی متأثر از تغییر حاکمیت در دیگر کشورها نبوده و سیاست نه شرقی و نه غربی کشورمان با پشتوانه حمایت مردمی و اتکا به ظرفیتهای داخلی، مسیر روشن خود را بر اساس حکمت، عزت و مصلحت طی خواهد کرد».
بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی نیز به انتخابات آمریکا واکنش نشان داد. وی با بیان اینکه ما خود را برای هر شرایطی آماده کرده‌ایم، گفت: «وقتی که ترامپ، ریاست جمهوری را در دست بگیرد، مشاورانش به او خواهند گفت که در مقابل ایران گزینه‌های زیادی ندارد و نمی‌تواند منافع ایران را نادیده بگیرد».

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵