کد مطلب: 94015
 
در معارفه صادق آبادی چه گذشت؟
 
وزیر نفت با اشاره به انتخاب یک نیروی جوان به عنوان مدیر شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، گفت: این اقدام در راستای تحقق قولی بود که ریاست جمهوری به مردم داد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۵۱
وزیر نفت با اشاره به انتخاب یک نیروی جوان به عنوان مدیر شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، گفت: این اقدام در راستای تحقق قولی بود که ریاست جمهوری به مردم داد.
به گزارش ایسنا، بیژن زنگنه در مراسم معارفه مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی که ظهر امروز با حضور مدیرعامل شرکت ملی نفت، مدیر امور بین الملل وزیر نفت، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی و مدیرعامل سابق شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی برگزار شد، ضمن تشکر از عباس کاظمی، مدیرعامل سابق شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی گفت: در قرار چهار ساله‌ای که با مهندس کاظمی داشتیم با وفاداری و وظیفه شناسی به این قرار عمل کرد و در حال حاضر سرافراز هستم.
وی با بیان این که در دوره چهار ساله اخیر اقدامات مهمی در صنعت پالایش و پخش کشور انجام شد، افزود: مهم‌ترین اقدام بهبود وضعیت سوخت در شهرهای بزرگ بود که این حاصل تجربه آقای کاظمی است. او از برجسته‌ترین متخصصان صنعت پالایش ایران است.
وزیر نفت با اشاره به ملی شدن پالایش و پخش در کشور، اظهار کرد: اولین قسمتی که در صنعت نفت ملی شد بخش پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی بود.
زنگنه با تاکید بر اینکه روال عادی کار در بخش پخش سنگین است، تصریح کرد: سوخت‌ رسانی به موقع به نیروگاه‌ها و مردم کار بزرگی است. در صنعت پالایش و پخش قسمتی از کار انجام شد برای مثال پالایشگاه آبادان به سامان رسید و قسمتی از کار از جمله پالایشگاه سیراف و پالایشگاه ستاره خلیج فارس هنوز ناتمام مانده است. وی در ادامه با اشاره به طرح برندینگ، گفت: همزمان با اجرای این طرح باید کیفیت خدماتی که به مردم ارائه می‌شود افزایش پیدا کند.
وزیر نفت با اشاره به زمان بازنشستگی عباس کاظمی، اظهار کرد: سه سال از زمان بازنشستگی آقای کاظمی گذشته است و من تصمیم داشتم با توجه به قولی که رییس جمهور در مورد جوان‌گرایی به مردم داده بود یک نیروی جوان به صنعت نفت اضافه کنم. البته هنگامی که از نیروی جوان صحبت می‌کنیم منظور فقط سن نیست، بلکه خود فرد هم مهم است چه بخواهیم چه نخواهیم ما پیرشده‌ایم. جوانی نعمت بزرگ خدادادی است. ما نسلی هستیم که در شرایط خوبی آموزش دیدیم و کار یاد گرفتیم و باید این آموزش را به نسل بعد منتقل کنیم. باید قبول کنیم که زمان ما محدود است.
زنگنه ادامه داد: همان طور که یک پدر کاری را به فرزندش واگذار می‌کند ما هم باید این کار را واگذار کنیم. چنانچه فرزند اشتباه کند پدر، فرزندش را از خانه بیرون نمی‌کند و کمک می‌کند که فرزندش کار را یاد بگیرد. البته فرزند هم باید احترام پدر را نگه دارد. من به آقای کاظمی گفتم انتظار دارم به آقای صادق آبادی مانند فرزند نگاه کند. به آقای صادق ابادی نیز می‌گویم به آقای کاظمی مانند پدر و برادر بزرگ خود نگاه کند. این طور نیست که فردی که به عنوان مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی انتخاب شده علامه باشد. همین آدم‌های متوسط در کنار هم می‌توانند کارهای بزرگی انجام دهند.
وی با بیان این‌که متوسط سن در وزارت نفت بالا است، تصریح کرد: من به رییس جمهور اصرار کردم که به جای من یک جوان به عنوان وزیر نفت معرفی شود و حتی یک نفر را پیشنهاد کردم. گفتم ابتکار، نوآوری و جسارت جوانان بیشتر است. من با ۴۰ سال گذشته تفاوت زیادی دارم، اما در صنعت نفت اشکالات ساختاری به وجود آمده و خود ساختار می‌گوید که سن نیروها باید بالا باشد.
وزیر نفت افزود: یکی از انتقادهایی که به من وارد بود این بود که چرا تعدادی جوان برای آینده پرورش ندادم. من این انتقاد را قبول کردم و اکنون از نیروهای ۳۵ ساله استفاده می‌کنم تا آموزش ببینند.
زنگنه در ادامه با اشاره به سابقه آشنایی با مدیرعامل جدید شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، اظهار کرد: اقای صادق آبادی از سال ۱۳۸۵ شاگرد من در مقطع کارشناسی ارشد بود و از من در مورد موضوع پایان‌نامه مشورت گرفت. من موضوع پالایش نفت فوق سنگین را پیشنهاد دادم و روی این موضوع کار کرد. همچنین سابقه کار زیادی دارد و در دفترم به من کمک کردند تا به این نقطه رسیدیم که کار روی میعانات گازی مطلوب است و طرح را در قالب هشت پالایشگاه در سیراف اجرایی کردیم.
وی با تاکید بر این‌که اولویت من در شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی یارانه است، تصریح کرد: باید پول یارانه توسط این شرکت به موقع پرداخت شود، زیرا عدم پرداخت آن تنشی در کشور ایجاد می‌کند که ارزش ندارد. اولویت دوم من اتمام پالایشگاه‌های ستاره خلیج فارس و سیراف است.
وزیر نفت با بیان این که اولویت چهارم در شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی نوسازی و بهسازی پالایشگاه‌ها است، افزود: سالی ۳۰۰۰ میلیارد تومان تخفیف برای نوسازی به پالایشگاه‌ها داده می‌شود. مازوت برای ما مهم است، زیرا در سال‌های آتی گرفتار مازوت با سولفور بالا خواهیم بود که برای این موضوع مجموعه‌ای از راه‌حل‌ها دنبال می‌شود.
زنگنه ادامه داد: مساله اصلی در پخش، سبک شدن است در برخی شهرها مردم برای رسیدن به یک جایگاه سوخت باید چند کیلومتر رانندگی کنند. از سوی دیگر طرح پیمایش باید درون و بیرون شهر تکمیل شود. 

اولویت‌های مدیرعامل جدید شرکت ملی پالایش و پخش
علیرضا صادق آبادی نیز در مراسم معارفه خود به عنوان مدیرعامل جدید شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی گفت: امیدوارم من هم با نام نیک از این صنعت خداحافظی کنم. وی ادامه داد: مطمئن هستم با همکاری عزیزان می‌توانیم پشتیبانی برای تامین سوخت در کشور باشیم.
مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در ادامه در مورد اولویت‌های این شرکت، بیان کرد: نخستین اولویت اتمام هر سه فاز پالایشگاه ستاره خلیج فارس است. با به مدار آمدن این پروژه بار روانی در مورد بنزین در کشور برداشته می‌شود. از سوی دیگر باید در اکثر شهرهای بزرگ بنزین و نفت گاز یورو ۴ توزیع شود. شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی برای رفع مشکل آلودگی هوا همه توان خود را به کار می‌برد، اما فقط بخشی از رفع این مشکل برعهده این شرکت است.
صادق آبادی اظهار کرد: اولویت دیگر ایجاد فضای مناسب برای مشارکت بخش خصوصی است. ظرفیت‌های زیادی برای مشارکت بخش خصوصی در این شرکت وجود دارد. زمانی باید طرح‌های توسعه‌ای انجام دهیم که شرایط برای پذیرش فاینانس خارجی فراهم شود. دولت نباید در هیچ زمینه‌ای با بخش خصوصی رقابت کند و باید تصدی دولت در شرکت ملی پالایش و پخش را کاهش دهیم.
وی با اشاره به طرح برندینگ، گفت: طرح برندینگ زمانی موفق می‌شود که پالایشگاه‌ها هم در آن دخیل باشند به عبارت دیگر برای افزایش سهم برندینگ در توزیع سوخت پالایشگاه‌ها باید سهیم باشند تا حجم زیادی از توزیع فرآورده با کمک پالایشگاه‌ها انجام شود.
مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در ادامه در مورد چالش‌های پیشروی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، افزود: از سال ۲۰۲۰ فروش نفت کوره با این کیفیت برای ما سخت خواهد شد. باید واحدهای لازم را برای رفع این موضوع راه‌اندازی کنیم که بسیار سرمایه‌بر هستند. از سوی دیگر مدت زمانی که نیاز داریم به سال ۲۰۲۰ نخواهد رسید. در این راستا یک راه کوتاه مدت به ذهنم رسید که باید مورد بررسی قرار بگیرد.
صادق آبادی ادامه داد: برای این چالش باید تلفیقی از نفت کوره، نفت خام و فرآورده فراهم شود و در کوتاه مدت اجرا شود. البته باید بررسی کنیم که امکان اجرای این طرح وجود دارد یا خیر. همچنین در زمستان امسال می‌توانیم ترکیب نفت کوره و کاندنسیت را فراهم کنیم که قابل سوخت باشد. برای این کار از مشاور بین المللی کمک خواهیم گرفت.
وی در ادامه اظهار کرد: اگر حدود ۲۰ میلیارد دلار پروژه در نوسازی پالایشگاه‌ها وجود داشته باشد، هیچ کدام از سهامداران بخش خصوصی و عمومی نمی‌توانند آن را تامین کنند. اگر می‌خواهیم در کشور توسعه‌ ایجاد کنیم باید با صندوق توسعه ملی وارد مذاکره شویم که این صندوق به جای این که خرید خارجی را تامین مالی کند، بخشی از سهم داخل را تامین مالی کند. 

باید از تکرار تجربه‌هایی مانند پروژه ستاره خلیج فارس جلوگیری کرد
مدیرعامل سابق شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با اشاره به شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت به عنوان شرکتی که ۱۴ پالایشگاه در داخل و خارج کشور راه‌اندازی کرده، گفت: باید از ظرفیت‌های این شرکت بیشتر استفاده شود تا تجربه‌هایی مانند پروژه پالایشی ستاره خلیج فارس تکرار نشود.
به گزارش ایسنا، عباس کاظمی امروز در مراسم معارفه مدیرعامل جدید شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با اشاره به اجرای طرح تخصیص گازوئیل به خودروهای سنگین گفت: با اجرای طرح تخصیص گازوئیل به خودروهای سنگین بر اساس پیمایش از قاچاق ۶.۵ میلیون لیتر گازوئیل در بخش برون‌شهری و ۲.۵ میلیون لیتر در بخش درون‌شهری جلوگیری شد.
وی افزود: امیدوارم طرح عرضه سوخت از طریق شرکت‌های صاحب صلاحیت به سرانجام برسد و شاهد اقدام‌های اثربخشی در این زمینه باشیم.

مدیرعامل سابق شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با بیان اینکه دو طرح سامانه دیسپچینگ و طرح کاهش، هدایت، انتقال و بازیافت بخارهای بنزین (کهاب) باید در شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی دنبال شود، اظهار کرد: در طرح کهاب که هدفش حفاظت از محیط زیست است، اقدام‌هایی انجام شده که باید تکمیل شود.
کاظمی ضمن قدردانی از اقدام شرکت خط لوله و مخابرات نفت برای معکوس کردن برخی خطوط لوله انتقال نفت و فرآورده کشور با اشاره به منویات مقام معظم رهبری درباره انتقال فرآورده با خط لوله اظهار کرد: با اجرای پروژه‌های احداث خطوط لوله انتقال فرآورده‌های نفتی از تردد حدود ۴۰۰۰ تانکر در سطح جاده‌های کشور جلوگیری شده است.
وی با تاکید بر اینکه برگزاری دوره‌های آموزش عملی برای کارکنان و کاهش تولید مازوت در پالایشگاه‌های نفت کشور در دوره جدید باید مدنظر قرار بگیرد، به شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت به عنوان شرکتی که ۱۴ پالایشگاه در داخل و خارج کشور راه‌اندازی کرده اشاره کرد و گفت: باید از ظرفیت‌های این شرکت بیشتر استفاده شود تا تجربه‌هایی مانند پروژه ستاره خلیج فارس تکرار نشود.

واکنش وزیر به خبر بالابودن گوگرد بنزین
وزیر نفت با تاکید بر این که کیفیت بنزین معمولا روند یکنواختی دارد در مورد اخباری مبنی بر این که گوگرد بنزین بالا است، گفت: میزان گوگرد در بنزین ناچیز است. اگر اتفاقی افتاده گذرا بوده است.
به گزارش ایسنا، بیژن زنگنه در حاشیه مراسم معارفه مدیرعامل جدید شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی که ظهر امروز برگزار شد در جمع خبرنگاران با تاکید بر این که روند جوانگرایی در وزارت نفت ادامه دارد، اظهار کرد: شاید جوانگرایی در سطح معاونت‌ها نباشد، اما یک اصل است و جزو برنامه‌های دولت محسوب می‌شود. مدیران جوان باید از تجربه مدیران باتجربه استفاده کنند. من از مدیران باتجربه خواهش کردم به جوان‌ها کمک کنند.
وی با بیان این که هدف ظرفیت پالایشی سه میلیون بشکه در روز است، ادامه داد: این ظرفیت باید از طریق مجموعه پالایشگاه‌های سیراف، ستاره خلیج فارس، جاسک و آناهیتا تحقق پیدا کند. همچنین نوسازی و بهسازی پالایشگاه‌ها، ارتقاء کیفیت فرآورده‌ها، کاهش مازوت و اجرای طرح برندینگ از دیگر اولویت‌هایی است که باید در شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی مورد توجه قرار بگیرد.
وزیر نفت در ادامه با اشاره به کیفیت بنزین تصریح کرد: کیفیت بنزین کاهش پیدا نمی‌کند و معمولا روند یکنواختی دارد. در تهران و کلانشهرها باید معاینه فنی خودروها را در نظر گرفت. از سوی دیگر یکسری آلاینده‌های ثابت در شهرها مانند برخی نیروگاه‌ها و برخی واحدها که سوخت را بدسوزی می‌کنند وجود دارد. زنگنه ادامه داد: میزان گوگرد در بنزین ناچیز است و اگر اتفاقی افتاده گذرا بوده است.
وی در ادامه در مورد فرآیند تکمیل پالایشگاه ستاره خلیج فارس، اظهار کرد: این پالایشگاه در حال حاضر بنزین تولید می‌کند. دو واحد بعدی باید راه‌اندازی شوند که این موضوع باید توسط سهامداران پیگیری شود. ما هم در حال پیگیری هستیم، اما سهامدار اصلی این پالایشگاه تامین اجتماعی است. مدیریت تامین اجتماعی برای سومین بار تغییر کرد و امیدوارم مدیریت جدید به این موضوع بپردازد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵