کد مطلب: 37117
 
تبرئه میلیاردر ترکیه ای، سرنوشت نامعلوم میلیاردر ایرانی
آیا رضا ضراب و بابک زنجانی با هم ارتباط داشتند؟
 
تبرئه رضا ضراب سرمایه‌دار ایرانی مقیم ترکیه از اتهامات پرونده فساد مالی بزرگ در ترکیه، این پرسش را ایجاد کرده که آیا واقعا این دو پرونده ارتباطی با هم داشتند؟
تاریخ انتشار : شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۲۰:۰۱
تبرئه رضا ضراب سرمایه‌دار ایرانی مقیم ترکیه از اتهامات پرونده فساد مالی بزرگ در ترکیه، این پرسش را ایجاد کرده که آیا واقعا این دو پرونده ارتباطی با هم داشتند؟
به گزارش نکونیوز، دادگاه استانبول با صدور حکمی قرار منع تعقیب رضا ضراب و ۵۲ متهم دیگر پرونده فساد مالی بزرگ این کشور را صادر کرد. رضا ضراب تاجر ایرانی‌الاصل مقیم ترکیه و همسر خواننده مشهور ترک ابرو گوندش در سال ۲۰۱۳ به اتهام فساد اقتصادی در ترکیه بازداشت شد و زمانی نامش در ایران بر سر زبانها افتاد که مشخص شد همکاری‌های افتصادی گسترده با شرکت سورینت متعلق به بابک زنجانی داشته است. رضا ضراب، ایرانی‌الاصل و متعلق به یک خانواده ثروتمند ایرانی اهل تبریز اما دارای تابعیت دوگانه جمهوری آذربایجان و ترکیه است. در جریان ماجرای بحران فساد مالی ترکیه ۲۰۱۳ در تاریخ ۱۷ دسامبر ۲۰۱۳ میلادی، واحد جرایم سازمان‌یافته پلیس ترکیه طی عملیاتی رضا ضراب و حدود ۵۰ نفر از افراد مرتبط با وی را دستگیر کرد. رضا ضراب متهم شده بود که در جریان انتقال یک محموله طلا به ایران، به انتقال غیر قانونی پول از طریق یک بانک متعلق به دولت ترکیه و پرداخت رشوه به نزدیکان مقامات دولتی اقدام کرده است. در آذر ماه ۱۳۹۲ نام شرکت سورینت که متعلق به بابک زنجانی
تاکنون عکسهای مختلفی از بابک زنجانی با شخصیتهای سیاسی و ورزشی مختلف به چاپ رسیده اما حتی یک عکس مشترک از بابک زنجانی و رضا ضراب در کنار هم وجود ندارد
است این بار در اتهام "انتقال غیرقانونی طلا از ایران به ترکیه" توسط مطبوعات آن کشور مطرح شد.
رضا ضراب، در اعترافات خود از بابک زنجانی، میلیاردر ایرانی، به عنوان «رئیس» خود در این فساد مالی گسترده نام برد. اما بابک زنجانی در نوشته ای که در پایگاه فیسبوک منتسب به او منتشر شد ارتباط خود با رضا ضراب را تکذیب کرده و نوشت : «در زندگی‌ام تنها چند بار رضا ضراب را دیده‌ام و در مورد فعالیت‌های تجاری ضراب هیچ اطلاعی ندارم و از کارهایی که کرده اطلاعی ندارم. حتی نمی‌دانم محل کارش در ترکیه کجاست و اینکه کجا فعالیت می‌کند به هیچ‌وجه اطلاعی ندارم و اگر فعالیت غیرقانونی انجام داده باشد، مسوولیت آن با خود ضراب است. علاقه‌ای ندارم در مورد فعالیت‌های ضراب، ادعاهایی به نام من ثبت شود. گروهی که من آن را اداره می‌کنم شامل ۶۵شرکت می‌شود و حجم معادلاتش شش الی هفت‌‌میلیاردیورو می‌شود. مال و ثروت خود را از راه قانونی به دست آورده‌ام. اما راهی ندارم که این مسایل را ثابت کنم.» علیرضا بیگدلی، سفیر ایران در ترکیه نیز گفته : "من هرگز مدرک معتبری که دال بر ارتباط میان زنجانی و ضراب باشد را ندیده‌ام."
شواهد نشان می دهد که بابک زنجانی بر خلاف آنچه رضا ضراب گفته، ارتباطی با او نداشته است. بویژه با توجه به اینکه تاکنون عکسهای مختلفی از بابک زنجانی با شخصیتهای سیاسی و ورزشی مختلف به چاپ رسیده اما حتی یک عکس مشترک از بابک زنجانی و رضا ضراب در کنار هم وجود ندارد. صرفنظر از این موضوع که ارتباط این دو را در هاله ای از ابهام قرار می دهد نکته مهم دیگر این است که به نظر می رسد اختلافات سیاسی بین دو جناح حاکم در ترکیه در متهم ساختن و سپس تبرئه رضا ضراب تاثیر داشته است اما در ایران با توجه به اتهاماتی که به بابک زنجانی وارد شده و همکاریهایی که او با دولت قبلی داشته و بدهی فراوانی که همچنان به دولت کنونی پرداخت نکرده، نمی توان امیدی به تبرئه او در کوتاه مدت داشت.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵