کد مطلب: 33977
 
قیمت جهانی نفت به زیر 100 دلار کاهش می یابد؟
آژیر قرمز قیمت نفت برای دولت تدبیر و امید
 
کاهش قیمتهای جهانی نفت علیرغم افزایش تنشها در مناطق نفتخیز و تاثیرگذار در معادلات نفتی، به نگرانی ها درباره احتمال کاهش قیمت نفت به زیر ۱۰۰ دلار دامن زده است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۳۰

کاهش قیمتهای جهانی نفت علیرغم افزایش تنشها در مناطق نفتخیز و تاثیرگذار در معادلات نفتی، به نگرانی ها درباره احتمال کاهش قیمت نفت به زیر ۱۰۰ دلار دامن زده است.
به گزارش نکونیوز، تعیین قیمت ۱۰۰ دلار برای هر بشکه نفت در بودجه سال ۹۳ کل کشور، از همان ابتدا نگرانی هایی در مورد احتمال کسری بودجه دولت در صورت کاهش قیمت نفت به زیر ۱۰۰ دلار ایجاد کرد اما وزیر نفت و مسئولان اقتصادی دولت اعتقاد داشتند پیش بینی قیمت ۱۰۰ دلاری برای نفت، خوشبینانه نیست و قیمت جهانی نفت به زیر ۱۰۰ دلار کاهش نمی یابد. اما کاهش قیمتهای جهانی نفت طی روزهای گذشته بویژه نفت برنت به ۱۰۱ دلار در هر بشکه که پایینترین قیمت نفت طی ۱۴ ماه اخیر است این نگرانی را ایجاد کرده که قیمت نفت به زیر ۱۰۰ دلار کاهش یابد که این نشانه خوبی برای دولت تدبیر و امید که بودجه را بر مبنای نفت ۱۰۰ دلاری بسته، نخواهد بود. هرچند برخی اعتقاد داشتند تنشهای منطقه می تواند قیمت نفت را افزایش دهد اما نه تنها قیمت نفت بالا نرفت بلکه کاهش هم داشت. از سوی دیگر برخی معتقدند با آغاز فصل سرما و افزایش تقاضا برای نفت خام، قیمتها باز هم افزایش خواهد یافت اما به نظر می رسد نکته فراموش شده در این معادله، افزایش روزافزون تولید نفت برخی کشورهای نفتخیز منطقه است. اگر افزایش تولید نفت آمریکا را که خارج از منطقه است مستثنی کنیم، هم اکنون تولید نفت عراق و لیبی به طور روزافزونی در حال افزایش است و درگیرهای پراکنده در لیبی و درگیریهای شمال عراق مانع از افزایش تولید نفت این کشورها نشده است. از سوی دیگر میزان تولید نفت ایران هم هرچند که هنوز با ارقام گذشته فاصله دارد، اما همچنان در حال افزایش است. این افزایش عرضه نفت در بازار از سوی کشورهای لیبی، عراق و ایران در شرایطی اتفاق می افتد که تجربه نشان داده کشورهای دیگری همچون عربستان در شرایط کاهش قیمت نفت هیچگاه تولید خود را کاهش نمی دهند. چنین وضعیتی احتمال کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی به زیر ۱۰۰ دلار در هر بشکه را افزایش داده است.

Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵