داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 93575
 
انحصار در اقتصاد، علم و مدیریت خطرناک است
 
رییس جمهوری ، برجام را «پیروزی اخلاقی ایران» عنوان کرد و گفت: به دنیا ثابت کردیم که راست می گفتیم. «انرژی هسته ای حق مسلم ماست» را از کف خیابان به دنیای دیپلماسی بردیم و آن را ثابت کردیم.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۲۴
رییس جمهوری ، برجام را «پیروزی اخلاقی ایران» عنوان کرد و گفت: به دنیا ثابت کردیم که راست می گفتیم. «انرژی هسته ای حق مسلم ماست» را از کف خیابان به دنیای دیپلماسی بردیم و آن را ثابت کردیم.
حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه ها و مراکز پژوهشی و فناوری در دانشگاه تهران بابیان این که همه توانمندی های ما از علم و دانش و دانایی است، گفت: چقدر آسان در جامعه حرمت، جایگاه و شخصیت افراد خدوم و خدمتگزار و محبوب مردم توسط برخی قلم ها و زبان ها شکسته می شود.
وی افزود: قبل از اینکه امام حسین (ع) قیامی را آغاز کند اول با حاکم مدینه سخن گفت و استدلال کرد، اگر اسمش را مذاکره بگذاریم ، بعضی بدشان می آید حالا نمی گوییم مذاکره،حرف زدند مذاکره نکردند.
روحانی یادآور شد:امام حسین (ع) با حاکم مدینه صحبت و استدلال کرد و گفت چرا بیعت نمی کنم و دلایلش را برشمرد. حاکم مدینه نپذیرفت همانجا می توانست جنگ شروع شود، امام حسین (ع) اجازه نداد این جنگ آغاز شود به چه دلیل بحث جای خودش هست.
وی اضافه کرد:امام حسین (ع) مهلت خواست برای اینکه در این زمینه فکر کند و در نهایت پاسخ دهد و در این فرصت از مدینه خارج شد و «خرج منها خائفا» اگر توضیح دهیم امام حسین (ع) مخفیانه از مدینه خارج شد. باز ممکن است بعضی بدشان بیاید و بگویند امام مرد شجاعت بود مخفیانه خارج نمی شد.
وی ادامه داد: ممکن است آیه قرآن را هم اشکال کنند، امام حسین (ع) درمورد موسی کلیم همین آیه را هنگام خروج از مدینه خواند.
رییس قوه مجریه افزود: امام حسین (ع) ماه ها درمکه ماند، سخن گفت، حرف زد و با گروه های مختلف ملاقات کرد و نامه هایی متعدد از مردم کوفه دریافت کرد و سپس در یک مقطعی عجله کرد تا از مکه خارج شود، گفت برای آنکه حرمت حرم شکسته نشود.
روحانی در بخش دیگر از سخنان خود اظهار کرد:خیلی حرمت حرم،مهم است شما نگاه کنید به روایاتی که می گوید حرمت آبروی مومن همانند حرکت کعبه است، امام حسین (ع) برای این که حرمت کعبه شکسته نشود از مکه به سوی کوفه خارج می شود. چقدر آسان در جامعه ما حرمت،حیثیت، جایگاه و شخصیت افراد خدوم، خدمتگزار، محبوب مردم توسط برخی از قلم ها و زبان ها شکسته می شود.
روحانی اضافه کرد:دانشگاه همیشه گذار بوده است؛ گذار از یک جامعه با شرایط استبدادی به سمت یک جامعه آزاد و مستقل، گذار از یک جامعه استثمار شده به سمت استقلال جامعه، گذار از شرایط انحصار قدرت تا رسیدن به شایستگی ها و برجستگی های علمی و اخلاقی افراد جامعه.
رییس جمهوری افزود: آن سال هایی که ما دانشجوی دانشگاه تهران بودیم، یعنی در سال های ۱۳۴۷ و ۱۳۴۸ واقعا اساتید دانشگاه متفاوت بودند، همه آنها تحصیل کرده و دارای مدارج عالی بودند ، یک استادی، استاد اقتصاد ما بود همیشه در ترم اول در ساعات اول و کلاس اول آنقدر سخنرانی می کرد که عده ای را از دانشگاه پشیمان می کرد.
وی ادامه داد: همیشه بعد از کلاس اول این استاد، ۱۰ تا ۱۵ نفر دانشگاه را رها می کردند، به دانشجویان می گفت برای چه به دانشگاه آمده اید و می خواهید چکار کنید؟ در این دانشگاه پول در نمی آید، اگر می خواهید به پول برسید راه دیگری دارد، یک دانشجوی با استعدادی بعد از صحبت استاد با ما خداحافظی کرد و گفت من فهمیدم راه درستی انتخاب نکردم و به مشهد رفت و مغازه ای زد و تاجری شد که در حال حاضر از پولداران مشهد است.
رییس قوه مجریه همچنین گفت: استادان مختلف و متفاوت بودند، برخی انقلابی بودند، برخی بسیار شجاع بودند اما اخلاق، نحوه رفتار و نحوه نمره استاد بسیار تاثیرگذار بود، یک عده ای از اساتید بودند که به استادهای وجبی معروف بودند و می گفتند هر چه بیشتر بنویسید نمره بیشتری می دهد، تا حدی هم درست می گفتند، من از خود آن استاد پرسیدم اینطور در مورد شما می گویند که گفت من دو - سه سطر را می خوانم و اگر خوب و زیاد نوشته باشد به او نمره می دهم.
روحانی افزود: برخورد استاد حتی در دادن نمره، حتی در تشویق کردن و نگاه به شاگرد خیلی مهم است، همه این ها در کنار هم دانشگاه ایده آل را برای ما می سازد.
وی ادامه داد: شما دانشگاهیان تربیت کننده مدیران جامعه و حل المسایل برای مسایل و معضل جامعه هستید و اولین معضل نیز خود دانشگاه است که ابتدا باید مساله خود دانشگاه حل شود، ممکن است ایرادهایی به مسوولان داشته باشید و حق هم باشد، من خودم چون این را صریح در شورای عالی انقلاب فرهنگی و جلسات دولت گفته ام معلوم نیست راه خوبی را انتخاب کرده باشیم ما دانشگاه و مدیریت و اداره دانشگاه را قطعه قطعه کردیم و هرجا یک مسوول گذاشتیم.
روحانی افزود: ما یک رقابت آن هم ناسالم تحت عنوان جناح های سیاسی درست کردیم و معلوم نیست خیلی درست و درمان باشد، همه ما در انتخابات شرکت می کنیم، آخر انتخابات همه باید تشویق شوند، هر کس در انتخابات تلاش کرده از این جناح و آن جناح همه باید به خاطر مشارکت جایزه بگیرند اما یک جناح جایزه می گیرد و یک جناح تنبیه می شود آیا این انتخابات و مشارکت عمومی و اعتماد عمومی و سرمایه اجتماعی می شود؟ وی ادامه داد: البته شاید بعضی دستگاه ها بیکارند باید شغلی داشته باشند ناچارند عده ای را دم ساعت احضار کنند.
وی ادامه داد: یک جناحی از یک جناحی از اول ساختمان، دیوارش کوتاه ساخته شده نمی دانم چطوری بوده است، اگر کسی خیلی تاثیرگذار باشد مثلا برای تشویق جامعه مردم را تکرار کند که پای صندوق بیاید، آنها نباید تشویق شوند یک عده باید تشویق شوند و یک عده باید تنبیه شوند و تنبیه و تشویق برای همین است که یک جناح همیشه تشویق شود و یک جناح همیشه تنبیه شود.
وی اضافه کرد: باید این مسیر را رها کنیم، چندبار تجربه کنیم، یک بار در سال ۹۲ تجربه کردیم، باردیگر در سال ۹۴ تجربه کردید و دومرتبه در ۹۶ تجربه کردید، از تجربه باید استفاده کنیم، بگذاریم یک رقابت آزاد در جامعه باشد،
وی ادامه داد: در اقتصاد، علم و مدیریت انحصار خطرناک است، رقابت آزاد بگذاریم و برای نقد و مشارکت همه را تشویق کنیم، هرکس نقد می کند را باید تشویق کنیم. در ۹۲ تجربه کردید در ۹۴ تجربه کردید از تجربه استفاده کنید، بگذارید در اقتصاد انحصار خطرناک است.
روحانی از این که عده ای خوشحال می شوند که کشور با بحران روبرو می شود، ابراز تعجب کرد و دستاوردهای پیروزی در مذاکرات هسته ای را برشمرد.
وی گفت: دیپلمات های ما آنقدر قوی و قدرتمند هستند که با ۶ قدرت بزرگ جهانی حرف بزنند و مذاکره و توافق کنند؛ توافقی که الان آن طرف می گوید من فریب خورده ام و سرم کلاه گذاشته اند که البته این حرف هم نادرست است. مبنای ما برد- برد بود.
رییس شورای عالی امنیت ملی افزود: آیا این قدرت سیاسی ما از بین می رود؟ ما به عنوان کشوری با توانمندی سیاسی در صحنه مذاکرات سیاسی با قدرت ظاهر شدیم. نشان دادیم تنها در جنگ قوی نیستیم ؛ در صلح هم قوی هستیم. این غیر قابل بازگشت است.
روحانی تاکید کرد: ما اتحاد جهانی را علیه ایران شکستیم. همه علیه ما متحد شده بودند . زمانی در سازمان ملل از اولین و آخرین ناطق ، علیه ما حرف می زد. حتی کشورهایی که به ظاهر دوست ما بودند هم از ما دفاع نمی کردند اگر علیه ما چیزی نمی گفتند به نفع ما هم چیز نمی گفتند.
وی ادامه داد: امسال در سازمان ملل آنچه ایران می گفت بیش از ۱۹۰ کشور جهان همان را می گفت ؛یک کشور به نام آمریکا و یک رژیم اشغالگر فقط علیه ما حرف می زدند. این پیروزی ما نیست؟
روحانی گفت: این پیروزی قابل بازگشت نیست. ما در صحنه دیپلماسی جهان موفق و پیروز شدیم. برجام پیروزی اخلاقی ما بود. به دنیا ثابت کرد ما راست می گفتیم. بدخواهان ما دروغ می گفتند. این قابل بازگشت نیست. اینها در تاریخ ما ماندگار است .
رییس جمهوری خاطرنشان کرد: تا قبل از برجام، دنیا می گفت فعالیت هسته ای ایران غیرقانونی است. این فناوری الان از نظر حقوقی و سازمان ملل مشروع است.امروزحقوق هسته ای مان را تثبیت کردیم. «انرژی هسته ای حق مسلم ماست» را از کف خیابان به وین و نیویورک و سازمان ملل بردیم و در دنیای دیپلماسی هم ثابت کردیم.
روحانی همچنین گفت: نگذاریم عده ای جامعه را نسبت به آینده مایوس کنند و کار ارزشمند ملت را زیر علامت سوال قرار دهند.
وی یادآور شد: ما در مذاکرات هسته ای و توافق برجام به موارد و منافعی رسیدیم که غیر قابل بازگشت است. هیچ کس نمی تواند آن را برگرداند، نه آقای ترامپ و نه هیچ کس دیگری، اگر ۱۰ تا ترامپ دیگر هم در دنیا درست شود آن ها غیر قابل بازگشت است.
وی گفت: ما به عنوان توانمندی سیاسی در صحنه مذاکرات سیاسی با قدرت ظاهر شدیم و نشان دادیم ما تنها در جنگ قوی نیستیم بلکه در صلح هم قوی هستیم، تنها در اقتصاد قوی نیستیم بلکه در سیاست هم قوی هستیم، این ها غیر قابل بازگشت است.
رییس جمهوری ادامه داد: این پیروزی حقوق ماست، ما پیروز شدیم، در یک صحنه ای که سال ها علیه ما تلاش کردند و پرونده سازی کردند ما پرونده ها را ختم کردیم، ما قطعنامه های سازمان ملل که سال ها بود علیه ما تصویب شده بود را لغو کردیم، این پیروزی بین المللی ماست. این حق از بین نمی رود شما می گویید لغو نشده است.
وی گفت: ممکن است کسی بگوید که ممکن است بعدها برای شما قطعنامه درست کنند بله همیشه ممکن است مثل این که ما در جنگی پیروز شدیم کسی بگوید ممکن است بعدها جنگ شود . بله ممکن است جنگ شود ولی ما بعدها هم پیروز می شویم، اگر سازمان ملل بخواهد قطعنامه ای علیه ما صادر کند تجربه اش هست.
روحانی با بیان این که ما در زمینه اقتصادی موفقیت های غیر قابل بازگشت بدست آورده ایم اظهارکرد: در طول یکسال و نیم نفت و میعانات را دو برابر گذشته فروختیم، پولش را گرفتیم . این ها که قابل بازگشت نیست، ما سرمایه گذاری های متعددی را با خارجی ها انجام دادیم که قابل بازگشت نیست.
وی خاطرنشان کرد: ما اعتبارات مهمی را ازبانک های بزرگ دنیا گرفته ایم این ها که قابل بازگشت نیست، ما فناوری های مهمی را از دنیا گرفتیم این ها که قابل بازگشت نیست، تا قبل از برجام دنیا می گفت ایران فعالیت هسته ای اش غیر قانونی است و ایران حق ندارد غنی سازی کند، الان این فناوری از نظر حقوق و سازمان ملل یک فناوری مشروع است، البته از نظر ما آنوقت هم حرفشان نادرست بود ولی ادعا می کردند.
رییس قوه مجریه ادامه داد: من خوشحالم که از پارسال تا امسال بیش از یک درصد بیکاری کم شده است، از ۷/۱۲ شده ۵/۱۱ رسیده ایم، این معنایش این نیست که به وضع مطلوب رسیدیم ولی معنای آن این است مسیر درست انتخاب شده و باید سرعت بیشتری بگیریم تا به نتیجه برسیم.

Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵