کد مطلب: 75205
 
صنعت نفت ایران در هفته ای که گذشت
از تکذیب تحریم شرکت نفتکش تا وعده های بنزینی و گازی
 
هفته ای که گذشت با انتشار خبرهایی درباره تغییرات در شرکت ملی نفتکش و سپس تحریم و لغو تحریم این شرکت آغاز شد و با طرح وعده هایی درباره خودکفایی در تولید بنزین و گازرسانی به جنوب شرق کشور ادامه یافت.
تاریخ انتشار : جمعه ۳۰ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۲۱
هفته ای که گذشت با انتشار خبرهایی درباره تغییرات در شرکت ملی نفتکش و سپس تحریم و لغو تحریم این شرکت آغاز شد و با طرح وعده هایی درباره خودکفایی در تولید بنزین و گازرسانی به جنوب شرق کشور ادامه یافت.
به گزارش نکونیوز، روز شنبه به موجب حکم مدیر عامل صندوق بازنشستگی کشوری، سیروس کیان ارثی به عنوان نماینده این صندوق در هیات مدیره شرکت ملی نفتکش ایران منصوب و براساس تصمیم هیات مدیره شرکت ملی نفتکش ایران، در همان روز به عنوان مدیرعامل جدید این شرکت انتخاب شد. وی جانشین علی اکبر صفایی شده است که از سال ۹۲ تاکنون مدیرعاملی شرکت ملی نفتکش ایران را برعهده داشته است. کیان ارثی؛ ریاست برنامه‎ریزی صادرات نفت خام امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران، نماینده شرکت ملی نفت در دفتر نیکو، نماینده شرکت ملی نفت ایران در دفتر چین و مدیرعامل و ریاست هیات مدیره شرکت توسعه انرژی پاد (از شرکت‎های زیرمجموعه صندوق بازنشستگی کشوری ) را در کارنامه خود دارد.
یک روز پس از این انتصاب، خبرهای ضد و نقیضی درباره تحریم شرکت ملی نفتکش مخابره شد که ابتدا در روز یکشنبه علی اکبر صفایی مدیرعامل پیشین شرکت ملی نفتکش ایران در مراسم معارفه سیروس کیان ارثی به‎عنوان مدیرعامل جدید شرکت ملی نفتکش ایران و تودیع خود گفت که تحریمی علیه شرکت ملی نفتکش ایران وجود ندارد. همان روز معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت نیز با بیان اینکه شرکت ملی نفتکش ایران با اجرای برجام از تحریم خارج شده است، گفت: مشکلی برای بیمه نفتکش‎های ایرانی از سوی بیمه گران اروپایی وجود ندارد. امیرحسین زمانی‌نیا در این باره اعلام کرد: فعالیت‌های شرکت ملی نفتکش ایران هم اکنون طبق روال معمول ادامه دارد.
سرانجام شامگاه روز یکشنبه، روابط عمومی شرکت ملی نفتکش ایران در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: طی دیروز و امروز (۲۴ و ۲۵ مهرماه) خبری در رسانه‎های کشور تحت عناوین مختلفی از جمله تحریم سنگین اتحادیه اروپا علیه شرکت ملی نفتکش و سهامداران این شرکت منتشر شد که نه تنها از نظر فنی با اشکال همراه است، بلکه بدون هیچ گونه کارشناسی و بررسی تخصصی در ارتباط با صحت مطالب عنوان شده، منعکس شده است. در این ارتباط لازم به ذکر است شرکت ملی نفتکش ایران در اکتبر ۲۰۱۲ همانند بسیاری دیگر از اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی، در فهرست تحریم‎های اتحادیه اروپا قرار گرفت که در این راستا با طرح دعوی در دادگاه عمومی اتحادیه اروپا،علیه شورای این اتحادیه در سپتامبر ۲۰۱۴ موفق به اخذ رای لغو تحریم‎های اروپا علیه خود شد. پس از آن شورای اتحادیه اروپا مجدداً در فوریه ۲۰۱۵ (قبل از اجرایی شدن برجام) با دلایل واهی این شرکت را مجدداً در فهرست تحریم‎های خود قرار داد که با اجرایی شدن برجام، مصوبه مربوط به قرار گرفتن مجدد این شرکت در فهرست تحریم‎ها ، ابطال شد. گفتنی است؛ شرکت ملی نفتکش ایران قبل از اجرایی شدن برجام درخصوص مصوبه شورای اتحادیه اروپا طرح دعوی کرد که رای اولیه به نفع شورای اتحادیه اروپا صادر شد ولی این شرکت درخواست تجدید نظر کرده است. براین اساس به نظر خبر مذکور برداشتی اشتباه از سوی نویسنده آن در خصوص رای صادره در دعوی " اعتراض به قرار گرفتن مجدد در فهرست تحریم ‎های اروپا " از سوی شرکت ملی نفتکش ایران است. این درحالی است که با توجه به اجرایی شدن برجام، شرکت ملی نفتکش ایران از فهرست تحریم‎ها خارج شده است و درحال حاضر در فهرست تحریم‎های اروپا و آمریکا قرار ندارد و اعمال هرگونه تحریم مجدد علیه شرکت‎هایی که طبق برجام از فهرست تحریم‌‎ها خارج شده‎اند، نقض آشکار برجام محسوب می شود. لازم به یادآوری است که دادگاه اتحادیه اروپا مرجع صلاحیت‎دار برای وضع تحریم علیه شرکت‎های خارجی نیست و وضع تحریم که بخشی از مقررات اتحادیه اروپا محسوب می‎شود، جزو اختیارات شورای این اتحادیه است. این درحالی است که در خبر مذکور، از وضع تحریم علیه شرکت ملی نفتکش ایران توسط دادگاهی در اتحادیه اروپا، یاد شده است. بدیهی است که دادگاه‎ها، مرجع حل اختلافات هستند و نه مرجع وضع تحریم یا تصویب قانون (جهت مشاهده صلاحیت دادگاه‎های اتحادیه اروپا می‎توان به سایت این اتحادیه مراجعه کرد). مضافاً اینکه هیچ گونه ابلاغ رسمی از سوی دادگاه‎های اروپا که متضمن تحریم‎های مجدد علیه شرکت ملی نفتکش ایران باشد، به این شرکت واصل نشده است لذا خبر ابلاغ حکم به این شرکت مندرج در خبرگزاری فارس و سایر رسانه‎ها به طور کامل تکذیب می‌شود.
برگزاری مناقصه‌های جدید نفتی در اواخر آبان‌
روز دوشنبه مدیر عامل شرکت ملی نفت با اشاره به انتشار آگهی درخواست ارائه‌ مدارک از شرکت‌های بین‌المللی گفت: پس از بررسی مدارک این شرکت‌ها نخستین مناقصه جدید نفتی اواخر نوامبر برگزار می‌شود. علی کاردر در گفت‌وگو با ایسنا، همچنین گفت: فرآیند بررسی مدارک شرکت‌های بین‌المللی یک ماه طول می‌کشد و پس از بررسی مدارک شرکت ملی نفت فهرست شرکت‌های مورد تایید را اعلام می‌کند. وی افزود: پس از این‌که اسامی شرکت‌های مورد قبول اعلام شد، نخستین مناقصه قراردادهای جدید نفتی اوایل نوامبر (بین ۲۰ آبان تا ۱۰ آذرماه) برگزار می‌شود.
وعده راه اندازی ستاره خلیج فارس
بیژن نامدار زنگنه روز سه شنبه در آیین بهره‌برداری رسمی از واحد تقطیر فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس که با حضور معاون اول رئیس‌جمهور انجام شد، اظهار کرد: این طرح ملی جزو اولویت‌های کشور است که با بهره‌برداری کامل از آن کشور از واردات بنزین بی‌نیاز می‌شود. وی افزود: با جدیت و پیگیری وزارت نفت و همه سهامداران و حمایت دولت به‌زودی شاهد بهره‌برداری از فاز نخست پالایشگاه با تولید روزانه ١٢ میلیون لیتر بنزین یورو ٤، چهار و نیم میلیون لیتر گازوئیل یورو ٤، روزانه یک میلیون لیتر نفت سفید یورو ٤ و یک میلیون و ٣٠٠ هزار لیتر گاز مایع (ال‎پی‎جی) یورو ٤ خواهیم بود. زنگنه ادامه داد: با ظرفیت تولید روزانه ٣٦ میلیون لیتر بنزین با کیفیت یورو ٤ و ٥ مجموع تولید بنزین در کشور به بیش از ١٠٠ میلیون لیتر در روز خواهد رسید. وزیر نفت همچنین اعلام کرد: فرآورده‎های تولیدی این پالایشگاه همگی استاندارد یورو ٤ و ٥ خواهند داشت و با تکمیل این پالایشگاه ایران به جرگه صادرکنندگان بنزین می‌پیوندد. وی اضافه کرد: با تلاش‌های انجام‌شده و تزریق منابع مالی و ورود تجهیزات فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس با بیش از ٩٣ درصد پیشرفت فیزیکی تا پایان امسال وارد مدار تولید خواهد شد. سردار عبدالله عبداللهی فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء نیز از وارد مدار تولید شدن فازهای ٢ و ٣ پالایشگاه ستاره خلیج فارس هر کدام به فاصله شش ماه پس از فاز نخست خبر داد.
زاهدان تا بهار گازدار می‌شود
روز سه شنبه مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با اشاره به لوله کشی گاز به استان سیستان و بلوچستان گفت: هر دو روز ۱۴۰ تریلی به این استان می‌آمد و ۱۴۰ تریلی خالی به استان‌هایی مثل اصفهان یا اهواز برای بارگیری لوله ها باز میگشت. این پروژه تقریبا بسیار استثنایی است و پیش‌بینی می‌شود بهار امسال در زاهدان با گاز شروع شود. عراقی با بیان اینکه خطوط انتقال سیستان و بلوچستان در چند فاز است، افزود: این خط از خط هفتم انشعاب میگیرد و یکطرف به چابهار می‌رود، یک شاخه آن به طرف زاهدان و سیستان و از زاهدان به طرف زابل و سایر شهرهای دیگر منتقل می‌شود. مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با بیان اینکه مجموعه خطوط حدود ۱۳۰۰ کیلومتر است، اظهار کرد: برآورد هزینه ای که در این خطوط انجام شده حدود دو میلیارد دلار معادل شش هزار میلیارد تومان است. عراقی با بیان اینکه فاز بعدی زابل و شهرهای دیگر است گفت: فازهای بعدی بعد از این فاز شروع می‌شوند. خط چابهار هم با افتتاح این خط آغاز خواهد شد. وی یک روز بعد هم گفت: به مردم قول می‌دهم که اگر تمام پروژه‌های شرکت گاز کشور تعطیل شود، پروژه گازرسانی به زاهدان در موعد مقرر به پایان خواهد رسید.
ایران همچنان آماده صادرات گاز به پاکستان
روز چهارشنبه معاون وزیر نفت در امور گاز بار دیگر بر آمادگی ایران برای صادرات گاز به پاکستان تاکید کرد و با بیان این که اسلام آباد به گاز ایران نیاز دارد، گفت: پاکستان در صورت اعلام آمادگی برای دریافت گاز، ایران توانایی صادرات گاز را به این کشور دارد. حمیدرضا عراقی، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، در حاشیه بازدید از خط لوله انتقال گاز ایرانشهر به زاهدان در جمع خبرنگاران گفت: طرح صادرات گاز به پاکستان به دلایلی از جمله کمبود منابع مالی این کشور در اجرای خط لوله و تحریم ها متوقف شده است. وی گفت : صادرات گاز به کشورهای همسایه از طریق خط لوله و صادرات به نقاط دورتر از طریق ال ان جی در دستور گاز وزارت نفت قرار دارد.
وعده برداشت روزانه ۶۵ هزار بشکه نفت از میدان آذر
مدیرعامل و رئیس هیئت‌مدیره شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) روز پنجشنبه با بیان اینکه ظرفیت تولید نفت از میدان مشترک نفتی آذر در شهرستان مرزی مهران تا اردیبهشت سال آینده به ۳۰ هزار بشکه در روز خواهد رسید، گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌ها تا پایان سال ۹۷ ظرفیت برداشت از میدان نفتی آذر به ۶۵ هزار بشکه در روز می‌رسد. سید نورالدین شهنازی زاده در حاشیه‌ی بازدید از میدان نفتی آذر اظهار کرد: ظرفیت تولید از این میدان در طرح زودهنگام برداشت تا پایان امسال به ۱۵ هزار بشکه می‌رسد ولی در مرحله دوم قرار است تا اردیبهشت‌ماه سال آینده این میزان به ۳۰ هزار بشکه در روز افزایش یابد. وی با مثبت ارزیابی کردن روند پیشرفت اجرایی این طرح در ماه‌های اخیر، گفت: این میدان دارای ۲ میلیارد و ۵۰۰ بشکه نفت خام است و میزان نفت قابل استحصال از این میدان ۴۰۰ میلیون بشکه برآورد می‌شود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵